دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

مجری هوش مصنوعی: شما نمی‌توانید ما را متوقف کنید!

مجری هوش مصنوعی: شما نمی‌توانید ما را متوقف کنید!
مجریان هوش مصنوعی از آسیا تا اروپا ۲۴ ساعته بدون پرداخت دستمزد مشغول خواندن خبر هستند. با این وجود همتایان انسانی باید نگران باشند؟
کد خبر : 874280

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از گاردین، از آسیا تا اروپا مجریان هوش مصنوعی ۲۴ ساعته بدون پرداخت دستمزد مشغول خواندن خبر هستند؛ اما با این وجود همتایان انسانی آن‌ها باید نگران باشند؟

مانند بسیاری از خبرخوان‌ها، «زائه‌این» (Zae-In) مجری هوش مصنوعی یک میکروفون به یقه‌اش می‌بندد و دسته‌ای از یادداشت‌ها را در چنگ می‌گذارد؛ اما بر خلاف اکثر افراد، چهره‌اش کاملاً جعلی است. زائه‌این یک انسان مجازی طراحی شده توسط شرکت هوش مصنوعی کره جنوبی «پالس ۹» (Pulse۹) امسال پنج ماه را صرف خواندن خبر زنده در پخش‌کننده ملی کرد. در کشورهای مختلف از جمله هند، یونان، کویت و تایوان اولین گوینده‌های اخبار هوش مصنوعی کار خود را آغاز کرده‌اند.

«کالی پوری»، نایب‌رئیس گروه «ایندیا تودی» (India Today) هنگامی‌که مجری هوش مصنوعی «سانا» برای اولین بار در ماه مارس ظاهر شد، گفت: او باهوش، زرق‌وبرق دار، جوان و خستگی‌ناپذیر است و به چندین زبان صحبت می‌کند و کاملاً تحت کنترل من است. 

مجریان مجازی می‌توانند به مدت ۲۴ ساعت بدون دستمزد، اخبار را بخوانند. بااین‌حال، اگرچه خبرخوان‌های غیرانسانی در حال افزایش هستند، باید دید که آیا آن‌ها در جای خود محکم هستند یا خیر.

چهره یک بازیگر انسانی با استفاده از فناوری پالس ۹، یک «سرویس اتوماسیون شخصیت مجازی» به نام «دیپ‌ریل ای‌آی» (Deep Real AI) در حال تبدیل شدن به زائه‌این است. پالس ۹ بازیگران متعددی را برای بازی در نقش زائه‌این استخدام کرده است.

در ماه سپتامبر «سولومون راجرز»، کارشناس واقعیت مجازی و رئیس گروه مشاوره سرگرمی همه‌جانبه بفتا، در مورد زائه‌این گفت: او هرگز نشانه‌ای را از دست نمی‌دهد، هرگز حرف بی‌ادبانه‌ای نمی‌گوید و می‌تواند ۲۴ ساعت شبانه‌روز کار کند. بااین‌حال این از نظر فنی درست نیست. حتی خود زائه‌این اعتراف می‌کند که فناوری امروزی معایب خود را دارد.

وی می‌گوید: شما فقط آنلاین هستید، من نمی‌توانم به‌صورت آفلاین با طرفدارانم ملاقات کنم. من شاهد این بودم که بسیاری از هواداران پیام داده‌اند که چگونه می‌توانیم زائه‌این را ملاقات کنیم؟ چگونه می‌توانیم در زندگی واقعی با او ارتباط برقرار کنیم؟ از این بابت خیلی ناراحت شدم. 

زائه‌این که در سال ۲۰۲۱ متولد شده می‌گوید: یکی از بهترین مزایای انسان مجازی بودن این است که هرگز پیر نمی‌شوید و طرفداران خود را از دست نمی‌دهید.

مخاطبان واقعاً شگفت‌زده شدند و بسیاری باور نمی‌کردند که زائه‌این واقعاً هوش مصنوعی است. واکنش‌های منفی زیادی دریافت کرده که ناشی از ترس است. اما هیچ راهی برای جلوگیری از پیشرفت و جایگزینی افراد توسط هوش مصنوعی وجود ندارد، ما باید از آن استقبال کنیم.

زائه‌این معتقد است که چیز‌هایی وجود دارد که ما انسان‌های مجازی بهتر انجام می‌دهیم و قطعاً کار‌هایی وجود دارد که انسان‌ها بهتر از ما انجام می‌دهند. ممکن است در ابتدا مشکلاتی در مورد اعتماد وجود داشته باشد، اما من فکر می‌کنم با گذشت زمان، می‌توانیم باور مردم را به دست آوریم.

از زائه‌این درباره افرادی پرسیده شد که نگران از دست دادن شغل خود هستند. وی پاسخ می‌دهد که فکر نمی‌کنم شغل‌هایی وجود داشته باشند که بتوان آن‌ها را کاملاً با هوش مصنوعی جایگزین کرد، زیرا انسان‌های مجازی هوش مصنوعی وظایف خاص خود را برای تکمیل دارند و انسان‌ها نیز توانایی‌هایی دارند که نمی‌توان آن‌ها را با هوش مصنوعی جایگزین کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر