دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
یک پژوهشگر و محقق دانشگاهی عنوان کرد؛

کاهش هزینه‌‌های بیمار با توسعه اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی

کاهش هزینه‌‌های بیمار با توسعه اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی
مهناز مروی اصفهانی گفت: اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی می‌توانند باعث کاهش هزینه‌ها، فعالیت مستقل بیمار، کاهش نیاز به نیروی متخصص درمانی و حضور غیرمداوم بیماران در مراکز توان‌بخشی شوند.
کد خبر : 847309

مهناز مروی‌اصفهانی مدیر گروه (هسته) پژوهشی «مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی» دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد-که در رویداد عصر امید (خرداد ۱۴۰۱مصلای تهران) حضور داشت- در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا با بیان نقش اپلیکیشن‌های ورزشی و بازتوانی حرکتی در کاهش هزینه‌های درمانی اظهار کرد: مانند بسیاری از فرآیند‌های صنعتی و تحقیقاتی؛ طراحی و ساخت تجهیزات توان‌بخشی کارآمد و اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها، فعالیت مستقل بیمار، کاهش نیاز به نیروی متخصص درمانی و عدم حضور مداوم بیماران در مراکز توان‌بخشی شود.

وی افزود: دستگاه‌های مکانیکی، اپلیکیشن‌های ورزشی و بازتوانی حرکتی که توسط بیمار و بدون کمک کارکنان پزشکی استفاده شود و بتوان آن‌ها را در مکان‌های مختلف به دلیل راحتی اندازه و سادگی به کار گرفت، بسیار مورد توجه است. استفاده از تجهیزات توان‌بخشی مکانیکی، پکیج‌ها و اپلیکیشن‌های ورزشی به جای برنامه‌های ورزشی با تنوع حرکتی بالا، نیاز به مربی متخصص و تجهیزات الکتریکی در فیزیوتراپی‌ها می‌توانند فرآیند انجام تمرینات پیچیده و تکرارشونده را تسهیل کرده و کیفیت برنامه‌های توان‌بخشی را بهبود بخشند. به همین منظور گروه پژوهشی «مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی»، سلامت را از طریق طراحی و ساخت تجهیزات توان‌بخشی و اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی مدیریت می‌کند.

رئیس مرکز تحقیقات طب ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد درباره حوزه تخصصی فعالیت و تحقیق گروه پژوهشی این واحد دانشگاهی گفت: حوزه فعالیت گروه پژوهشی «مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی» در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات توان‌بخشی، توسعه و طراحی اپلیکیشن‌های ورزشی و بازتوانی حرکتی به‌ویژه برای بیماران ام اس و توسعه و طراحی اپلیکیشن‌های مدیریت سلامت است.

مروی‌اصفهانی ادامه داد: افراد مبتلا به درد‌های مفصلی برای بازتوانی نرم به دنبال گزینه‌های نوآورانه برای مدیریت درد‌ها هستند. سالانه با افزایش تعداد افراد سالمند و انواع اختلالات حرکتی و کم‌تحرکی میزان آسیب‌های بافتی افزایش یافته و این آسیب‌های بافتی باعث کاهش دامنه حرکتی و سفتی مفصل می‌شود؛ بازگرداندن دامنه حرکتی مفصل، قدرت و تعدیل درد به‌منظور افزایش عملکرد اندام و بازگشت زودهنگام بیمار به استقلال عملکردی و کاهش هزینه‌های توان‌بخشی باعث گسترش تولید دستگاه‌های مکانیکی مقرون‌به‌صرفه‌ای شده است.

کاهش هزینه‌‌های بیمار با توسعه اپلیکیشن‌های بازتوانی حرکتی

وی درباره مشکلات موجود در مسیر فعالیت گروه‌های پژوهشی اضافه کرد: موضوع مهم در طراحی اپلیکیشن‌ها، هزینه بالای طراحی آن‌هاست. حمایت برای ثبت و تولید تجهیزات طراحی‌شده از مشکلاتی بوده که با آن مواجه هستیم؛ اما با وجود مرکز رشد تجهیزات پزشکی و پارک علم و فناوری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد مسیر ثبت شرکت‌ها، ثبت تجهیزات توان‌بخشی و تولید آن‌ها راحت‌تر و امکان‌پذیرتر شده است.

مدیر گروه پژوهشی «مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی» بیان کرد: با توجه به تحولات و شرایط بسیار مناسب جدیدی که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد رخ داده که بخشی از آن توجه ویژه به مهارت‌آموزی به دانشجویان و حمایت از استادان و دانشجویان در پارک علم و فناوری است، امیدواریم مسیر دستیابی به تولید تجهیزات پزشکی و تولید انواع اپلیکیشن‌های ورزشی و بازتوانی حرکتی سریع‌تر انجام گیرد.

مروی‌اصفهانی مطرح کرد: گروه پژوهشی مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی مرکز تحقیقات طب ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد دارای چند طرح برون دانشگاهی، تعداد زیادی مقالات چاپ شده، ارائه سه طرح پژوهشی در همایش بزرگ عصر امید، استقرار در مرکز رشد تجهیزات پزشکی این واحد دانشگاهی و ساخت ۱۷ دستگاه توان‌بخشی مفاصل بدن را در پرونده پژوهشی خود داراست.

وی توضیح داد: اعضای گروه پژوهشی مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف‌آباد شامل چهار نفر به‌علاوه مدیر پژوهشی که از اعضای هیئت علمی گروه تربیت‌بدنی و علوم ورزشی با تخصص‌های بیومکانیک ورزشی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی هستند. اعضای این گروه پژوهشی در مرکز تحقیقات طب ورزشی این دانشگاهی فعالیت می‌کنند و امکاناتی از قبیل آزمایشگاه‌های بیومکانیک، ساخت و تولید و کنسرسیوم هوش مصنوعی دارند.

به گزارش آنا، مهناز مروی‌اصفهانی عضو هیئت علمی و رئیس مرکز تحقیقات طب ورزشی دانشگاه آزاد نجف‌آباد بوده و گروه پژوهشی مدیریت سلامت و توان‌بخشی حرکتی از سال ۱۳۹۶ بعد از تأسیس مرکز تحقیقات طب ورزشی و به‌منظور ارتقای سطح سلامت عموم افراد جامعه تشکیل شده و آغاز به کار کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته