دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
23 بهمن 1400 - 13:19

درمان هموفیلی در انسان با کمک موش‌ها

گروهی از محققان ایرانی موفق به تولید موش‌های هموفیلی شده‌ و حال با استفاده از این موجودات به دنبال روشی برای درمان هموفیلی در انسان‌ها هستند.
کد خبر : 640995
موش آزمایشگاهی 2به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، هموفیلی نوعی بیماری ارثی مخصوص به انسان است. در این حالت خونریزی در فرد به دلیل سطح پایین یا نبود پروتئین‌هایی به نام فاکتورهای انعقادی متوقف نمی‌شود. درواقع فرایند انعقاد خون که منجر به جلوگیری از خونریزی می‌شود، در بیماران مبتلا به هموفیلی انجام نمی‌شود یا به کندی انجام می‌شود. شایع‌ترین نوع هموفیلی شامل هموفیلی A و هموفیلی B می‌شود. هموفیلی A ناشی از کمبود فاکتور هشت و هموفیلی B ناشی از کمبود فاکتور ۹ است.


در صورت عدم تزریق فاکتور انعقاد به فرد مبتلا به هموفیلی امکان مرگ در صورت جراحت و خونریزی شدید وجود دارد. حال گروهی از محققان پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برای اولین بار در کشور موفق به تولید رده موش هموفیلی A شده‌اند. علیرضا زمردی‌پور، یکی از این محققان در گفت‌وگو با خبرنگار آنا بیان کرد: هموفیلی بیمار مخصوص به انسان است و در موش‌ها وجود ندارد. حال با استفاده از روش ویرایش ژن کریسپر موش سالم را به موش هموفیلی تبدیل کردیم.


وی افزود: در این پژوهش ژن مربوط به بیماری هموفیلی در موش سالم غیرفعال شد و بدین ترتیب امکان ابتلا به این بیماری در موش‌ها نیز به وجود آمد. از این موش‌ها در پژوهش‌های ژن‌درمانی استفاده می‌شود تا درمانی برای بیماری هموفیلی ایجاد شود. به عبارت دیگر با استفاده از تکنیک‌های مهندسی ژنتیک بیماری را در موش‌ ایجاد کرده و حال با به‌کارگیری این موجودات در تحقیقات هموفیلی می‌توان درمانی برای این بیماری پیدا کرد.


محققان ایرانی این پژوهش را در سه مرحله انجام دادند که شامل طراحی و تولید ساختار ژنی، تزریق ساخت ژن به زیگوت موش و انتقال آن به رحم می‌شود.


انتهای پیام/۴۰۲۱انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته