دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دهقانی خبر داد؛

ایجاد یک مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه مغز

ایجاد یک مرکز ملی آفرینش فناوری در حوزه مغز
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور با اشاره به در دستور کار داشتن ایجاد شش مرکز آفرینش فناوری (نشنال لب) با هدف توسعه محصولات پیشرفته و همگرا از ایجاد یک مرکز هم آفرینی در حوزه مغز خبر داد.
کد خبر : 873319

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، روحواله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان صبح امروز در آیین افتتاح و بهره برداری از مرکز نوآوری و صنایع خلاق تخصصی توانبخشی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه سلامت به ویژه توان‌بخشی در توسعه محصولات و خدمات مبتنی بر نیازهای جامعه، افزود: رشته‌ها و پژوهش‌هایی وجود دارند که در متن و بطن زندگی مردم نشسته‌اند. در چنین‌ حوزه‌هایی به تناسب نیاز بشر، فرصت و زمینه تولید محصولات نوآورانه، خدمت‌رسانی، حل چالش‌ها و دغدغه ها وجود دارد که حوزه سلامت به ویژه توان‌بخشی از همین حوزه‌ها به شمار می‌رود.

دهقانی ادامه داد: در حالی‌که برخی از حوزه‌ها برای تولید محصولات نیازمحور و پیوند دادن خود به زندگی مردم دچار چالش هستند، اما حوزه سلامت و توان‌بخشی از آن دست حوزه هایی به شمار می‌رود که به زندگی مردم وابستگی دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با بیان این‌که ایران طی پنج دهه اخیر در حوزه های سلامت، درمان و پزشکی از کشورهای سرآمد به شمار می‌رود، ادامه داد: با توجه به تغییر نسل دانشگاه‌ها، رشد نیروی انسانی توانمند و دانش آموخته و تحولات بازار، فرصتی به وجود آمده است که شاهد تحولات جدی، به ویژه با همکاری‌های میان‌رشته‌ای در حوزه سلامت و توان‌بخشی باشیم. در دانشگاه ها و پژوهشگاه‌ها و خصوصا دانشگاه‌های فنی-مهندسی، دانشجویانی هستند که مایلند محصولی تحول آفرین و همگرا در تعامل با سایر رشته‌ها را رقم بزنند. آماده‌ایم تا از این جنس همکاری‌ها و ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری این تعاملات، حمایت کنیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به این‌که ظرفیت‌های بسیار گسترده در حوزه تولید محصولات میان‌رشته‌ای و مبتنی بر فناوری‌های همگرا وجود دارد، افزود: بهترین تحولات را می‌توان محصول همکاری و تعامل استادان و دانشجویان رشته‌های فنی-مهندسی و سلامت دانست.

دهقانی افزود: ایجاد این مراکز نوآوری و هم آفرینی یک فرصت ویژه است که به طور خاص در حوزه توانبخشی بیش‌تر اهمیت و جلوه پیدا می‌کند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ضمن قدردانی از کسانی که در راه‌اندازی این مرکز نقش‌آفرین بوده‌اند، تأکید کرد: باید دقت داشته باشیم این مرکز نوآوری و اقداماتش به همین فضا محدود نشود و می‌بایست این مرکز به نقطه آغاز هم‌رسانی و پیوند خلاقیت‌ها برای رشد و شکوفایی ایده‌ها تبدیل شود. این مرکز نوآوری، فضایی برای ایده‌های نوآورانه و هم‌رسانی افراد خلاق، صاحب ایده و فناور است که به مأمنی برای پرورش و رشد ایده‌های نوآورانه تبدیل شده است، اما برای تبدیل ایده‌های نوآورانه به محصول و شکوفایی تا مرحله کارگاهی و آزمایشگاهی، نیازمند مرکزی جامع و توانمند برای گردهم آوری ایده‌ها و رشد آن‌ها در ابعاد کارگاهی، آزمایشگاهی و نیمه صنعتی هستیم.

ایجاد مرکز آفرینش ملی در حوزه مغز

دهقانی، ضرورت ایجاد مراکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال‌لب در حوزه محصولات دانش‌بنیان از جمله حوزه سلامت و توان‌بخشی را مورد تاکید قرار داد و افزود: با افتتاح و توسعه فاز بعدی این مرکز نوآوری، ظرفیت‌های لازم برای توسعه محصولات نیازمحور و رسیدن به ابعاد نیمه صنعتی، فراهم خواهد شد.

وی با اشاره به برنامه معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری برای ایجاد شش مرکز آفرینش ملی یا نشنال لب در حوزه فناوری‌های پیشرفته و راهبردی از جمله فناوری مغز عنوان کرد: معاونت علمی برای ایجاد نشنال لب در حوزه فناوری‌های راهبردی آمادگی دارد و مرکز آفرینش ملی فناوری یا نشنال لب در حوزه مغز تا پایان این دولت به بهره‌برداری خواهد رسید.

دهقانی افزود: مرکز ملی آفرینش فناوری‌های مغز، یکی از مراکز اثرگذار و مهم آفرینش و هم آفرینی فناوری خواهد بود که دانشگاه علوم پزشکی با توجه به سابقه خوب، بهره‌مندی از استادان بنام و ظرفیت‌های بالقوه زیرساختی و سرمایه‌های انسانی خود، می‌تواند گزینه خوبی برای راه اندازی این مرکز آفرینش ملی در حوزه فناوری‌های مغز باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته