دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

نسل جدید تمبرهای دیجیتال معرفی شد

نسل جدید تمبرهای دیجیتال معرفی شد
اتحادیه جهانی پست (UPU) در یک حرکت مهم به سمت پذیرش دیجیتالی شدن در اکوسیستم فیلاتلیک، نهاد فنی و عملیاتی نخستین مجموعه از تمبرهای دیجیتال، تمبرهای رمزنگاری شده و تمبرهای توکن غیرقابل تعویض (NFT) را تصویب کرد.
کد خبر : 871106

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا، در یک حرکت مهم به سمت پذیرش دیجیتالی شدن در اکوسیستم فیلاتلیک، نهاد فنی و عملیاتی اتحادیه جهانی پست (UPU) اولین مجموعه از تمبر‌های دیجیتال، تمبر‌های رمزنگاری‌شده و تمبر‌های توکن غیرقابل تعویض «ان‌اف‌تی» (NFT) را تصویب کرد. این تصمیم که اوایل بهار امسال گرفته شد، نقطه عطفی در دنیای فیلاتلیک (تمبرشناسی) بوده و راه را برای پیشرفت‌های نوآورانه در صنعت پست هموار می‌کند.

با ظهور فناوری‌های دیجیتال، مجریان پستی در سراسر جهان به دنبال راه‌هایی برای استفاده از نوآوری برای افزایش عملکرد، خدمات و محصولات خود هستند.

در نتیجه، محصولات فیلاتلیک دیجیتال ظهور کرده‌اند که قلمروی جدید و فرصت‌های جدیدی را برای مجموعه‌داران، تولیدکنندگان، تاجران و مشتریان ارائه می‌کنند.

با این حال، این گسترش همچنین سردرگمی و عدم اطمینان را در بین ذی‌نفعان ایجاد کرده است که برای درک و تمایز این پیشنهادهای دیجیتالی به تعاریف روشن نیاز دارند.

مجموعه استاندارد و متداول طبقه‌بندی تمبر‌ها می‌تواند پیچیدگی‌ها را برای مشتریان برطرف کند و به آن‌ها کمک کند تا انواع جدید تمبر‌ها و همچنین ویژگی‌های آن‌ها را متمایز کنند و فرصت‌های بازاریابی جدیدی را در بازار تمبر باز کنند.

عدم قطعیت پیرامون محصولات تمبر دیجیتال چالش‌های متعددی را برای مجموعه‌داران و مجریان پستی ایجاد کرده است. مشتریان اغلب با مسائلی مانند ابهام در مورد صادرکننده، کالای دیجیتال و اجرای فناوری بلاک‌چین مواجه هستند.

برخی از پلتفرم‌ها، مانند «ای بی» eBay، به دلیل عدم درک و تعاریف روشن از این اقلام، ارائه یک بازار ثانویه برای مجموعه‌داران را متوقف کرده‌اند، که منجر به از دست رفتن درآمد مجریان پستی و مانع از رشد و پذیرش این اقلام دیجیتالی می‌شود. برای رسیدگی به این چالش‌ها، یک گروه کاری متشکل از مجریان پستی تعیین شده‌اند.

اتریش، جبل‌الطارق، لیختن‌اشتاین، هلند، سوئیس، تونس، امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریکا، عضو کمیته مشورتی یوپی‌یو (UPU)، سازمان ملل، دبیرخانه‌های یوپی‌یو انجمن جهانی توسعه فیلاتلیک، گروه تحول دیجیتال و نوآوری و همچنین بستر نوآوری پستی برای ایجاد طبقه‌بندی برای تمبر‌های رمزنگاری و سایر تمبر‌ها با ویژگی‌های دیجیتالی همکاری کردند.

تمبر دیجیتال (Digital Stamp): هر تمبری که در قالب دیجیتال توسط یا از طرف مجری پستی صادر می‌شود.

تمبر «ان‌اف‌تی» (NFT): تمبری که در قالب دیجیتال، با یا بدون مشابه فیزیکی، توسط یا از طرف مجری پستی صادر می‌شود. این تمبر یک کلکسیون «ان‌اف‌تی» (NFT) بر روی یک بلاک‌چین است که ارزش نوآوری را برای کلکسیونر‌های سنتی و غیرسنتی فیلاتلیک و همچنین مخاطبان جدید ارائه می‌کند.

تمبر رمزنگاری (Crypto Stamp): تمبر فیزیکی با همتای دیجیتالی روی یک بلاک‌چین که توسط یا از طرف مجری پستی صادر می‌شود. تمبر فیزیکی را می‌توان برای خدمات پستی استفاده کرد، در حالی که همتای دیجیتالی آن به‌عنوان یک کلکسیون «ان‌اف‌تی» (NFT) عمل می‌کند. این تمبر همچنین دارای ارزش نوآوری برای دسته‌های مختلف کلکسیونر و مخاطبان جدید است.

هدف طبقه‌بندی پیشنهادی این است که به همه ذی‌نفعان علاقه‌مند درک روشنی از محصولات فیلاتلیک دیجیتال موجود ارائه دهد.

این تعاریف نباید نوآوری‌های آینده را محدود کند، بلکه باید شفافیت را برای مجموعه داران و فیلاتلیست‌ها ترویج کند تا بتوانند در توسعه سالم بازار ثانویه مشارکت کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر