دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

چین پر سرعت‌ترین شبکه اینترنت جهان را از آن خود کرد

چین پر سرعت‌ترین شبکه اینترنت جهان را از آن خود کرد
چین با ساخت یک شبکه فیبرنوری توانست به سرعت ۱.۲ ترابیت بر ثانیه دست پیدا کند و پر سرعت‌ترین شبکه اینترنت جهان را از آن خود کند.
کد خبر : 879240

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از گلوبال تایم، روز دوشنبه، شبکه فیبر نوری فوق‌سریع با سرعت ۱.۲ ترابایت بر ثانیه، که اولین شبکه فوق‌سریع در جهان است و اتصال بین بکینگ، ووهان، و گوانژو را برقرار کرده بود، در دانشگاه چینی تسینگ‌هوا راه‌اندازی شد. کارشناسان این شبکه فوق‌سریع را نمادی از پیشرفت زیرساخت اینترنت در چین به حساب می‌آورند.

این شبکه مرکزی ۳,۰۰۰ وسعت دارد و اولین شبکه مرکزی با ظرفیت ۱.۲ ترابایت بر ثانیه در جهان است؛ علاوه بر این بخشی حیاتی از پروژه زیرساخت فناوری اینترنت آینده چین محسوب می‌شود. این شبکه مرکزی به صورت کامل در چین تولید شده و در تاریخ ۳۱ ژوئیه ۲۰۲۳ برای اولین بار آزمایش شد. از آن زمان به طور پایدار مورد استفاده قرار گرفت و نتایج اولیه نشان داده‌اند که این شبکه با استاندارد‌های جهانی همخوانی دارد.

تا پیش از این بالاترین سرعت به یک شبکه مرکزی با ظرفیت ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه به مربوط می‌شد و ایجاد شبکه مرکزی فوق‌سریع با ظرفیت ۱.۲ ترابایت بر ثانیه توسط چین رکورد سریع‌ترین شبکه را جا به جا کرده است.

این تکنولوژی به همت دانشگاه تسینگ‌هوا، شرکت ارتباطات همراه چین، هواوی، و سرنت توسعه یافته و هدف از آن فراهم کردن دسترسی به اینترنت با سرعت بالا در چین است. با توجه به اینکه چین دارای بزرگترین گروه کاربران اینترنت در جهان است، این توسعه امری حیاتی برای آنان به حساب می‌آید.

گزارش مرکز اطلاعات شبکه اینترنت چین نشان می‌دهد که تا ژوئن ۲۰۲۳ تعداد کل کاربران اینترنت در چین به ۱.۰۷۹ میلیارد نفر رسیده است. همچنین، چین همچنان در زمینه زیرساخت، شبکه خود را گسترش می‌دهد و تا دو ماه پیش، ۳.۱۹ میلیون ایستگاه «فایوجی» ۵G احداث کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته