دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

صدور شناسه یکتا برای دارندگان پروانه‌های افتا آغاز شد

صدور شناسه یکتا برای دارندگان پروانه‌های افتا آغاز شد
مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: صدور شناسه یکتای مجوز برای دارندگان پروانه‌های افتای سازمان فناوری اطلاعات ایران آغاز شد.
کد خبر : 872108

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، بیتا کیامهر، مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای لزوم تبدیل مجوز کاغذی کسب و کار‌ها به مجوز الکترونیکی اظهار کرد: از امروز، همه دارندگان مجوز‌های حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات  از سازمان فناوری اطلاعات ایران می‌توانند برای اخذ شناسه یکتا (QR code) اقدام کنند. این امکان قبلا برای پنج مجوز دیگر شامل: گواهی‌های مراکز داده (۲ مجوز)، مجوز‌های حوزه مالکیت نرم‌افزار (۲ مجوز) و ارزیابی امنیتی محصول ایجاد و اطلاع‌رسانی شده بود و در حال حاضر شامل مجوز‌های حوزه افتا نیز شده است.

به گفته وی الزام اخذ شناسه یکتای مجوز، شامل همه دارندگان مجوز از سازمان فناوری اطلاعات ایران است، با این تفاوت که امکان اخذ شناسه یکتا یا همان کیوآرکد برای مجوز‌های حوزه افتا به تازگی ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر این که همه مجوز‌های کاغذی و قدیمی فقط تا پایان سال جاری اعتبار دارند از دارندگان این مجوز‌ها درخواست کرد که در مهلت باقی‌مانده نسبت به ثبت درخواست شناسه یکتای مجوز اقدام نمایند.

کیامهر چگونگی فرآیند دریافت شناسه یکتا برای کسب‌و‌کار‌ها را چنین تشریح کرد: در ابتدا، متقاضیان برای ثبت درخواست خود می‌توانند به درگاه ملی مجوز‌ها مراجعه کنند. سپس از صفحه اصلی، گزینه «شناسه یکتا برای مجوز‌های قدیمی» را انتخاب کنند و در صفحه مربوطه، مجوز مورد نظر خود را انتخاب و بر روی گزینه «دریافت شناسه یکتا» کلیک کنند.

وی در ادامه افزود: در گام بعدی، متقاضی، پس از مشاهده فرم نمایش داده شده و ثبت اطلاعات، نیازمند بارگذاری تصویر مجوز قدیمی خود و کلیک بر روی گزینه تایید نهایی است. در این مرحله، پیامکی به متقاضی ارسال می‌شود که حاوی کد پیگیری درخواست است. اینجا سازمان فناوری اطلاعات ایران به ایفای نقش خود می‌پردازد و درخواست موردنظر با هدف بررسی بیشتر به کارشناسان مربوطه ارجاع داده می‌شود. پس از بررسی درخواست توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران و در صورت تایید درخواست، پیامک دیگری حاوی لینک مجوز به متقاضی ارسال می‌شود و اطلاعات متقاضی در درگاه ملی مجوز‌ها ثبت می‌شود و بدین ترتیب جواز الکترونیکی به همراه کیوآرکد در کوتاه‌ترین زمان ممکن صادر می‌شود.

صدور شناسه یکتای مجوز  برای دارندگان پروانه‌های  افتا

گفتنی است؛ سازمان فناوری اطلاعات ایران صادر کننده ۹ عنوان مجوز است که چهار عنوان آن در حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات (افتا) بوده و شامل خدمات مدیریتی، عملیاتی، فنی و آموزشی به همراه تمام گرایش‌های موجود اعم  از نصب و پشتیبانی محصولات فتا، مشاوره و استقرار استاندارد‌های امنیت اطلاعات و ارتباطات، آزمون و ارزیابی امنیتی، امن‌سازی و مقاوم‌سازی سامانه‌ها، زیرساخت‌ها، سرویس‌ها و سایر گرایش‌ها است.

انتهای پیام/

ارسال نظر