دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
18 ارديبهشت 1403 - 10:23

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)
نگاهی متفاوت به آسمان شب و فضای بی‌پایان.
کد خبر : 909872

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،‌ تصاویر نجوم و فضا جدای از اهمیتی که در مطالعات و تحقیقات اخترشناسی دارد، امکان مشاهده و درک عجایب و شگفتی‌های دنیای بیرون از سیاره زمین را برای علاقه‌مندان این حوزه فراهم می‌کند. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری، تصاویر نجومی به شکل‌های بسیار زیبا و گهگاه هنری تهیه می‌شود که علاوه بر ارائه اطلاعات علمی، زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای را برای علاقه‌مندان به ارمغان می‌آورد.

***

تصویر روز skyandtelescope

این عکس در پولاسکی، ویسکانسین به تاریخ 10 مارس 2024 ثبت شده است. تجهیزات مورد استفاده شامل تلسکوپ SvBony 80ED، فیلتر Optolong UV/IR Cut، پایه AM5، دوربین ASI 533 MC Pro، نرم افزار ASI Plus، Explore Scientific Field Flattner، فوکوس کننده ZWO EAF بوده اند. تصویر با تجهیزات ذکر شده بعد از ساعت 8 بعد از ظهر با زاویه رو به پایین از آسمان گرفته شد و با استفاده از PixInsight پردازش شد.

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

تصویر روز سازمان ملی تلسکوپ استرالیا

خوشه های کروی مکان های خوبی برای یافتن تپ اخترهای میلی ثانیه ای (millisecond pulsars) هستند، زیرا هسته های بسیار متراکمی دارند که به ایجاد سامانه‌های دوتایی با ستاره های نوترونی کمک می کند. در این سامانه ها، ستاره نوترونی می تواند با گرفتن مواد از ستاره همراه خود، سریعتر بچرخد. ولیسچائر (Vleeschower) و همکارانش شش تپ اختر در خوشه کروی M62 را به مدت 23 سال با استفاده از تلسکوپ هایی مانند Murriyang، Effelsberg و MeerKAT مورد مطالعه قرار دادند. آنها ویژگی‌های مختلف تپ‌اختر مانند حرکات، تغییرات دوره مداری و تکانه‌ها را برای درک شتاب‌ آن‌ها اندازه‌گیری کردند. این یافته ها به محققان کمک می کند تا توزیع جرم این خوشه ها را با دقت بیشتری مطالعه کنند.

آنها با استفاده از MeerKAT، سه تپ اختر میلی ثانیه ای جدید را در سامانه های دوتایی در خوشه پیدا کردند که مدل های موجود را که انتظار تپ اخترهای ایزوله بیشتری را در خوشه های مشابه دارند، به چالش می کشد. این شکل داده های به دست آمده در دوره های طولانی برای تپ اخترهای شناخته شده (A-F) و تپ اخترهای تازه کشف شده (G-I) در خوشه M62 را نشان می دهد. رنگ های مختلف نشان دهنده داده های تلسکوپ های مختلف مانند Parkes، Effelsberg، MeerTime و TRAPUM هستند.

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

تصویر روز astronomy

بروس بیلینگز (Bruce Billings) عکاسی اهل تورن، مکزیک است. او کسوف بزرگ آمریکای شمالی سال 2024 را ثبت کرد. در تصویر او چندین برجستگی از لبه خورشید دیده می شود.

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

تصویر روز earthsky

عکاس آمریکایی مایکل فلین (Michael Flynn) در 05/06/2024 در ساعت 04:13 صبح این عکس را گرفت. شرایط آسمان برای تماشای بارش شهابی Eta Aquariid خوب نبود. با این حال، فلین تصمیم گرفت به جای آن از منطقه ابر ستاره‌ای بزرگ کمان (Large Sagittarius Star Cloud) عکاسی کند. در طول نوردهی 5 ثانیه ای، او یک شهاب سنگ را در گوشه سمت چپ بالای تصویر ثبت کرد. اگرچه نوردهی به اندازه کافی طولانی نبود تا کل دنباله شهاب را ثبت کند، فلین از نتیجه راضی بود. او از دوربین نیکون d810A با لنز 55 میلی‌متری 1.4، ISO 4000، نوردهی 5 ثانیه‌ای در f2 و تراز سفیدی 5260 کلوین استفاده کرد.

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

تصویر روز ناسا

وقتی یک سیاهچاله ستاره ای را می بلعد، چه اتفاق هایی می افتد؟ دانشمندان هنوز در این مورد اطلاعات چندانی ندارند. تلسکوپ‌ها در سال 2014 شاهد انفجار بزرگی بودند که توسط یک سیاه‌چاله کلان‌جرم که یک ستاره را از بین می برد ایجاد شد. مدل های کامپیوتری این رویداد را نشان می دهند. سیاهچاله به صورت یک نقطه کوچک در مرکز تصویر نشان داده شده است. وقتی مواد به داخل سوراخ فرومی‌روند، داغ می‌شوند و حلقه‌ای از ماده داغ در اطراف آن تشکیل می‌شود. این حلقه قبلا ستاره بود. همچنین یک فواره از محور چرخش سیاهچاله به بیرون پرتاب می شود.  

تصاویر نجومی هجدهم اردیبهشت (۷ مه)

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته