دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

دهقانی: همگی در توسعه زیست‌بوم نوآوری پردیس به عنوان افتخار ملی مشارکت کنند

دهقانی: همگی در توسعه زیست‌بوم نوآوری پردیس به عنوان افتخار ملی مشارکت کنند
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهوری گفت: باید همگی کمک کنیم که زیست‌بوم نوآوری پردیس به‌عنوان یک افتخار ملی توسعه پیدا کند و در مسیر توسعه آن قدم برداریم چراکه قطعاً کار‌هایی که در این پارک فناوری انجام شده بسیار ارزشمند است و باید به کمک تمامی ظرفیت‌های موجود مسیر توسعه این زیست‌بوم فناورانه و نوآورانه را هموار کرد.
کد خبر : 872786

روح‌الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در نشست اعضای هیئت‌امنای پارک فناوری پردیس با تأکید بر استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای توسعه زیست‌بوم نوآوری پردیس عنوان کرد: حدود بیست‌وچند سال پیش که این پارک علم و فناوری ایجاد نشده بود، عده‌ای دلسوزانه عزم خود را جزم کردند تا این پارک فناوری را روی خاک بسازند، کاری کارستان کردند و برای امروز یک افتخار ملی رقم زدند. لازم است از این دستاورد ارزشمند صیانت و در مسیر توسعه این زیست‌بوم از همه ظرفیت‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد: باید همگی کمک کنیم که این افتخار ملی توسعه پیدا کند و در مسیر توسعه آن قدم برداریم چراکه قطعاً کار‌هایی که در این پارک فناوری انجام شده بسیار ارزشمند است و باید به کمک تمامی ظرفیت‌های موجود مسیر توسعه این زیست‌بوم فناورانه و نوآورانه را هموار کرد. مجموعه‌های توانمند و شناخته‌شده‌ای که در هیئت‌امنای پارک هم حضور دارند، با همراهی بخش خصوصی می‌توانند در توسعه فضای استقرار و فضا‌های دانش‌بنیان نقش داشته باشند. با سرمایه‌گذاری‌های خرد می‌توان فضای لازم برای استقرار شرکت‌ها و فناوران را به‌خوبی فراهم کرد.

توسعه کمی و کیفی شهرک مسکونی نخبگان

مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس نیز در این نشست به اهمیت موضوعات جاری ناحیه نوآوری پردیس پرداخت گفت: یکی از مسائل مهم لزوم اقدام فعال وزارت مسکن و شهرسازی برای اجرای دستور رئیس‌جمهور در خصوص احداث شهرک مسکونی نخبگانی است. رئیس‌جمهور در سال گذشته در جریان بازدیدی که از ناحیه نوآوری پردیس داشتند، نسبت به توسعه کمی و کیفی شهرک مسکونی نخبگانی دستوراتی صادر کردند.

وی افزود: با پیگیری‌های مستمر صورت‌گرفته پارک فناوری پردیس، مقدمات لازم برای احداث شهرک مسکونی نخبگان، در زمینی واقع در کمربندی بومهن شناسایی شده و تفاهم‌نامه‌ای وجود دارد که هنوز به مرحله قرارداد نرسیده است و ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر ظرفیت بالقوه استقرار این شهرک مسکونی است؛ در صورت همکاری و مساعدت وزارت مسکن و شهرسازی، با سرمایه‌گذاری و مشارکت خود شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران این محل توسعه خواهد یافت.

رئیس پارک فناوری پردیس مطرح کرد: تفاهم‌نامه‌ای هم بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و وزارت مسکن منعقد شده است که باید به مرحله قرارداد برسد. ایجاد این شهرک مسکونی، امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان بیش‌تری را در پارک فراهم می‌کند چراکه مسئله و دغدغه بسیاری از شرکت‌ها، مسئله اسکان است که با احداث شهرک مسکونی نخبگان در نزدیکی ناحیه نوآوری پردیس، حل خواهد شد.

صفاری نیا ادامه داد: منابع برای توسعه کمی ۲۰۰ هکتار و ضرورت واگذاری اراضی مربوطه، رفع معارضین اراضی توسعه پارک و لزوم تامیم مالی منابع و تسهیلات برای تکمیل زیرساخت مورد نیاز در فاز‌های توسعه پارک فناوری پردیس تأمین زیرساخت‌های تأسیساتی آب و برق و گاز از دیگر موارد نیازمند توجه و پیگیری است.

در ادامه این نشست همچنین گزارش بودجه تفصیلی ۱۴۰۱، گزارش پیشرفت عملیات تسطیح و آماده‌سازی اراضی فاز‌های پارک فناوری پردیس و اراضی ۳۳۷ هکتاری، مطالعه و احداث آزمایشگاه نانومترولوژی و زیرساخت‌های پارک فناوری پردیس ارائه شد.

به گزارش آنا، ناحیه نوآوری پردیس، در زیرساختی به مساحت ۴۷۰ هکتار و در دو شعبه به محلی برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند در عرصه صادرات و توسعه نوآوری‌ها در شرق پایتخت تبدیل شده کرده است. بیش از هشت هزار نیروی انسانی در شرکت‌ها شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد ذیل پارک فناوری پردیس استقرار دارند و بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان تاکنون سرمایه‌گذاری در این پارک فناوری پردیس صورت گرفته است.

۳۲۶ هزار متر مربع در پارک فضای کسب‌وکار توسط بخش خصوصی ایجادشده و ۱۲۰۰ میلیارد تومان از درآمد شرکت‌ها در تحقیق و توسعه صرف شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در این ناحیه نوآوری با بیش از ۱۱۹ محصول جدید در ۱۴۰۱، ۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد داشته‌اند و بیش از ۲۲۴ هزار میلیارد تومان گردش مالی شرکت‌ها بوده است.

سه هزار و ۲۷۰ نفر ساعت آموزش و ۵۰۰ خدمت تخصصی کسب‌وکار ارائه شده است. همچنین ۱۱۵۰ فرصت شغلی توسط شرکت‌های پارکی ایجادشده و ۴۴ دستیار فناوری، ۳۰ نظام‌وظیفه تخصصی و چهار هزار و ۶۷۰ نفر در قالب طرح صدف از فرصت فراگیری مهارت‌های کسب‌وکار در سراسر کشور استفاده کردند.

بیش از ۷۰ هیئت خارجی و ۱۲۰ هیئت داخلی و ۳۷۰۰ دانش‌آموز در قالب طرح راهیان پیشرفت از پارک فناوری پردیس بازدید داشته‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته