دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
عیسی زارع پور:

بورس اقتصاد دیجیتال راه‌اندازی می‌شود

بورس اقتصاد دیجیتال راه‌اندازی می‌شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تشکیل بورس اقتصاد دیجیتال در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
کد خبر : 910868

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزازی علم و فناوری آنا، عیسی زارع پور در چهارمین همایش بین المللی صندوق توسعه ملی با اشاره به نقش این صندوق در تحقق اهداف برنامه هفتم پیشرفت در بخش توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: در تعریف اقتصاد دیجیتال اینطور گفت: ارزش افرینی اقتصادی مبتنی بر فناوری‌های نوین است. لایه هسته آن نرم افزار و تولید سخت افزار است و در لایه بعد اقتصاد دیجیتالی، اشتراکی، خدمات دیجیتال و … است. در لایه اخر نیز اقتصاد دیجیتالی شده و تجارت الکترونیک و …. است.

زارع‌پور ادامه داد: در قانون برنامه توسعه هفتم، یک فصل برای اقتصاد دیجیتال است. بین پنج تا هفت درصد قوانین قانون برنامه مستقیم و غیر مستقیم به اقتصاد دیجیتال مرتبط است. برخی فناوری‌های کلیدی در زیست بوم اقتصاد دیجیتال شامل: نسل پنجم تلفن همراه، هوش‌مصنوعی، پردازش ابری، امنیت سایبری، تحلیل داده‌های کلان، واقعیت افزوده، رباتیک و اینترنت اشیا است.

وی گفت: قرار است ۵۰۰ هزار نفر آموزش اقتصاد دیجیتال ببینند و ظرف ۶ ماه سند هوش مصنوعی در دولت تهیه شود. همچنین مقرر شده بورس اقتصاد دیجیتال در آینده نزدیک تشکیل شود.

زارع پور گفت: سهم اقتصاد دیجیتال در کشور‌های مختلف سهم قابل توجهی است و هم اکنون به طور میانگین ۱۵ درصد از تولید ناخالص ملی کشور‌ها را تشکیل می‌دهد. نقش اقتصاد دیجیتال در GDP کشور ما در سال ۱۴۰۲ حدود ۷/۹ درصد بوده است و در کشوری همچون چین حدود ۴۱ است. میانگین رشد بخش اطلاعات و ارتباطات در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۰ درصد بوده و در سال قبل آن نیز حدود ۱۳ درصد بوده است.

وی ادامه داد: ما تا پایان برنامه مکلف شده ایم که تمام ساختمان‌های کشور از طریق بستر فیبر نوری به اینترنت متصل شوند. هم اکنون یک سوم کشور زیر پوشش فیبر نوری قرار گرفته است. ما در سه نقطه کشور در حال راه اندازی قطب‌های داده هستیم و آماده ایم مزارع پردازش داده را تاسیس کنیم.

وزیرارتباطات گفت: رسمیت بخشیدن به دارایی‌های دیجیتال دیگر تکلیفی است که ما داریم که همراه آن باید تسهیل ورود این شرکت‌ها به بورس است که منجر به رشد آن‌ها خواهد شد.

زارع‌پور همچنین ضمن اشاره به تمایل این وزارت خانه برای همکاری صندوق توسعه ملی در پیشبرد طرح‌های این وزارتخانه گفت: ما در حوزه‌های در توسعه زیر ساخت‌های ارتباطی (به‌ویژه پروژه فیبر نوری منازل و کسی و کارها)، راه اندازی زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز پردازشی، راه اندازی زیرساخت‌های اطلاعاتی و مراکز پردازشی، هوشمند سازی صنایع بزرگ کشور و بخش کشاورزی، بومی سازی تجهیزات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات‌، صادراتی کردن و بازارسازی بین المللی برای تجهیزات و محصولات و خدمات حوزه فاوا، هوشمند سازی خدمات پستی و توسعه صنعت فضایی علاقمند به همکاری صندوق توسعه ملی هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته