دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تلاش چین برای ساخت پناهگاه زیرزمینی در تنها قمر زمین

تلاش چین برای ساخت پناهگاه زیرزمینی در تنها قمر زمین
محققان چینی در حال بررسی امکان ایجاد یک پناهگاه امن، پایدار و طولانی‌مدت در لوله‌های گدازه‌ای ماه هستند.
کد خبر : 869943

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از سی‌جی‌تی‌ان، محققان چینی در حال بررسی امکان ایجاد یک پناهگاه امن، پایدار و طولانی مدت در لوله‌های گدازه‌ای ماه هستند. دانشمندان باور دارند در روز‌های اولیه ماه، زمانی که لایه بالایی جریان گدازه سرد و سخت شد، ممکن است سنگ‌های مذاب به جریان خود در زیر ادامه داده و تونل‌های لوله‌ای‌شکل توخالی نسبتاً پایدار و مسطحی را تشکیل داده باشند.

به گفته ژانگ چونگ فنگ از آکادمی فناوری پرواز‌های فضایی شانگهای، طی هزاران سال فعالیت‌های زمین‌شناسی، رویداد‌های ضربه‌ای و ماه‌لرزه‌ها، برخی از لوله‌های گدازه کم‌عمق پس از فروریختن، راه‌های قابل دسترسی را تشکیل دادند و دری را برای کشف دنیای زیرزمینی ماه باز کردند.

ژانگ چونگ فنگ که معاون طراح فضاپیمای سری شنژو چین و فرودگر‌های ماه است، این مطالعه را در دهمین کنفرانس آوادمی فناوری فضایی چین در مورد فناوری فضایی پیشرفته که اخیراً در شانگهای برگزار شد، ارائه کرد.

وی گفت، لوله‌های گدازه‌ای در برابر محیط سخت سطح ماه که دمای بسیار بالایی دارد و توسط تشعشعات و برخورد‌های ریزشهاب سنگ پدید آمده، در امان هستند.

به گفته ژانگ چونگ فنگ، تیم او و کارشناسان زمین‌شناسی سیاره‌ای، به طور مشترک بر روی چندین غار گدازه‌ای در چین کار میدانی انجام شده تا درک متخصصان علوم فضایی از لوله‌های گدازه‌ای ماه افزایش یابد.

معاون طراح فضاپیمای سری شنژو چین یادآوری کرد، شباهت خاصی بین لوله‌های گدازه‌ای روی زمین و ماه وجود دارد و افزود که می‌توان آن‌ها را به لوله ورودی عمودی و لوله ورودی شیب‌دار تقسیم کرد.

لوله گدازه‌ای با ورودی عمودی شکل در واقع لوله اصلی ماه است که تاکنون کشف شده و با تجمع خاک در پایین آن مواجه هستیم که مستلزم استقرار امکانات بالابر عمودی یا ورود از طریق پرواز است. ورودی شیب‌دار نیز یک سازه نیمه فروریخته است و بنابراین امکان ورود جانبی به داخل لوله گدازه در امتداد سازه فروریخته وجود دارد. این یک هدف ترجیحی است که می‌تواند با یک کاوشگر ماه بررسی شود.

کاوشگر اصلی یک سیستم متحرک روباتیک متشکل از پا‌ها یا پایه‌های چرخدار است تا قادر باشد بهتر با محیط‌های پیچیده زمین سازگار شود و از موانع عبور کند و از برخورد با آن‌ها اجتناب کند. 

طبق گزارش‌ها، این تجهیزات آینده توسط دانشگاه‌های متمرکز بر فناوری و با مشارکت شرکت‌های فناوری ساخته می‌شود. محققان با خلق یک فضای زیرزمینی پایدار در سطح ماه، بر روی موانع زیست محیطی مانند اشعه‌های مضر خورشید، سایش قوی، تغییرات دما و فشار زیاد تمرکز دارند. 

جنبه‌های دیگری مانند حمایت و جابه‌جایی فضانوردان نیز در این تحقیق مورد توجه است. احتمالاً این پروژه قسمتی از طرح طولانی‌مدت چین برای اکتشاف و فعالیت در سیاره ماه است.

انتهای پیام/

ارسال نظر