دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دانشمند علوم رایانه مطرح کرد؛

انقراض بشر با توسعه هوش مصنوعی دیگر محال نیست

انقراض بشر با توسعه هوش مصنوعی دیگر محال نیست
جفری هینتون باور دارد که هوش مصنوعی به‌سرعت در حال پیشرفت است و احتمال حذف انسان‌ها توسط این فناوری یک احتمال محال نیست.
کد خبر : 839221

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، جفری هینتون، دانشمند کامپیوتری که با لقب «پدرخوانده هوش مصنوعی» شناخته می‌شود، اخیراً در مصاحبه‌ای پیرامون آینده این فناوری صحبت کرده است. به اعتقاد وی غیرقابل‌ تصور نیست که هوش مصنوعی یک روز به نقطه‌ای برسد که بشریت را از بین ببرد. هینتون خلق این فناوری را به اختراع برق یا چرخ تشبیه کرده است. توسعه هوش جامع مصنوعی سریع‌تر از آن‌چه تصورش را می‌کنید، درحال پیشروی است.

به گفته هینتون «تا همین چند وقت پیش فکر می‌کردم ۲۰ تا ۵۰ سال دیگر زمان لازم است تا به هوش مصنوعی همه‌کاره برسیم. حالا معتقدم احتمالاً ۲۰ سال یا کمتر زمان لازم داریم. اینکه هوش مصنوعی بتواند بشر را از بین ببرد، دیگر غیرقابل‌تصور نیست.»

**بشریت باید هوش جامع مصنوعی را کنترل کند

هوش جامع مصنوعی یا AGI به سیستمی اشاره می‌کند که بتواند مانند انسان‌ها همه فعالیت‌های ذهنی را فرابگیرد. چنین سیستمی هنوز به‌وجود نیامده است، اما با ظهور ابزار‌های جدید هوش مصنوعی ازجمله ChatGPT، این بحث دوباره مطرح شده است. هینتون باور دارد که کامپیوتر‌ها درنهایت می‌توانند قابلیت تفکر و ایده‌پردازی پیدا کنند تا خودشان را بهبود ببخشند.

پدرخوانده هوش مصنوعی معتقد است که «متخصصان باید درباره این مسئله فکر کنند و ببینند که چطور می‌توانند چنین سیستم‌هایی را تحت کنترل دربیاورند. بااین‌حال اکثر نگرانی‌های مردم پیرامون خودآگاهی هوش مصنوعی در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.»

به گفته هینتون «فکر می‌کنم خیلی منطقی است که مردم نگران چنین مسائلی باشند، ولی چنین اتفاقاتی در یک یا دو سال آینده رخ نخواهد داد. البته حرف‌زدن و فکرکردن پیرامون این موضوعات مفید است.»

گفتنی است؛ «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI هم چندی پیش درباره توسعه ChatGPT و هوش مصنوعی گفته است که «باید در این مسیر مراقب باشیم. فکر می‌کنم مردم باید خوشحال باشند که ما کمی در این باره واهمه داریم.»

انتهای پیام/۱۱۰/

انتهای پیام/

ارسال نظر