يكشنبه  10  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

اتحاد خاندان سعودی برای به زیر کشیدن بن‌سلمان

سه شنبه 29 آبان 1397 ساعت 10:45
بعد از قتل جمال خاشقجی گروهی از اعضای خاندان سلطنتی سعودی علیه پسر محبوب پادشاه متحد شده‌اند تا وی به کرسی پادشاهی تکیه نزند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از رویترز، سه منبع نزدیک به خانواده پادشاهی سعودی به رویترز گفته‌اند که برخی از اعضای این خاندان علیه محمد بن‌سلمان متحد شده‌اند.

این منابع افزوده‌اند که بعد از قتل خاشقجی و مشخص شدن نقش بن‌سلمان در عاملیت این جنایت، اعضای خانواده آل‌سعود تلاش می‌کنند تا مانع از به سلطنت رسیدن شاهزاده جاه‌طلب و محبوب‌ترین پسر ملک سلمان شوند.

این گروه از شاهزادگان سعودی، پسر عموهای بن‌سلمان هستند و همچنین از قدرت و نفوذ زیادی در این کشور برخوردارند اما نمی‌توانند این اقدام خود را در زمان حیات پدر 82 ساله‌اش عملی کنند. آن‌ها متوجه شده‌اند که پادشاه، اقدام علیه پسر محبوب خود را تحمل نمی‌کند.

این گروه از شاهزادگان ناراضی در حال ایجاد ائتلافی در خاندان سلطنتی هستند تا بعد از مرگ پادشاه، برادر ناتنی‌اش یعنی احمد بن‌عبدالعزیز که 76 سال سن دارد و عموی ولیعهد کنونی است را به سلطنت برسانند.

احمد بن‌عبدالعزیز تنها برادر تنی ملک سلمان است که در قید حیات است و از حمایت بسیاری در خاندان آل‌سعود و همچنین برخی از کشورهای غربی برخوردار است. وی در دوم اکتبر سال جاری (9 مهر) و بعد از فشارها علیه خاندان سلطنتی آل‌سعود به دلیل قتل خاشقجی، بعد از سال‌ها زندگی در انگلستان به عربستان سعودی بازگشت. احمد پس از دریافت تضمین‌های امنیتی از سوی کشورهای غربی و به‌خصوص آمریکا به منظور در امان ماندن از تهدیدات احتمالی بن‌سلمان بازگشته و در حال رایزنی برای انتقال مسالمت‌آمیز سلطنت است.

احمد یکی از اعضای شورای بیعت است که سال گذشته میلادی محمد را به‌عنوان ولیعهد جدید این حکومت بادیه‌ای برگزیدند. وی پیش از بازگشت و در مقابل معترضانی که در انگلستان علیه سیاست‌های آل‌سعود راهپیمایی کرده بودند از سیاست‌های کشورش انتقاد کرده بود.

بر اساس سنت حاکم در این رژیم، با مرگ شاه، سلطنت به بزرگ‌ترین پسر عبدالعزیز که در قید حیات است می‌رسد؛ اما این رویه با آغاز سلطنت سلمان و انتخاب نسل سوم جانشینان تغییر کرد. حالا برخی از اعضای ارشد خاندان سلطنتی تلاش می‌کنند تا با جایگزین کردن فرزند خود عملاً میراث سلطنت را در خانواده خود نگه دارند.

منابع رویترز به این رسانه گفته‌اند که احمد به‌هیچ‌وجه اصلاحات اقتصادی و اجتماعی را که بن‌سلمان آغاز کرده بود متوقف نخواهد کرد و افزون بر این، تداوم اجرای قراردادهای نظامی را تضمین می‌کند. وی همچنین وحدت و یکپارچگی خاندان پادشاهی را تقویت خواهد کرد.

یکی از اعضای ارشد دولت آمریکا گفته است که بخت احمد که 40 سال قائم‌مقام وزیر کشور عربستان سعودی بوده، برای رسیدن به سلطنت بسیار بالا است و از حمایت‌های زیادی برخوردار است.

وی که نامش فاش نشده گفته است دولت آمریکا علی‌رغم اصرار قانون‌گذاران و سازمان سیا بر نقش ولیعهد در  قتل خاشقجی، هنوز عجله‌ای برای عزل بن‌سلمان ندارد اما همچنان احتمال تغییر تصمیم ترامپ در پی اعلام گزارش کامل سازمان سیا وجود دارد.

به نظر می‌رسد سخنرانی روز گذشته ملک سلمان در ریاض، ایستادن در کنار پسرش بود، در حالی که هیچ اشاره‌ای به قتل خاشقجی نکرد و تنها از تحقیقات دادستانی عربستان سعودی تقدیر کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پی گزارش روزنامه واشنگتن‌پست در خصوص اطمینان سازمان سیا در نقش داشتن محمد بن‌سلمان در قتل خاشقجی گفته بود که  هنوز زود است اعلام شود ولیعهد سعودی در این قتل نقش داشته اما غیرممکن هم نیست. دونالد ترامپ همچنین گفت که سه‌شنبه گزارش کاملی در مورد این رویداد دریافت خواهد کرد.

منابعی در کاخ سفید به رویترز گفته‌اند که این گزارش جدید است اما هیچ‌چیز جدیدی به اطلاعات قبلی اضافه نمی‌کند.

رویترز همچنین گزارش کرده است که تنبیه ولیعهد سعودی از سوی آمریکا تنها به خاطر نقش وی در قتل خاشقجی نخواهد بود، بلکه مذاکرات وی در مقام وزیر دفاع برای خرید سلاح از روسیه نیز باعث شده است تا اعتماد کاخ سفید از وی سلب شود.

در 15 می (25 اردیبهشت) ولیعهد جوان که هم‌زمان وزیر دفاع عربستان سعودی نیز هست، خواستار بررسی امکان خرید سلاح‌های روسی ازجمله سامانه پدافند هوایی اس 400 شده بود.

روزنامه ینی‌شفق ترکیه در گزارشی با اشاره به اینکه فایل‌های صوتی مربوط به قتل خاشقجی به‌زودی به‌صورت عمومی منتشر می‌شوند، نوشت که این فایل‌ها نشان می‌دهند بن‌سلمان دستور قتل را داده که این موضوع باعث زلزله در حکومت عربستان سعودی خواهد شد و کار بن‌سلمان را تمام خواهد کرد.

انتهای پیام/4106/4093/پ

http://ana.ir/i/327365
تحرکاتی علیه بن‌سلمان در جریان است

تحرکاتی علیه بن‌سلمان در جریان است

کاخ سفید روابط عمومی بن‌سلمان شده است

کاخ سفید روابط عمومی بن‌سلمان شده است

برنامه پمپئو برای حفاظت از بن سلمان

برنامه پمپئو برای حفاظت از بن سلمان

بن‌سلمان دستور قتل خاشقجی را داده بود

بن‌سلمان دستور قتل خاشقجی را داده بود

سر خاشقجی پیشکش ملک‌سلمان شد

سر خاشقجی پیشکش ملک‌سلمان شد

بن‌سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

بن‌سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است

ترامپ و بن‌سلمان تلاش می‌کنند پرونده خاشقجی مختومه شود

ترامپ و بن‌سلمان تلاش می‌کنند پرونده خاشقجی مختومه شود

ولیعهد سعودی غیرقابل‌اعتماد است/ عربستان تحریم می‌شود

ولیعهد سعودی غیرقابل‌اعتماد است/ عربستان تحریم می‌شود

29/08/1397 02:28:26 ب.ظ
لعنت برآل سعود
29/08/1397 02:02:07 ب.ظ
عاقبت زیاده خواهی و تند روی همینه
29/08/1397 02:00:59 ب.ظ
بن سلمان آدم خطرناکیه هم برای منطقه و هم برای عربستان