دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
به منظور کشف ماده تاریک؛

تلسکوپ اقلیدس ستاره راهنمای خود را پیدا کرد

تلسکوپ اقلیدس ستاره راهنمای خود را پیدا کرد
کارآگاه جهان تاریک آژانس فضایی اروپا پس از یافتن صحیح ستاره راهنمای خود در مسیر کاوش قرار گرفته است.
کد خبر : 872540

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، تلسکوپ اقلیدس یا همان تلسکوپ «جهان تاریک» آژانس فضایی اروپا توانسته از اختلال پیش آمده عبور کند و اکنون پس از پیدا کردن درست ستاره‌های راهنما دوباره به راه افتاده است. با توجه به اینکه توان نگهداری و کالیبراسیون دقیق تلسکوپ‌ها در زمان بررسی اجرام فضایی بسیار ضروری است این اتفاق برای پیشبرد پروژه مهم است.

ابزاری که چندی پیش در تلسکوپ فضایی اقلیدس دچار مشکل شده بود نتوانست به‌درستی نگاه خود را به ستارگان قفل کند در نتیجه، تنظیم موقعیت و جهت رصدی آن با دشواری روبه‌رو شده است.

تلسکوپ یوکلید در واقع یک مأموریت فضایی اروپا است که برای بررسی ماده تاریک و اندازه گیری اثرات انرژی تاریک طراحی شده است. با استفاده از این تلسکوپ، دانشمندان تلاش می‌کنند تا به معرفی و بررسی عمیق همه جانبه جهان تاریک برسند.

پیدا کردن ستاره‌های راهنما برای تلسکوپ اقلدیس ارزش بالایی دارد؛ این ستاره‌ها به عنوان مرجع‌های ثابت در آسمان استفاده می‌شوند تا مکان‌یابی و جهت‌یابی دقیق تلسکوپ انجام شود درواقع بدون ستاره‌های راهنما تلسکوپ قادر به تشخیص و پیگیری اجرام فضایی بیشتر نیست. 

کار یافتن ستاره‌های راهنما برای تلسکوپ اقلیدس ابتدا با ارسال تصاویر به تیم پشتیبانی تلسکوپ هابل آغاز شد. این تیم، با برسی تصاویر همسوی اقلیدس و با کمک نقشه‌های موجود، موقعیت ستاره‌های راهنما را تشخیص دادند. سپس از متخصصان و کامپیوتر‌ها برای تایید نتایج استفاده شد. این فرایند زمان بر و دشوار بوده است، اما به گفته دانشمندان، شانس این تلسکوپ را براس کشف ماده تاریک افزایش داد.

تلسکوپ اقلیدس اکنون که ستاره‌های راهنما یافت شده‌اند به کار خود در مطالعه و بریسی تاریکی جهان ادامه می‌دهد و انتظار می‌رود که نتایج حاصل از این پروژه به رمزگشایی ماده تاریک و اسرار حول آن منجر شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر