دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
استاندار سمنان:

حل بحران‌های کشور با بهره‌گیری از هوش مصنوعی/فرصت‌های استفاده از تکنولوژی مهیاست

حل بحران‌های کشور با بهره‌گیری از هوش مصنوعی فرصت‌های استفاده از تکنولوژی مهیاست
استاندار سمنان گفت: باید بهره‌مندی از تکنولوژی هوش مصنوعی در تمام مسائل مدیریتی، اجرایی و بحران‌های موجود در کشور گسترش یابد.
کد خبر : 851044

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، سیدمحمدرضا هاشمی استاندار سمنان در دیدار با دانشجویان انجمن علمی مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان که موفق به تولید نخستین نشریه دانشگاهی کشور با بهره‌مندی از تکنولوژی هوش مصنوعی به‌عنوان «دیباگر» شده‌اند با بیان پیشینه تکنولوژی هوش مصنوعی و پیدایش و ظهور این تکنولوژی را در جنگ جهانی دوم و به کشور آلمان نسبت داد و اظهارکرد: باید بهره‌مندی از تکنولوژی هوش مصنوعی در تمامی مسائل مدیریتی، اجرایی و بحران‌های موجود در کشور گسترش یابد.

وی بحران آب، مسائل مربوط به خسارت سرمازدگی محصولات کشاورزی و دامپروری، صنعت توریسم و گردشگری، جلوگیری و کاهش تلفات در حمل‌ونقل جاده‌ای را فرصت‌های مناسب برای توسعه این تکنولوژی دانست.

استاندار سمنان با اشاره به رتبه ممتاز این استان در برخی شاخص‌ها از قبیل تولید، اشتغال، تحصیلات و راه‌یابی دانش آموزان به مراکز آموزش عالی و تحصیلات تکمیلی، ایجاد پارک اقتصاد دیجیتال، پارک علم و فناوری و تخصیص اعتبارات با رویکرد فعالیت‌های دانش‌بنیان، ابراز امیدواری کرد و ادامه داد: لازم است با تلاش بیشتر و حمایت‌های بهتر از اندیشه‌ها، ایده‌های نوین، تلاش و پشتکار دانشجویان مستعد در این زمینه، استان سمنان به استانی پیش‌رو در حوزه فعالیت‌های مبتنی بر تکنولوژی هوش مصنوعی معرفی شود.

هاشمی با حمایت از این قبیل فعالیت‌ها خواستار برگزاری نشست‌های تخصصی و فنی مرتبط در حوزه‌های برنامه‌ریزی، پژوهشی، عمرانی و اقتصادی به‌منظور عقد تفاهم‌نامه‌های همکاری علمی و اجرایی بین دو دستگاه شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان نیز با تبیین فرآیند و مراحل تولید «دیباگر» گفت: این رویداد بخش بسیار کوچک از فرآیند بسیار گسترده و کامل به‌نام هوش مصنوعی محسوب می‌شود و در ذیل گروه کامپیوتر، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، راهنمایی و همکاری استادان گروه کامپیوتر و تلاش مشتاقانه دانشجویان مستعد انجمن علمی دانشجویی مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی این واحد دانشگاهی محقق شده است.

محمدکریم سهرابی با بیان سابقه گروه آموزشی کامپیوتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان تشریح کرد: گروه کامپیوتر این واحد دانشگاهی تلاش می‌کند تا به هدف مهم خود که طلایه‌دار شدن و پیش‌آهنگ بودن در فرایند سامانه‌ای و سیستمی کردن امور و فعالیت‌ها در دانشگاه آزاد اسلامی و حتی کشور بوده، دست یابد و در این رابطه نیازمند حمایت بخش‌های مختلف حاکمیتی است.

وی با اشاره به تصمیم ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال (تاد) استانداری سمنان، مبنی بر حذف انسان به‌عنوان سخنگو و بهره‌مندی از ربات در این جایگاه مطرح کرد: «رایسان» انسان واره هوشمند ایجادشده توسط هوش مصنوعی دانشگاه این قابلیت را دارد که به‌عنوان سخنگوی تاد ایفای نقش کرده و ستاد را در نیل به اهداف خود یاری کند.

** مأموریت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد سمنان

سمانه بهرامیان، رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان نیز شناسایی دانشجویان مستعد و خلاق و شبکه‌سازی آنان، متناسب با توانمندی‌ها و استعدادهایشان را از مأموریت‌های باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه اعلام کرد و توضیح داد: دانشجویان در این باشگاه در قالب انجمن‌های علمی با امور پژوهشی بیشتر و بهتر آشنا شده و وارد مسائل و مباحث مربوط به پژوهش و اجرا خواهند شد.

به گزارش آنا، در این دیدار از کوشش اعضای انجمن علمی دانشجویی مهندسی کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه آزاد اسلامی استان سمنان در خلق دیباگر (Debuger) با اهدای لوح سپاس و هدیه قدردانی شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر