دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
10 فروردين 1402 - 08:00
توسط محققان ایرانی انجام شد؛

بازگشت آب پساب‌های صنعتی به چرخه با فناوری دانش‌بنیان

بازگشت آب پساب‌های صنعتی به چرخه با فناوری دانش‌بنیان
یک شرکت دانش بنیان با بکارگیری فناوری‌های روز دنیا اقدام به طراحی و ساخت سیستم‌های تصفیه پساب‌های صنعتی کرده است تا علاوه بر جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی، آب حاصل را برای استفاده مجدد به چرخه بازگرداند.
کد خبر : 836186

به گزارش خبرنگار گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، آب حیاتی‌ترین سرمایه‌ی زندگی بشر محسوب می‌شود. تقاضا برای آب روز به روز در حال افزایش است و از طرفی تامین و فرآوری آن محدود است. امروزه بحران آب، به عنوان مسئله‌ای جدی در جهان امروز مطرح شده است و دولت‌ها برای رفع این معضل راهکار‌های متفاوتی را مورد بررسی قرار می‌دهند. یکی از این راهکار‌های مؤثر که در دنیا در حال بهره برداری است، فناوری غشایی برای شیرین کردن آب است.

در همین راستا شرکت دانش بنیان «یاسین پژوه پارسیان ابتکار» با استفاده از فناوری‌های روز دنیا اقدام به طراحی و ساخت سیستم‌های تصفیه پساب‌های صنعتی کرده است تا علاوه بر مدیریت این پساب‌ها و جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی آن، آب حاصل از آن را برای استفاده مجدد به چرخه بازگرداند.

محسن رزمجو مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان  با اشاره به فعالیت‌های فناورانه این مجموعه در حوزه مدیریت پسماند‌های صنعتی گفت: با رشد صنعت در کشور و اهمیت استفاده مجدد از منابع آب و همچنین جلوگیری از آسیب‌های زیست محیطی پساب‌های صنعتی، تلاش کردیم تا انواع مختلفی از تصفیه‌خانه‌ها را به صورت خط تولید و پکیج راه اندازی کنیم.

وی در ادامه افزود: خوشبختانه امروز صنایع مختلفی مانند فولادسازی، پتروشیمی، آبکاری، سمسازی و تولید خودرو از خدمات ما بهره می‌برند.

مدیرعامل این شرکت فناور درباره نحوه تصفیه پساب‌های صنعتی توضیح داد: ما با استفاده از روش الکتروشیمیایی و با اضافه کردن برخی مواد شیمیایی، عمل تصفیه را در واحد‌های صنعتی انجام می‌دهیم. همچنین بسته به نیاز مشتری، می‌توان تا مرحله اخذ تاییدیه محیط زیست پیش رفت و از آب تصفیه شده برای استفاده مجدد در واحد‌های صنعتی و یا آبیاری گیاهان غیربارور استفاده کرد.

وی در ادامه اظهار داشت:همچنین مواد پسماند برجای مانده به صورت لجن نیز ابتدا آبگیری می‌شوند و سپس، گل خشک بر جای مانده یا برای امحا تحویل واحد‌های محیط زیستی می‌شود و یا آنکه می‌توان از آن به سبب مواد ارزشمند داخل گل و یا به عنوان کود، مجدداً استفاده کرد. در صورتی که حجم پسماند مایع کم باشد، تنها یک پکیج در محل نصبی می‌شود و در مقیاس‌های بزرگتر یک خط تولید کامل تصفیه برای مدیریت پسماند واحد صنعتی احداث می‌شود.

این فعال فناورعنوان کرد: صنایع مختلف در حال تکوین هستند و با این پیشرفت، بحث تصفیه، استفاده مجدد و مدیریت پسماند صنعتی نیز، ابعادی فناورانه‌تر می‌یابد. با توجه به پروژه کلانی که معاونت علمی و فناوری‌ریاست‌جمهوری برای توسعه نفوذ شرکت‌های دانش‌بنیان در این عرصه تعرف کرد، ما نیز با تشکیل یک هسته تحقیق و توسعه، تلاش کردیم تا بر دامنه فعالیت‌هایمان در این حوزه بیافزایم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته