دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
جانشین فرمانده کل سپاه مطرح کرد؛

جلوگیری از هدررفت ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب با روش‌های نوین آبیاری

جلوگیری از هدررفت ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب با روش‌های نوین آبیاری
سردار علی فدوی گفت: استفاده از روش‌های نوین آبیاری می‌تواند از هدررفت ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب جلوگیری کند.
کد خبر : 850202

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، سردار علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آیین گشایش رویداد فن‌بازار و نمایشگاه ازدیاد درختان میوه که صبح امروز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرقدس با حضور مسئولان برگزار شد، اظهار کرد: امنیت غذایی یکی از مهم‌ترین مسائل امروز جهان و موضوعی چند ساحتی است که باید بر اساس کار فرهنگی و برنامه‌های دانش‌پایه پیگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه امنیت غذایی زیربنای امنیت اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و اگر امنیت غذایی مختل شود، آثار سویی در همه بخش‌ها دارد، افزود: همه مشخصه‌هایی که یک نهال سالم باید داشته باشد در کشور تولید می‌شود. با توجه به میزان تولید گندم کشور در سال‌های گذشته در قیمت‌گذاری گندم جهانی نقش بسیار مهمی داشت؛ اما اکنون واردکننده هستیم و باید در راستای حل این مشکلات حرکت کنیم.

جانشین فرمانده کل سپاه گفت: اکنون می‌خواهیم با رویکرد جدید و فناوری نوین در موضوع امنیت غذایی، کشاورزی و دام به جا‌های خوبی برسیم. ۱۰۰ میلیارد مترمکعب آب به صورت غرق‌آبی مانند ۳ هزار سال پیش در کشاورزی استفاده می‌کنیم که باید بسیار سریع از این مشکلات عبور کنیم. در حالی که مدرنترین سیستم آبیاری بومی داریم، می‌توانیم راستی‌آزمایی انجام داد و مصرف آب را تا یک‌سوم کاهش دهیم.آب با روش آبیاری جدید به ریشه برنج می‌رسد که در مزارع برنج، آبی نمی‌توان مشاهده کرد.

سردار فدوی با بیان اینکه داده‌های کشور بسیار زیاد است و نباید آن را نقد کرد، ادامه داد: ژنتیک دنیای بی‌نظیری است که موجب می‌شود انسان به پیشرفت‌های چشمگیری برسد. امیدواریم با موفقیت به امنیت غذایی برسیم. دانشگاه آزاد باید در موضوعات ویژه کیفی‌سازی کند و با ایجاد جاذبه‌هایی متنوع، افرادی را از کشورهای دیگر جذب کنیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر