دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی ریاست جمهوری:

۲ «خانه نوآوری و فناوری» خارج از کشور تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود

۲ «خانه نوآوری و فناوری» خارج از کشور تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود
رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری از راه‌اندازی دو «خانه نوآوری و فناوری» در خارج کشور تا پایان امسال خبر داد.
کد خبر : 895178

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، امیرحسین میرآبادی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اعلام اینکه دو «خانه نوآوری و فناوری» در خارج کشور تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود، گفت: توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان، علاوه بر ارتقای اعتبار علمی  کشور و تقویت اقتدار کشور در عرصه مذاکرات بین‌المللی را نیز به‌ دنبال دارد.

وی با اشاره به بسترسازی‌هایی که انقلاب‌ اسلامی‌ ایران در راستای رشد و شکوفایی بخش‌ خصوصی فراهم کرده است، افزود: کشور ما در دهه‌های گذشته از لحاظ اقتصادی وابسته به نفت بود و پس از تاکیداتی که مقام معظم رهبری در خصوص تقویت صادرات غیر نفتی داشتند و متذکر شدند که بایستی اقتصاد را از نفت جدا و یک اقتصاد غیرنفتی را ایجاد کنیم؛ به تدریج، زمینه لازم برای نقش‌آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد، توجه به توانمند‌سازی بخش خصوصی، خصوصی سازی و ... شکل گرفت که تمام این موارد را می‌توان از جمله گفتمان‌هایی دانست که انقلاب اسلامی ایران ایجاد کرده است.

ایجاد بسترهای جدید در حوزه بین‌الملل پس از انقلاب‌ اسلامی‌ ایران

رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش ریاست جمهوری اضافه کرد: گفتمانی که پس از انقلاب‌اسلامی حول تعریف همکاری های مشترک علمی و فناوری با سایر کشورها، شکل گرفت و امروز با نظر موکد مقام‌ معظم‌ رهبری و سیاست های دولت جمهوری‌اسلامی‌ایران، دنبال می‌شود، سبب شکل‌گیری یک جریان پیوسته و حضور متخصصان، فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه‌های بین‌المللی شده است.

وی با بیان اینکه خانه‌های نواوری و فناوری (آی هیت)، بستری برای نقش‌آفرینی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه بین‌الملل است، تصریح کرد: ما در خانه نوآوری و فناوری ایران(iHiT)   در تهرانهر هفته میزبان یک هیئت عالی‌رتبه از جمله نایب رئیس مجلس الجزایر، وزیر خارجه نیکاراگوئه، رئیس جمهور کوبا، نخست وزیر سوریه، رئیس مجلس ویتنام و .... هستیم.

میرآبادی ادامه داد: با وجود اینکه هر یک از این کشورها در حوزه‌هایی دارای ظرفیت های مخصوصی هستند اما با یک ارزیابی کلی از توانمندی شرکت های دانش‌بنیان ما به واسطه‌ بازدید کوتاهی که داشتند، پیشنهاد همکاری‌های جذابی را به ما می‌دهند که تمام این موارد، فرصت‌های جدید رشد اقتصاد‌ دانش‌بنیان تلقی خواهند شد.

وی با اشاره به ظرفیت‌هایی که پس‌از انقلاب‌اسلامی، هرساله تقویت شدند، گفت: به عنوان مثال حدود 20 سال پیش، شرکت‌های دانش‌بنیان بیشتر به‌صورت استارت‌آپ هایی بودند که در قالب تیم های کوچک فعالیت می‌کردند و به مرور زمان این تیم‌ها رشد کردند و تبدیل به شرکت های کوچک و متوسط شدند، به‌تدریج توانستند به بازارهای بین المللی راه پیدا کنند و در دو سال اخیر رشدهای قابل‌توجهی را تجربه کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر