دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

اعطای جایزه «آبادینو» به بازیگران فعال زیست‌بوم نوآوری و فناوری

اعطای جایزه «آبادینو» به بازیگران فعال زیست‌بوم نوآوری و فناوری
جایزه ملی آبادیران با عنوان «آبادینو» به بهترین بازیگران زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه آبادانی ایران اعطا می‌شود.
کد خبر : 870059

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا،  برنامه آبادیران توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و با همکاری نهاد‌هایی اعم از کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، سازمان بسیج دانشجویی، صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، بنیاد ملی نخبگان، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و... برگزار شد.

دغدغه محروم‌زدایی را در اکنون و امروز جامعه دنبال می‌کند، اما آنچه این برنامه ملی را از دیگر برنامه‌های این‌چنینی، متمایز می‌کند، نگاه فناورانه به زدودن محرومیت‌ها و میدان دادن به اهالی فناور برای رفع این تنگنا‌هاست.

این برنامه ملی در اولین گام خود، اواخر خردادماه سال جاری، نمایشگاه آبادیران را در مصلی بزرگ امام خمینی تهران برگزار کرد. رویدادی ملی که توانست چیزی حدود ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان را با خود همراه کند و جریان محرومیت‌زدایی را با تکیه‌بر زیست‌بوم نوآوری و فناوری کلید بزند.

در هشتمین جلسه شورای راهبری  برنامه، نخست، حمیدرضا شکری، دبیر نمایشگاه آبادیران، گزارشی در خصوص عملکرد سه ماه گذشته دبیرخانه برنامه ارائه و مجموعه این اقدامات را در چهار محور کلی از جمله تشکیل دبیرخانه دائمی برنامه ملی آبادیران در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، پیگیری توافقات صورت گرفته در نمایشگاه، برقراری ارتباط تلفنی با شرکت‌های حاضر در نمایشگاه و جمع‌بندی نقاط قوت و ضعف برای بهبود نمایشگاه سال آینده دسته‌بندی کرد.

موضوع دیگری که دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در امر مردمی‌سازی در این جلسه طرح کرد به اقدام آینده این برنامه ملی اختصاص داشت که اعطای جایزه ملی آبادیران با عنوان «آبادینو» است. در این راستا، چندوچون این جایزه اعم از شاخص‌ها و معیار‌ها برای اعطای جوایز، مخاطبان، نحوه برگزاری و نوع جوایز با متولیان و حاضران جلسه به بحث گذاشته شد.

دبیر نمایشگاه آبادیران، هدف از اعطای این جایزه ملی را شناسایی و معرفی بهترین بازیگران زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه آبادانی ایران، توسعه و ترویج خدمات و راهکار‌های برتر توسعه‌یافته در زمینه رفع محرومیت در کشور، ارتقای آگاهی جامعه نسبت به توانمندی‌های دانش‌بنیان‌ها در زمینه رفع مسائل و چالش‌های ملی، الگوسازی و ایجاد انگیزه برای بازیگران و شرکت‌های فعال و بهبود کیفیت زندگی ایرانیان از مسیر ایجاد بستری برای رفع مسائل و چالش‌های بومی به کمک راهکار‌های فناورانه و نوآورانه عنوان کرد.

در بخش دیگری از این نشست، اکبری، مسئول برگزاری جایزه آبادیران به فرآیند اجرایی اعطای جایزه آبادینو  پرداخت و این روند را به ترتیب طراحی و انشای فراخوان، اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام، ارزیابی و نهایتاً اختتامیه و معرفی برگزیدگان اعلام کرد.

وی گفت: «مخاطبان این جایزه در چهار بخش «شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور»، «اساتید، نخبگان و پژوهشگران»، «مسئولیت اجتماعی (وقف فناورانه)» و «گروه‌ها و نهاد‌های مردمی و جهادی» خواهند بود.

اکبری افزود: «محور‌های اصلی  جایزه در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور شامل «فناوری‌های نرم آموزشی و خدماتی»، «ماشین‌آلات کوچک‌مقیاس»، «سلامت، بهداشت و توان‌بخشی»، «مسکن و زیرساخت» و «کشاورزی، دامپروری و شیلات است.» 

