دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

قوانین جدید استرالیا برای ارائه‌دهندگان کیف پول دیجیتال

قوانین جدید استرالیا برای ارائه‌دهندگان کیف پول دیجیتال
دولت استرالیا قصد دارد قوانینی وضع کند که به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا فعالیت ارائه‌دهندگان کیف پول دیجیتال را تنظیم کند.
کد خبر : 872680

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، دولت استرالیا روز چهارشنبه اعلام کرد قصد دارد قوانینی وضع کند که به بانک مرکزی اجازه می‌دهد تا فعالیت  ارائه دهندگان کیف پول دیجیتال از جمله اپل پی (Apple Pay)، گوگل پی (Google Pay) و آلفابت (Alphabet) را تنظیم کند.

اپل پی، گوگل پی و وی چت پی چین که در سال‌های اخیر رشد سریعی داشته اند، در حال حاضر به عنوان سیستم‌های پرداخت شناخته نمی‌شوند و آن‌ها را خارج از سیستم نظارتی مالی استرالیا قرار می‌دهند.

قوانین پیشنهادی بانک مرکزی استرالیا (RBA) را قادر می‌سازد تا پرداخت‌های کیف پول دیجیتال را همانند شبکه‌های کارت اعتباری و سایر تراکنش‌ها تحت نظر داشته باشد. همچنین به خزانه دار اختیار می‌دهد تا به قانون گذاران دستور دهد بررسی کنند که آیا هر پلتفرم پرداخت برای کشور خطر ایجاد می‌کند یا خیر.

جیم چالمرز، خزانه دار استرالیا، در بیانیه‌ای گفت: دولت در حال بررسی خطرات ناشی از خدمات پرداخت دیجیتال جدید است که در حال حاضر بدون مقررات هستند تا از مصرف کنندگان محافظت کنند، رقابت را ترویج دهند و نوآوری را تشویق کنند.

اسناد خزانه نشان داد که پیش نویس این قانون تعاریف «سیستم پرداخت» و «مشارکت» را در قوانین موجود استرالیا گسترش خواهد داد.

زیرساخت‌های پرداخت و چارچوب نظارتی با تحولات مالی، به ویژه در اقتصاد دیجیتال و پرداخت استرالیا، همگام نبوده است.

انجمن بانکداری استرالیا در گزارشی در ماه ژوئن اعلام کرد که در سال‌های اخیر شاهد تغییر فوق العاده در اولویت‌های پرداخت بوده و تعداد تراکنش‌های کیف پول موبایل در این کشور از ۲۹.۲ میلیون تراکنش در سال ۲۰۱۸ به ۲.۴ میلیارد تراکنش در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر