دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تصمیم جدی ولوو برای توقف تولید خودروهای بنزینی

تصمیم جدی ولوو برای توقف تولید خودروهای بنزینی
شرکت مشهور خودروساز سوئدی ولوو اعلام کرد قصد دارد در اوایل سال ۲۰۲۴ به تولید خودروهای موتور احتراق داخلی دیزلی خود پایان دهد.
کد خبر : 869048

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، شرکت سوئدی ولوو چندی پیش‌تولید آخرین مدل‌های دیزلی خود را در برخی کشورها همچون بریتانیا متوقف کرده و تنها مدل‌های بنزینی، تمام برقی، پلاگین هیبریدی و هیبریدی را در این مناطق عرضه می‌کند. البته ولوو در حال حاضر همچنان پیشرانه‌های دیزلی را در بازارهای دیگر مناطق جهان می‌فروشد اما بر اساس اعلام روز گذشته این شرکت، مدیران ولوو تصمیم دارند عرضه این مدل‌ها را نیز برای همیشه متوقف کرده و به اولین تولیدکننده بزرگ خودرو تبدیل شوند که به‌طور کامل محصولات دیزلی را کنار گذاشته است.

ولوو مدت‌هاست که قصد خود را به پایان دادن تولید موتورهای مبتنی بر دیزل اعلام کرده است و چندی پیش نیز یک سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت چینی جیلی در این زمینه منعقد کرده و این فناوری را به شریک خود فروخت. ولوو روز گذشته به‌صراحت اعلام کرد از این پس دیگر حتی یک کرون از بودجه خود را برای توسعه موتورهای احتراقی جدید هزینه نخواهد کرد.

گفتنی است تأییدیه پایان دادن به تولید پیشرانه دیزلی ولوو تا سال ۲۰۲۴ در هفته آب‌وهوا در نیویورک انجام شده و این موضوع و نشان‌دهنده یک تحول سریع است. در سال ۲۰۱۹، سالی که ولوو XC40 Recharge را به‌عنوان اولین خودروی برقی خود عرضه کرد، این تحول در شرایطی رخ داد که اکثر مدل‌های ولوو که در اروپا فروخته می‌شوند، موتور دیزلی بودند.

باید اذعان داشت که از سال ۲۰۱۹ تا امروز فروش خودروهای دیزلی در اروپا کاهش قابل‌توجهی یافته است، کاهشی که به دلیل تغییر ذائقه مشتریان به دلیل نگرانی در مورد تغییرات آب‌وهوا و انتشار بیشتر آلاینده از موتورهای دیزل، به‌ویژه در مناطق شهری، رخ داده است.

به گزارش آنا، مدیر ارشد ولوو در این رابطه گفت که سیستم‌های برقی، آینده ما هستند و شرکت ولوو کاملاً بر ایجاد مجموعه گسترده‌ای از خودروهای پریمیوم و کاملاً الکتریکی متمرکز است که هر آنچه مشتریان ما از ولوو انتظار دارند را ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که ولوو در ماه‌های آینده شاسی بلندهای جدید فقط الکتریکی EX30 و EX90 را به‌عنوان بخشی از تغییر خود برای تبدیل‌شدن به یک نام تجاری صرفاً الکتریکی و با هدف تبدیل‌شدن به یک شرکت پیشرو در مقابله با تغییرات آب‌وهوا تا سال ۲۰۴۰ روانه بازار می‌کند.

مدیر عامل ولوو در این رابطه اضافه کرد: اکنون، در این زمان حساس برای سیاره ما و بشریت، نیاز به اخذ تصمیم درست است. هم صنعت و هم رهبران سیاسی به ارائه سیاست‌ها و اقدامات معنادار برای مبارزه با تغییرات آب‌وهوا نیاز دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظر