دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رونمایی از یک معدن طلا؛

تلسکوپ «گایا» نیم‌میلیون ستاره جدید کشف کرد

تلسکوپ «گایا» نیم‌میلیون ستاره جدید کشف کرد
تلسکوپ سازمان فضایی اروپا که یک دهه از حضورش در فضا می‌گذرد، بیش از نیم میلیون ستاره جدید و ۳۸۰ اختروش را کشف کرد.
کد خبر : 872672

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، داده‌های جدید تلسکوپ گایا بیش از نیم‌ملیون ستاره کشف نشده را نشان داده است.

تلسکوپ فضایی آژانس فضایی اروپا همچنین بیش از ۳۸۰ اختروش با عدسی گرانشی پیدا کرده و مدار‌های بیش از ۱۵۰ هزار سیارک را به تفصیل شرح داد.

این کشف یک منبع غنی و بی‌نظیر از اطلاعات کیهانی جدید را فراهم می‌کند و به ما امکان می‌دهد درک بهتری از خصوصیات و تاریخچه شکل‌گیری و تکامل ستاره‌ها پیدا کنیم. داده‌های جدید همچنین امکان تشخیص و شناسایی دسته‌های دیگری از اجسام فضایی را می‌دهد؛ این اطلاعات می‌توانند به ما درک بهتری از تکامل کهکشان‌ها، سیارات و اجسام آسمانی کمک کند.

مأموریت گایا در ادامه ایجاد جامع‌ترین فهرست ستاره‌ای که تاکنون گردآوری شده، اطلاعات جدیدی در مورد اجرام کیهانی را آشکار کرده است. تحلیلگران و دانشمندان می‌توانند داده‌های جدید را بررسی کنند و به ایده‌های جدید درباره شکل‌گیری و تکامل جهان بپردازند.

تلسکوپ فضایی گایا در طول مأموریت خود تا امروز دقیق‌ترین نقشه از کهکشان راه شیری را تهیه و سرعت، موقعیت و فاصله حدود دو میلیارد ستاره در کهکشان را به دقت اندازه‌گیری کرده است.

تلسکوپ گایا در سال ۲۰۱۳ به فضا فرستاده شد و هدف آن مطالعه دقیق تعداد ستارگان در کهکشان راه شیری است. مأموریت اصلی این تلسکوپ، پایش دقیق و مستمر ستارگان در سراسر فضا با استفاده از تصاویر زمینه ایجاد شده توسط آن است.

با داده‌های جدید توسط تلسکوپ گایا تحلیلگران می‌توانند به طور دقیق‌تر و مشخص‌تر تعداد زیادی از ستارگان را شناسایی کند.

این تلسکوپ در نقطه لاگرانژی دوم در مداری به دور خورشید می‌چرخد و با تلسکوپ فضایی جیمز وب فاصله چندانی ندارد.

اگرچه داده‌های جدید تلسکوپ گایا به پر کردن برخی از مناطق ناشناخته در نقشه سه بعدی از کهکشان راه شیری کمک کرده، اما به خودی خود نیز برای دانشمندان جالب است و به مدل سازی بهتر خوشه ستاره‌ای کروی امگا قنطورس کمک می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته