دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
02 اسفند 1401 - 15:06
با کمک سامانه‌ای ایران‌ساخت؛

آثار مخرب زمین لرزه‌های احتمالی کاهش می‌یابد

آثار مخرب زمین لرزه‌های احتمالی کاهش می‌یابد
سامانه پایش حرکات پوسته زمین توسط متخصصان کشورمان طراحی و در اختیار کاربران دولتی و خصوصی قرار گرفت.
کد خبر : 833291

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا، سیستم‌های مانیتورینگ مبتنی بر سامانه‌های تعیین موقعیت و ناوبری یکی از به‌روزترین سامانه‌هایی است که از آن‌ها برای پایش حرکات پوسته زمین و اتمسفر استفاده می‌شود. سنسور‌های مورد استفاده در این سیستم‌ها، گیرنده‌های دقیق تعیین موقعیت و ناوبری است که به عنوان گیرنده‌های ژئودتیک شناخته می‌شوند.

این محصول کاربردی با فناوری بالا توسط جمعی از متخصصان دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تولید شده است و ویژگی‌هایی، چون امکان استفاده از این سیستم در شرایط آب و هوایی متنوع، امکان کنترل یا پایش حرکات پوسته زمین در بازه‌های زمانی کوتاه و دقت بالای اندازه‌گیری در این سیستم‌ها را دارا است.

امروزه چنین سیستمی یکی از ابزار‌های مهم و مکمل سیستم‌های پایش پوسته نظیر دستگاه‌های لرزه‌نگاری و شتاب‌نگاری محسوب می‌شود و به عنوان یک سامانه لرزه‌نگاری در مناطق لرزه‌خیز دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سامانه را می‌توان به سامانه‌ای برای پایش میزان آب قابل بارش در لایه تروپسفر از جو و سامانه‌ای برای پایش چگونگی توزیع الکترون‌های آزاد در لایه یونسفر از آن توسعه داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر