دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

اجرای مدل‌سازی میکرومکانیکی فرآیند نورد ورق چندلایه

اجرای مدل‌سازی میکرومکانیکی فرآیند نورد ورق چندلایه
محققان کشور موفق به «مدل‌سازی میکرومکانیکی فرآیند نورد ورق چندلایه با استفاده از مدل پلاستیسیته کریستالی و مکانیک آسیب» شدند.
کد خبر : 880015

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمدرضا مروتی، دانش‌آموخته دکتری تخصصی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر مجری طرح «مدل‌سازی میکرومکانیکی فرآیند نورد ورق چندلایه» گفت: مواد پلی‌کریستال در مقیاس دانه کریستالی، رفتار بسیار متفاوتی از آنچه در مقیاس ماکرو دارند از خود نشان می‌دهند. در سال‌های اخیر استفاده از تئوری پلاستیسیته کریستالی، مورد توجه محققان قرار گرفته است چرا که با مدل‌سازی قوانین فیزیکی حاکم در مقیاس مزو، استخراج خواص مواد در مقیاس ماکرو نیز امکان‌پذیر است.

وی در ادامه بیان کرد: ورق‌های آلومینیوم دولایه درصنعت کاربرد زیادی دارند. از ورق‌های دولایه در لوازم پزشکی، لوازم تهویه، دستگاه‌های دقیق الکترونیکی و صنایع مخابراتی استفاده می‌شود. روش معمول تولید این ورق‌ها، فرایند نورد است. ناهمسانی در بین دانه‌های موجود در بافت فلزات کریستالی باعث به وجود آمدن ناسازگاری بین دانه‌ها می‌شود. مواد پلی کریستال در مقیاس میکرو و مزو یا همان مقیاس اندازه دانه کریستالی، رفتار بسیار متفاوتی از آنچه در مقیاس ماکرو دارند از خود نشان می‌دهند.

این محقق گفت: مدل‌سازی چندمقیاسی بخش اعظمی از نیاز به عملیات آزمایشگاهی برای تولید میکروساختار‌ها را از روی دوش محققان برمی‌دارد. با استفاده از این تحقیق می‌توان روشی دقیق برای تأثیربخشی پارامتر‌های تغییرشکل در حین فرآیند نورد ورق دولایه بدست آورد که باعث بهبود فرآیند نورد ورق دولایه می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: از آنجا که انجام برخی از آزمایشات در ایران ممکن نبود و این طرح در قالب تفاهم‌نامه‌ای تعریف شده بود، برای انجام این آزمایشات از دوستانم در خارج از کشور کمک گرفتم. با این وجود به نظر می‌رسد، در کشور هزینه‌های برآورد شده برای انجام طرح پسادکتری پایین‌تر از حدی است که محقق متحمل می‌شود و این موضوع محقق را با مشکل مواجه می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر