دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

چرا با وجود این همه ستاره فضا تاریک است؟

چرا با وجود این همه ستاره فضا تاریک است؟
دانشمندان به دنبال پاسخ این سؤال هستند که چرا با وجود این همه ستاره، هم‌چنان فضا تاریک است.
کد خبر : 874453

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، ستاره شناسان تخمین می‌زنند که حدود ۲۰۰ میلیارد تریلیون ستاره قابل مشاهده در جهان وجود دارد و بسیاری از آن ستارگان به روشنی خورشید یا حتی درخشان‌تر از آن هستند، اما با این حال و با وجود چنین نور خیره‌کننده‌ای، فضا هم‌چنان تاریک است.

یکی از دلایل اصلی تاریکی فضا طبق نظریه بیگ‌بنگ این است که جهان به طور مداوم در حال گسترش است. جهان از یک نقطه بسیار چگال و داغی آغاز شد و سپس شروع به گسترش و سرد شدن کرد. این گسترش باعث می‌شود که نور ستارگان دوردست به دلیل میزان افزایش فاصله بین ما و آن‌ها، بسیار ضعیف و ناپدید شوند.

آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۵ با تئوری نسبیت عام خود نشان داد که اجسام با جرم زیاد می‌توانند نور را جذب کنند. وقتی نور توسط یک ستاره تابیده شده و به سمت زمین حرکت می‌کند، در بین آنجا و ما ممکن است موانعی وجود داشته باشد که نور را جذب می‌کنند. اگر جرم این موانع به اندازه‌ای بزرگ باشد که نور را کاملاً جذب کند، آن را کره سیاه می‌نامند. بنابراین، وجود کره‌های سیاه در فضا می‌تواند باعث شود که فضا به نظر برسد تاریک است.

همچنین می‌توان گفت که فضا به طور کلی در مقایسه با موج ماده تاریک و انرژی تاریک پائین‌تر قرار دارد و همین موضوع باعث می‌شود که نور در فضا پراکنده شود و قدرت روشنایی را تضعیف کند.

دانشمندان هنوز دقیق نمی‌دانند که جهان چگونه شکل گرفته و چه عواملی موجب پدیده‌های مختلف در آن می‌شوند، بنابراین هنوز راه بسیاری برای تحقیق و کشف در این زمینه وجود دارد.

تاریکی نشان دهنده نبود نور نیست فضا پر از نور ستارگانی مانند خورشید است، اما از آن جایی که چشم مسیر حرکت نور را نمی‌بیند و در فضا هیچ چیز، حتی مولکول‌های هوا هم وجود ندارد و خلا حاکم مطلق است، نور بازتاب نمی‌کند و آنچه که تصور می‌شود فضای تاریک است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته