دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دهقانی فیروزآبادی:

از نخبگان حوزه کار و صنعت حمایت می‌شود

از نخبگان حوزه کار و صنعت حمایت می‌شود
نخبگان فعال در حوزه کار و صنعت، با معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری دیدار و گفتگو کردند.
کد خبر : 844832

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، با اشاره به این که شکل برجسته‌ای از نخبگی در عرصه کار و کارآفرینی به شمار می‌رود ادامه داد: این جمع به معنای واقعی یک جمع نخبه است چراکه فعالان خلاق و نوآور حوزه کار و صنعت از ظرفیت‌های نخبگی برخوردارند.

وی با تاکید بر این‌که باید تعریف و دیدگاه به کارگر نخبه تبیین و تفکیک شود، عنوان کرد: کارگری که مشکلی از صنعت را حل می‌کند، اما دانش و سواد آکادمیک ندارد کاری عمدتا از جنس خلاقیت انجام می‌دهد و فردی با تخصص و مدرک دکتری در صنعت فعالیت دارد کاری از جنس فناوری انجام می‌دهد؛ هر دو نخبه هستند، اما یکی بر بال خلاقیت و نوآوری و دیگری بر بال فناوری و دانش سوار است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به این که اثرگذاری در جامعه مهم‌ترین سنجه و معیار نخبگی است، ادامه داد: نخبگی با استعداد این تفاوت را دارد که کار تلاش و تجربه به آن اضافه شده است. کار و تلاش در مسیر الهی و خدمت به کشور، ویژگی نخبگی را در دل خود دارد. یعنی مهم این است که کاری که انجام می‌دهیم، به واسطه نوآوری و تلاش ما، دردی از جامعه دوا کند و در این صورت، می‌توان ردای سنگین نخبگی را بر تن یک نفر پوشاند.

وی با اشاره به تمهیدات لازم صورت گرفته برای حمایت از استعداد‌های برتر و نخبگان به صورت تخصصی و مبتنی بر مهارت و تخصص‌های این افراد گفت: در معاونت استعداد‌ها به افرادی که زمینه لازم برای اثرگذاری و نخبگی نیاز دارند در این معاونت از بنیاد حمایت می‌شوند و معاونت سرآمدان به نخبگانی می‌پردازد که اثرگذاری لازم را داشته و به فضای نقش آفرینی و اثرگذاری بیش تری نیاز دارند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری عنوان کرد: عده‌ای از نخبگان دانشگاهی، علاقمند به راه اندازی کسب و کار خودشان هستند. هل دادن تمامی نخبگان به سوی کارآفرینی یا سوق دادن به کار علمی، صحیح نیست و افراد، می‌بایست بر مبنای توانمندی و استعدادشان در هریک از این زمینه ها، هدایت و حمایت شوند.

وی با تاکید بر اهمیت بهره مندی و حمایت از نیروی انسانی متخصص در تحقیق و توسعه صنایع گفت: ما برای تحقیق و توسعه شرکتی مجال و فصای واقعی ایجاد نمی‌کنیم و نگاه مدیران صنعتی به این مقوله، امری تکلیف آفرین و تشریفاتی است. در حوزه دفاعی و نظامی، اما این بخش به خوبی مورد توجه قرار گرفته و خروجی آن به خوبی نمایان شده است. اما در سایر بخش‌ها این باورمندی در مدیران کمتر وجود دارد و این عارضه ساختار دولتی و صنعتی ما است.

دهقانی تاکید کرد: لازم است تا معاونت علمی و وزارت کار و رفاه در این حوزه با محوریت جشنواره امتنان تعاملی جدی را آغاز کنند تا چگونگی ارزیابی و انتخاب افراد، نحوه استفاده از ظرفیت آن‌ها به صورت هدفمند و بر مبنای یک برنامه ریزی بلند مدت، مشخص شود. باید طراحی جشنواره امتنان در دوره‌های بعدی به صورتی باشد که در قالب یک رویداد مساله و فرآیند محور، مسیر بالندگی و رشد را برای این افراد رقم بزند.

**مردمی شدن اقتصاد در قالب بهره‌مندی از نخبگان

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با اشاره به ظرفیت‌های قانون جهس تولید دانش‌بنیان برای حمایت از تحقیق و توسعه فناورانه در صنایع به کمک نیروی انسانی توانمند و نخبه گفت: قانون جهش تولید دانش بنیان یک ظرفیت بسیار خوب را برای حمایت از ایده‌های افراد نوآور در دل صنعت به ارمغان آورده است. اعتبار مالیاتی به عنوان منبعی برای تحقیق و توسعه در این قانون پیش بینی شده است که می‌تواند جان تازه‌ای به تحقیق و توسعه در صنایع و تلاش‌های افراد نوآور در صنایع ببخشد. بر اساس این قانون، معاونت علمی می‌تواند به شرکت یا صنعتی مجوز دهد تا بخشی از مالیات خود را در حوزه‌های خاصی از تحقیق و توسعه صرف کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر