دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
مدیرعامل پیشین گوگل:

فعالان صنعت فناوری از خطرات هوش مصنوعی جلوگیری کنند

فعالان صنعت فناوری از خطرات هوش مصنوعی جلوگیری کنند
اریک اشمیت گفت: استفاده از هوش مصنوعی مزایای زیادی دارد، با این‌ حال دنیای فناوری باید مطمئن شود که این سیستم‌ها آسیب‌رسان نیستند.
کد خبر : 839930
به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، هوش مصنوعی پیشرفت‌های سریعی داشته و در سال‌های اخیر به محبوبیت زیادی رسیده است. «اریک اشمیت»، مدیرعامل پیشین گوگل در گفت‌وگویی از پتانسیل‌های این فناوری حرف زده و درعین‌حال به نگرانی‌های پیرامون آن اشاره کرده است.

به گفته اشمیت «استفاده از هوش مصنوعی مزایای زیادی دارد، بااین‌حال دنیای فناوری باید مطمئن شود که این سیستم‌ها آسیب‌رسان نیستند و فقط به کمک مردم می‌آیند. جهانی را تصور کنید که پزشکان هوش مصنوعی می‌توانند سلامت همه مردم را ارتقا دهند؛ جهانی را تصور کنید که معلمان هوش مصنوعی توانمندی‌های تحصیلی همه افراد در زبان‌های مختلف را بهبود می‌دهند. این سناریو‌ها بسیار جذاب هستند و این فناوری‌ها که عموماً به‌عنوان مدل‌های زبانی بزرگ شناخته می‌شوند، به‌وضوح قرار است چنین کار‌هایی انجام دهند.»

**چالش‌های هوش مصنوعی پیش روی ما است

با وجود این مزیت‌ها، مدیرعامل پیشین گوگل معتقد است که «درعین‌حال با چالش‌های خارق‌العاده جدیدی از سوی این ابزار‌ها روبه‌رو می‌شویم؛ خواه دیپ‌فیکی باشد که قبلاً درباره‌اش بحث کرده‌ایم، یا فردی که عاشق معلم هوش مصنوعی خود می‌شود؟»

اشمیت همچنین نگران شیوه استفاده از AI در حوزه بیولوژی یا حملات سایبری است. وی اعتقاد دارد که این فناوری می‌تواند نحوه عملکرد نهاد‌های قدرت و دموکراسی را هم دستخوش تغییر و تحول قرار دهد.

به گفته رئیس هیئت‌مدیره سابق گوگل «از آن‌جایی که مردم به باور‌کردن چیز‌هایی که می‌بینند و می‌شنوند عادت کرده‌اند، هوش مصنوعی می‌تواند با تولید تصاویر و صدا‌های واقع‌گرایانه مشکلاتی را در‌زمینه نشر اطلاعات نادرست به‌وجود بیاورد. درنتیجه فعالان صنعت فناوری باید گرد هم بیایند تا تدابیر محافظتی لازم را ایجاد کنند؛ چرا که این فناوری مدام بزرگ و بزرگ‌تر خواهد شد.»
 
اشمیت در ادامه گفته است که «همه روی بحث سوگیری تمرکز کرده‌اند که البته مشکل‌ساز بوده و تلاش برای حل آن شروع شده است. اما مشکل اصلی این است که وقتی این سیستم‌ها برای دست‌کاری زندگی روزمره مردم استفاده می‌شوند، عملاً شیوه تفکر، انتخاب و... آن‌ها را تغییر می‌دهند و این تغییرات بر عملکرد دموکراسی اثر می‌گذارد.»

انتهای پیام/۱۱۰/

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته