دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

عربستان از مرکز بین‌المللی تحقیقات و اخلاق هوش مصنوعی رونمایی کرد

عربستان از مرکز بین‌المللی تحقیقات و اخلاق هوش مصنوعی رونمایی کرد
عربستان در آستانه افتتاح یک مرکز هوش مصنوعی برای ترویج اخلاق در فناوری‌های پیشرفته و کمک به توسعه سیاست‌های منطقه‌ای در حوزه خلیج فارس قرار دارد.
کد خبر : 878703

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از عرب نیوز، شاهزاده بدر بن فرحان، وزیر فرهنگ عربستان سعودی در جریان چهل و دومین اجلاس عمومی یونسکو در ۱۱ نوامبر در پاریس از تأسیس مرکز بین المللی تحقیقات و اخلاقیات هوش مصنوعی خبر داد.

هدف از این طرح که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ماه ژوئن تصویب شد، ارتقای شایستگی‌ها و چارچوب‌های قانونی در زمینه هوش مصنوعی و سایر فناوری‌های پیشرفته است

پیشنهاد مرکز بین‌المللی تحقیقات و اخلاقیات هوش مصنوعی، ابتدا مارس ۲۰۲۲ به یونسکو ارائه شد و حمایت کویت و عمان را جلب کرد. به گفته خبرگزاری عربستان، این مرکز با شخصیتی حقوقی و استقلال مالی و اداری فعالیت خواهد کرد و در راستای تقویت رشد فناوری‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی پیش می‌رود.

اوایل سال جاری میلادی، شرکت مشاوره جهانی «پی دبلیو سی» (PwC) پیش‌بینی کرد که هوش مصنوعی تا سال ۲۰۳۰ به اقتصاد عربستان سعودی ۱۳۵ میلیارد دلار کمک می‌کند و این کشور را در رده ذی‌نفع اصلی فناوری در خاورمیانه قرار می‌دهد.

«پی دبلیو سی» در گزارش خود اعلام کرد: انتظار می‌رود هوش مصنوعی در سال ۲۰۳۰ بیش از ۱۳۵.۲ میلیارد دلار به اقتصاد کمک کند که معادل ۱۲.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی است.

در ماه ژوئن، عربستان سعودی موسسه مجمع جهانی امنیت سایبری را در ریاض تأسیس کرد که هدف آن بهره برداری از پتانسیل فضای سایبری و حمایت از تلاش‌های جهانی برای ارتقای امنیت سایبری است. این موسسه هر سال میزبان مجمع جهانی امنیت خواهد بود که متخصصان و تصمیم‌گیرندگان را از سراسر جهان گرد هم می‌آورد تا درباره راه‌های محافظت از افراد آسیب‌پذیر در فضای سایبری و در عین حال به حداکثر رساندن مزایای آن برای همه بحث کنند.

در حالی که عربستان سعودی به استقبال خود از فناوری‌های پیشرفته ادامه می‌دهد، «ساتیا نادلا» (Satya Nadella)، مدیر عامل مایکروسافت در مصاحبه اخیر با عرب نیوز گفت که تلاش این کشور به سمت هوش مصنوعی بهره‌وری را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته