دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
رئیس منطقه ۳ زیست‌بوم فناوری دانشگاه آزاد:

ایران جزء ۶۰ اقتصاد نوآور دنیاست

ایران جزء ۶۰ اقتصاد نوآور دنیاست
جاوید نوبخت گفت: ایران جزء ۶۰ اقتصاد نوآور دنیاست؛ اما نوآوری مستمر با محور شبکه نداریم.
کد خبر : 850543

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، جاوید نوبخت رئیس منطقه ۳ زیست‌بوم فناوری دانشگاه آزاد اسلامی امروز در اختتامیه نمایشگاه و رویداد تخصصی عصر امید که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان برگزار شد، گفت: اکنون ایران جزء ۶۰ اقتصاد نوآور دنیاست و رتبه آن در شاخص نوآوری بین ۵۷ تا ۶۰ است.

وی گفت: با وجود این رتبه در دنیا، ایران عملکرد پایینی در تولید ناخالص داخلی دارد و در رقابت‌پذیری رتبه بالای ۱۰۰ را به خود اختصاص داده است.

به گفته نوبخت، آمریکا ۵ هزار و ۴۰۰ دانشگاه و ایران  ۲ هزار و ۶۴۰ دانشگاه و مؤسسه عالی دارد؛ اما با وجود این دستاوردها ۳۰ درصد بیکار داریم.

رئیس منطقه ۳ زیست‌بوم فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: همه عوامل را در کشور مانند بازار، شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه و ... را داریم؛ اما وضعیت در بیکاری خیلی خوب نیست. در واقع نوآوری مستمر با محور شبکه نداریم.

وی افزود: شرکت‌های گل گهر و مس کرمان می‌توانند یک کریدور فناوری ایجاد کنند و از توانمندی‌های دانشگاهی در این مسیر بهره ببرند. در واقع ایجاد یک شبکه بازاری در سطح کلان می‌تواند به این واسطه شکل بگیرد.

نوبخت با بیان اینکه ایران طی سال‌های ۲۰۳۵ تا ۲۰۵۰ جزء قدرت‌های کلیدی دنیا خواهد شدادامه داد: دانشگاه آزاد می‌تواند به شرکت‌های دانش‌بنیان خدمات لازم را ارائه کند.

به گزارش آنا، رویداد و نمایشگاه تخصصی عصر امید استان کرمان با توجه به ظرفیت‌های شهرستان سیرجان و برای نخستین‌بار به‌صورت تخصصی در بخش صنایع از ۸ تا ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سیرجان برگزار شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر