دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

جریمه ۴۰۰ میلیون دلاری «اینتل» در اتحادیه اروپا

جریمه ۴۰۰ میلیون دلاری «اینتل» در اتحادیه اروپا
«اینتل» به جریمه ۴۰۰ میلیون دلاری ضدانحصاری اتحادیه اروپا روبرو شد.
کد خبر : 869416

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، «اینتل» با جریمه ای ۴۰۰ میلیون دلاری در اتحادیه اروپا روبرو شد. این جریمه به یک پرونده آنتی تراست ناشی از عملکرد ضد رقابتی شرکت آمریکایی در حدود ۲ دهه پیش و مسدود سازی رقبا مربوط است.

این شرکت در سال ۲۰۰۹ میلادی با جریمه بی‌سابقه ۱.۰۶ میلیارد یورویی به دلیل تخلف از قوانین و سایر عملکردهای دیگر روبرو شده بود. اما سال گذشته دادگاه جنرال لوگزامبورک( دومین دادگاه رده‌بالای اتحادیه اروپا) این جریمه را لغو کرد.

با این‌ حال، دادگاه با کمیسیون اروپا هم‌نظر است که اینتل به‌صورت غیرقانونی رقبا را از بازار حذف کرده است که باعث شد ناظر آنتی تراست اتحادیه اروپا دوباره این پرونده را باز کند.

در رای دادگاه مربوط به ۲۰۰۹ میلادی، اینتل به مسدودسازی فعالیت AMD (شرکت رقیبش در بازار) متهم شده بود. دیروز ناظر اتحادیه اروپا اعلام کرد دوباره جریمه‌ای را برای عملکردهای خلاق قانون شرکت بین نوامبر ۲۰۰۲ تا دسامبر ۲۰۰۶ میلادی وضع کرده است. در این وضعیت اینتل به اچ پی، ایسر و لنوو پولی پرداخت کرده بود تا محصولات شرکت‌های رقیب را متوقف کنند یا به تأخیر بیندازند.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: محدودیت‌های اینتل به سوءاستفاده از موقعیت غالب بازار تحت قوانین رقابت اتحادیه اروپا منجر شده است.

اینتل گفت: درحال ارزیابی گزینه‌های خود است و در حال تجزیه‌وتحلیل این تصمیم و میزان جریمه هستیم تا زمینه‌ها و چشم‌اندازهای احتمالی برای موفقیت درخواست تجدید نظر در دادگاه‌های اروپایی را تعیین کنیم.

این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد: در حال حاضر منتظر موافقت گروه برای پرداخت نزدیک به ۱۰ میلیارد یورو یارانه دولتی آلمان برای ساخت یک کارخانه تولید چیپست است. 

 

انتهای پیام/

ارسال نظر