دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آینده جهان با هوش مصنوعی (۴۰)؛

استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با بیماری‌های عفونی همه‌گیر

استفاده از هوش مصنوعی برای مبارزه با بیماری‌های عفونی همه‌گیر
محققان قصد دارند با استفاده از هوش مصنوعی آمادگی جوامع آسیب‌پذیر را برای مقابله با بیماری‌های عفونی همه‌گیر افزایش دهند.
کد خبر : 868582

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترستینگ اینجینرینگ، محققان دانشگاه کانادا با بررسی اینکه چگونه هوش مصنوعی (AI) می‌تواند آمادگی برای همه‌گیری بیماری‌های عفونی در قسمت‌های جنوبی جهان را افزایش دهد، به دنبال بهبود مراقبت‌های بهداشتی جهانی برای کمک به افراد آسیب‌پذیرهستند.

جود کنگ، مدیر اجرایی این برنامه گفت: ما داده‌های محلی را برای ایجاد سیاست‌های مشترک قابل اجرا می‌کنیم. امید ما این است که همه‌گیری‌هایی مانند کووید-۱۹ هرگز تکرار نشود.

هدف توسعه و آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای رفع نیاز‌های خاص، مانند پیش‌بینی شیوع بیماری در یک منطقه خاص، و ایجاد راه‌حل‌های مراقبت بهداشتی بر اساس داده‌های منطقه‌ای به‌دست‌آمده از منابع مختلف است. این ابتکار توسط دانشگاه یورک در تورنتو رهبری می‌شود و در مجموع ۱۶ پروژه را در قسمت‌های جنوبی جهان پوشش می‌دهد.

تاکنون هوش مصنوعی ظرفیت قابل توجهی را در تعدادی از حوزه‌های مرتبط با بیماری‌های عفونی مانند تحقیقات اپیدمیولوژیک، تشخیص، توسعه درمان و پیش بینی همه گیری نشان داده است.

به عنوان مثال، برای شناسایی و پیش بینی بیماری‌های همه گیر قبل از گسترش، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند حجم عظیمی از داده‌ها از جمله پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مقالات خبری و داده‌های بالینی را تحلیل کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند با شبیه سازی گسترش بیماری‌های عفونی به سیاستگذاران و مقامات بهداشت عمومی در انتخاب آگاهانه مداخلات و تخصیص منابع کمک کنند.

برنامه جدید یورک که هوش مصنوعی جهانی جنوب برای آمادگی و واکنش در برابر همه‌گیری (AI ۴ PEP) نام دارد، دانش محققان، تصمیم گیرندگان و کارشناسان جامعه محلی در سراسر جهان را برای ساخت راه حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی ترکیب می‌کند که برای هر کشوری سفارشی شده است.

در مجموع ۲۲۱ طرح از ۴۷ کشور به دانشگاه کانادا ارسال شد. از این میان ۱۶ فینالیست به نمایندگی از آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین، کارائیب و خاورمیانه انتخاب شدند.

کنگ می‌گوید که تیمش می‌خواهد مطمئن شود که پروژه‌ها هم از نظر زبانی و هم از نظر جغرافیایی توزیع شده‌اند و به چهار دسته مجزا تقسیم می‌شوند.

به گفته این منبع خبری، این پروژه‌ها شامل تشخیص زودهنگام بیماری ها، سیستم‌های هشدار دهنده، واکنش، کاهش و کنترل توسعه همه گیری است. هر پروژه براساس الزامات خاص هر نقطه از جهان به دقت در یکی از این بخش‌ها طبقه بندی می‌شود.

کنگ افزود که اگرچه پروژه‌های برگزیده در سطح بین المللی رهبری می‌شوند، اما پروژه‌های انتخاب شده از حمایت محلی برخوردار هستند که آن‌ها را به طور ویژه‌ای موثر می‌سازند.

وی گفت: افرادی که در محیط دانشگاه نشسته‌اند فکر می‌کنند که بهتر می‌دانند مشکل جوامع دیگر چیست، اما اینطور نیست. چیزی که در لندن کار می‌کند لزوماً در غنا یا فیلیپین کار نمی‌کند.

به گزارش سی‌تی‌وی نیوز، نمونه‌هایی از پروژه‌های انجام شده توسط این برنامه شامل همه چیز از نظارت بر فلج اطفال در اتیوپی گرفته تا ایجاد پلتفرم‌هایی با قابلیت حرکت آسان که هدف آن جلوگیری از شیوع بیماری در برزیل است. این تلاش گواهی است بر آنچه که می‌توان با تشویق و ترویج همکاری بین متخصصان مراقبت‌های بهداشتی، دانشمندان داده و سیاست گذاران به دست آورد.

انتهای پیام/

ارسال نظر