دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
01 دی 1398 - 13:50

هوش مصنوعی به کمک درمان سرطان می‌آید

نرم‌افزار جدید مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند علائم اولیه سرطان پستان را مدتها قبل از تشخیص بیماری با روش‌های معمولی، شناسایی کند.
کد خبر : 451921
ai-medical-service.jpg

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از wired، هنگامی که رجینا بارزیلی، پروفسور دانشگاه MIT، متوجه سرطان پستان خود شد، آن را به یک پروژه علمی تبدیل کرد. او فهمید که  اگر پزشکان علائم مربوط به ماموگرافی‌های قبلی را تشخیص داده بودند، این بیماری می‌توانست زودتر شناسایی شود. به‌این‌ترتیب بارزیلی که یک متخصص در زمینه هوش مصنوعی می‌باشد، با استفاده از 90هزار عکس‌ اشعهX پستان، یک نرم‌افزار برای پیش‌بینی خطر سرطان تولید کرد.بارزیلی می‌گوید این نرم‌افزار می‌توانست سرطان پستان خود را 2سال قبل از تشخیص سرطان با روش‌های معمولی، شناسایی کند. به گفته وی هوش مصنوعی قادر به کشف جزئیات ریزتر از چیزی كه با چشم انسان قابل مشاهده است، می‌باشد.


اگرچه پروژه‌هایی از قبیل اتوموبیل‌های خودران مبتنی بر هوش مصنوعی، ممکن است پر زرق‌و‌برق‌تر به نظر بیاید، اما مراقبت‌های بهداشت و سلامت نیز از تحولات اخیر هوش‌مصنوعی بهره‌مند شده و برای بشریت بسیار مهم می‌باشد. برای مثال در یک مورد، محققان دانشگاه استنفورد، نرم‌افزاری را رونمایی کردند كه می‌تواند سرطان پوست را به‌خوبیِ متخصصین‌پوست تشخیص دهد.


سباستین ترون که روی پروژه سرطان پوست کار می‌کند، می‌گوید: بسیاری از مردم بخاطر سرطان می‌میرند. من معتقدم که بسیاری از این مرگ‌ها با استفاده از هوش مصنوعی قابل پیشگیری هستند.سيدهارتا موكروژی، سرطان‌شناس و نويسنده، پتانسيل هوش مصنوعی در حوزه پزشکی را تشويق و تایید می‌كند. اما وی همچنین هشدار می‌دهد که ما باید نسبت به برخی از جنبه‌های نامطلوب فناوری محتاط باشیم. یکی از این موارد افزایش جمع‌آوری داده‌ها در مورد بیماران و شرایط آنها می‌باشد. تمام این اطلاعات می‌تواند برای بیمه سلامت یا سازمان‌های دولتی وسوسه‌انگیز باشد.


سیستم‌های هوش مصنوعی که می‌توانند سلامت فرد را در آینده یا حتی پیش از تولد پیش‌بینی کنند، باعث ایجاد سؤالات بیشتر و سخت‌تری در ذهن پژوهشگران می‌شوند. محققان دریافته‌اند که الگوریتم‌ها می‌توانند داده‌های ژنومیک(تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها و اطلاعات ژنتیکی) را برای پیش‌بینی ویژگی‌های فردی مانند قد فرد یا خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها، پردازش کنند. شاخص‌های هوش یا سایر صفات می‌توانند در مرحله بعدی باشند؛ این می‌تواند برای برخی والدین وسوسه‌انگیز باشد که با تکنیک‌هایی مانند IVF و ویرایش ژن‌ها، سرنوشت فرزندان خود را شکل دهند.


موكروژی معتقد است با وجود چنين دانش قدرتمندی، لازم است كه پزشكان در مورد نقش خود در زندگی بيماران و جامعه به دقت فكر كنند و بیشتر مراقب باشند.


انتهای پیام/4112/


 


انتهای پیام/

ارسال نظر