وی در خصوص، معیار‌ها و شاخص‌های مهم در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان به مواردی همچون تعداد پروژه‌های اجراشده در مناطق محروم، میزان اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم در مناطق محروم و غیر محروم، میزان سرمایه جذب‌شده در راستای اجرای پروژه‌های محرومیت‌زدایی، حضور در نمایشگاه آبادیران و... اشاره کرد.

همچنین  معیار‌ها و شاخص‌ها مهم در بخش اساتید، نخبگان و پژوهشگران را مواردی همچون تعداد پایان‌نامه‌ها و مقاله‌های مرتبط، تشکیل هسته‌های مسئله محور، تعداد طرح‌های تحقیقاتی، تعداد پروژه‌های انجام‌شده در مناطق محروم و ... برشمرد.

شکری با بیان اینکه جایزه در نظر گرفته شده در پنج بخش اعم از «شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور» (در هر یک از پنج محور)، «اساتید»، «نخبگان»، «گروه‌ها و نهاد‌های مردمی» و «شرکت‌های بزرگ و سرمایه‌گذار» تخصیص خواهد یافت، گفت: «در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان تنها شرکت‌هایی که رتبه اول را کسب می‌کنند و در بخش اساتید، نخبگان، گروه‌ها و نهاد‌های مردمی، رتبه‌های اول، دوم و سوم مشمول این جایزه هستند و از مابقی صرفاً تقدیر به عمل خواهد آمد.

جایزه شرکت‌ها سه میلیارد تومان، جایزه گروه‌های مردمی یک و نیم میلیارد، اساتید یک میلیارد و نخبگان ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود و مجموعاً 6 میلیارد تومان جایزه اعطا می‌شود که این مقدار، توسط نهاد‌های متولی پرداخت می‌شود و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، هزینه اجرایی را رویداد را به‌طور کامل بر عهده خواهد داشت.»

اکبری در پایان افزود: «اوایل دی‌ماه سال جاری اختتامیه جایزه خواهد بود و فراخوان آن ۱۵ مهر کلید زده می‌شود و متقاضیان می‌توانند تا اواخر آذر ایده‌های خود را ارسال کنند.»

در پایان جلسه، ساختار تعریف‌شده برای این جایزه ملی با حضار به بحث گذاشته شد و در این راستا، نکاتی طرح شد که اهم آن‌ها را می‌توان در 6 محور از جمله ضرورت کار رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی در خصوص وجود چنین طرح و برنامه‌ای، ضرورت ارائه پروژه در این سامانه، مردمی پیش رفتن سامانه و تعریف کمپین‌هایی برای تحقق این مهم، ارائه یک مدل تجاری برای برنامه ملی، افزایش دستگاه‌های متولی، باز گذاشتن فضایی برای طرح ایده و تعریف مسائل دسته‌بندی کرد.

همچنین در کنار پیشنهادها، نقد‌هایی هم به برنامه وارد شد ازجمله اینکه شاخص‌ها و معیار‌ها آن‌چنان‌که باید جامع و مانع نیست و نیاز به بازبینی دارد و دوم اینکه این طرح، محرومیت را تنها در سطح منطقه‌ای بررسی می‌کند و محرومیت ناظر به فرد را آن‌چنان‌که باید در دستور کار ندارد.

موضوع پایانی که در جلسه طرح شد، برگزاری آبادیران در استان‌های مختلف و برگزاری این رویداد به‌صورت منطقه‌ای بود تا طی آن مسئله محرومیت‌زدایی به شکل بومی‌شده تری پیش برود.

در این راستا، استان‌های یزد (اواخر دی‌ماه)، اصفهان (اوایل بهمن)، کرمانشاه (دهه فجر) و خراسان رضوی (تا پایان سال) از استان‌های مدنظر برای برگزاری این رویداد ملی معرفی شدند.  

انتهای پیام/

ارسال نظر