دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تدوین استاندارد جدید توسط ستاد نانو در حوزه «آب و پساب»

تدوین استاندارد جدید توسط ستاد نانو در حوزه «آب و پساب»
ستاد توسعه فناوری نانو درصدد تدوین استاندارد جدیدی در حوزه آب و پساب است.
کد خبر : 869292

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، فناوری نانوحباب به عنوان یکی از فناوری‌های نوین در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارد. به دلیل افزایش روزافزون مصرف آب در صنعت و کشاورزی و تولید پساب و همچنین ورود انواع آلاینده‌ها به آب نیاز است که از روش‌های پیشرفته و کارآمد برای حذف این آلاینده‌ها و تصفیه آب و پساب استفاده شود.

با توجه به تولید تجهیزات نانوحباب در حوزه تصفیه آب و فاضلاب توسط چند شرکت داخلی، تدوین استاندارد ملی در این حوزه ضروری است. به‌منظور طرح موضوع و بحث و بررسی الزامات و ملاحظات جهت تدوین استاندارد فناوری نانوحباب در تصفیه آب و پساب، ستاد توسعه فناوری نانو، جلسه‌ای با حضور شرکت‌های داخلی در راستای تدوین حوزه آب و پساب ترتیب داد.

در پایان مقرر شد این استاندارد به دو بخش تدوین شود؛ بخش اول «نانوحباب در تصفیه پساب» و بعد از آن با انجام کار‌های مطالعاتی و جمع‌آوری داده‌ها و استاندارد‌های مورد نیاز بخش دوم استاندارد در مورد «کاربرد نانوحباب در تصفیه آب شرب» تمرکز کند. لازم به ذکر است این استاندارد به درخواست سازمان ملی استاندارد و سازمان آب و فاضلاب کشور در اولویت تدوین قرار گرفته است.

پس از تهیه پیش‌نویس استاندارد جلسات کمیسیون فنی تدوین این استاندارد‌ها با حضور متخصصین، اعضای هیئت‌علمی، کارشناسان آزمایشگاه‌ها، نمایندگان سازمان غذا و دارو، سازمان ملی استاندارد، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، وزارت نیرو و ستاد نانو و شرکت‌های تولیدکننده برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر