دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
30 ارديبهشت 1402 - 07:47
توسط محققان ایرانی به نتیجه رسید؛

طراحی نرم‌افزار بومی برای رصد مصرف در شبکه برق کشور

طراحی نرم‌افزار بومی برای رصد مصرف در شبکه برق کشور
مدیریت خاموشی‌ها، رصد مصرف کل کشور و برنامه‌ریزی مدیریت خاموشی‌ها با استفاده از یک نرم‌افزار بومی انجام می‌شود.
کد خبر : 847942

الهام رضا، نماینده یک شرکت دانش‌بنیان فعال در حوزه آب، برق و گاز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا گفت: این شرکت دانش‌بنیان توانسته در حوزه سخت‌افزار و نرم‌افزار آب، برق و گاز فعالیت ویژه‌ای داشته باشد.

وی بابیان اینکه ما موفق به تولید یک نرم‌افزار در صنعت آب، برق و گاز شدیم گفت: طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری یک اقدام برای ارائه محصولات و خدمات در سطح وسیع است. محصولات سخت‌افزاری این شرکت دانش‌بنیان برای توزیع نیروی برق منطقه‌ای و محصولات در حوزه آب برای چاه‌های کشاورزی کاربرد دارد.

وی مطرح کرد: محصولاتی برای جمع‌آوری داده‌های اندازه‌گیری‌شده از سنسور‌ها در این شرکت دانش‌بنیان نیز ساخته می‌شود. همچنین یک نرم‌افزار به عنوان یک پروژه ملی در مدیریت برق شبکه کشور استفاده می‌شود که مشابه نرم‌افزار پاول، متعلق به کشور سوئیس بود.

رضا با بیان اینکه تحریم‌ها موجب قطع همکاری با کشور سوئیس شد، بیان کرد: مشابه بومی نرم‌افزار پاول در این شرکت دانش‌بنیان پس از ۶ ماه تدوین شد و اکنون دو سال است که در حوزه مدیریت برق کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه مشابه داخلی این نرم‌افزار نسبت به نمونه‌های خارجی مزایای بسیار زیادی دارد، اظهار کرد: خروج ارز و معادل خارجی باعث می‌شود که قیمت این محصول به‌شدت افزایش یابد، اما کاربران می‌توانند از این نرم افزار با هزینه کمتری بهره مند شوند.

رضا خاطرنشان کرد:  مدیریت خاموشی‌ها، رصد مصرف کل کشور و برنامه‌ریزی مدیریت خاموشی‌ها طی دو سال با استفاده از این نرم‌افزار بومی انجام شده است. 

انتهای پیام/

ارسال نظر