دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
محققان دریافتند؛

زندگی موجودات فضایی ممکن است مبتنی بر کربن نباشد

زندگی موجودات فضایی ممکن است مبتنی بر کربن نباشد
مطالعه جدید نشان می‌دهد که زندگی موجودات فضایی ممکن است مبتنی بر کربن نباشد.
کد خبر : 869670

به گزارش گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، مطالعه جدید نشان می‌دهد که زندگی بیگانگان ممکن است مبتنی بر کربن نباشد. به نظر می‌رسد واکنش‌های جالب «خود کاتالیستی» بسیار رایج‌تر از آن چیزی است که دانشمندان تصور می‌کردند.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد واکنش‌های شیمیایی خودپایه‌ای وجود دارند که می‌توانند از زیست‌شناسی کاملاً متفاوت از حیات پشتیبانی کنند، همانطور که احتمالا بسیاری از سیارات مختلف با استفاده از عناصر مختلف فراتر از کربنی که حیات زمین بر آن استوار است وجود دارند.

در زمین، زندگی بر اساس ترکیبات آلی است. این مولکول‌ها از کربن تشکیل شده‌‌اند و اغلب شامل عناصر دیگری مانند هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، فسفر و گوگرد هستند. با این حال، دانشمندان مدت‌هاست به این موضوع متمرکز شده‌اند که آیا حیات بیگانه ممکن است بر اساس شیمی بسیار متفاوتی تکامل یافته باشد یا خیر؛ برای مثال، محققان مدت‌ها حدس می‌زنند که سیلیکون ممکن است به‌عنوان ستون فقرات زیست‌شناسی نیز عمل کند. این یعنی موجودات فضایی ممکن است با تشکیلات شیمیایی متفاوتی تشکیل شده باشند که ما تاکنون نتوانسته‌ایم درک کنیم.

با توجه به اینکه در یافتن حیات خارج از زمین همچنان به دنبال پاسخ‌هایی هستیم، این مطالعه می‌تواند دیدگاه‌های موجود را درباره زندگی فضایی تغییر دهد. تا به حال فرض بر این بوده است که زندگی بیگانه نیز باید بر پایه کربن باشد، اما این مطالعه نشان می‌دهد که این فرضیه ممکن است نادرست باشد.

محققان بر این باورند که علت واقعی تمایل ما به فهم زندگی بیگانه بر پایه کربن از محدودیت‌های ما در فهم شیمی پیچیده است. درواقع، زندگی بیگانه ممکن است در سیستم‌های شیمیایی متفاوتی که ما تاکنون درک نکرده‌ایم، شکل بگیرد.

به همین دلیل، محققان بر این امیدوارند که با بررسی سیارات دیگر در منظومه شمسی و حتی در سایر سیستم‌های ستاره‌شناسی، ممکن است مدارکی در دست داشته باشیم که نشان دهند زندگی بیگانه ممکن است بر پایه شیمیایی دیگری مانند سیلیکون یا گرماتیت بنا شده باشد.

با این حال، برای بررسی این احتمالات باید تکنولوژی و تحقیقات علمی رشد کنند و توانایی ما را برای بررسی زندگی در سیارات دیگر افزایش دهند، اما اگر این مطالعه صحت داشته باشد و زندگی بیگانه بر پایه کربن نباشد، باید در مسیری جدید برای بررسی حیات در کهکشانی‌های دیگر قدم برداشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر