دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

مهم‌ترین بیانات رهبر انقلاب درباره کرونا؛ از احتمال حمله‌ بیولوژیکی تا قدردانی از «مدافعان سلامت»

جمعه 22 فروردین 1399 ساعت 00:05
رهبر معظم انقلاب اسلامی از زمان شیوع کرونا چندین سخنرانی، پیام به مردم و مسئولان و کادر درمانی دادند و ایشان مبارزه ایرانیان در مقابل کرونا را اوج درخیدن مردم ایران توصیف کردند.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، ویروس کرونا چند ماهی است که جهان را درگیر خودش کرده است. نخستین مورد ابتلا ویروس کرونا در ایران 30 بهمن سال 1398 ثبت شده است. 

از همان ابتدا شیوع ویروس کرونا که به صورت محدود در کشور رخ داد، رهبر معظم انقلاب اسلامی با آحاد مردم در زمان‌های مختلف صحبت کردند و مهم‌ترین نکات را درباره این ویروس به ایرانیان اعلام کردند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 6 بار به صورت کوتاه و تفصیلی با مردم درباره شیوع ویروس کرونا و نحوه مبارزه با این ویروس صحبت کردند که مهم‌ترین نکات رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره مبارزه با کرونا و توصیه‌های ایشان در ذیل آمده است.

1- 4 اسفند سال 98:

نخستین واکنش رهبر معظم انقلاب اسلامی به ویروس کرونا در روز بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفت. رهبر معظم انقلاب اسلامی در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه درباره شیوع ویروس کرونا و سوءاستفاده دشمن از این موضوع فرمودند: «حالا آخری هم این بیماری [جدید] که این هم شد یک بهانه‌ی خوبی. شب پنج‌شنبه که جمعه‌اش انتخابات بود، خبر بُروز این ویروس و این بیماری در قم مثلاً داده شد، [دشمن] از سحر پنج‌شنبه شروع کرد تبلیغات کردن که «مردم نبادا بروید در صف انتخابات بِایستید، در صف رأی دادن بِایستید، آنجا چنین است، چنان است، بیماری هست، مرض هست، ویروس هست»؛ ببینید! یعنی از کم‌ترین فرصتی استفاده کردند و نگذاشتند حتّی چند ساعت هدر برود؛ بلافاصله شروع کردند به گفتن و دائم تأکید کردند».

2- 8 اسفند سال 98:

دومین پیام رهبر معظم انقلاب درباره ویروس کرونا به دیدار ایشان با دکتر مرندی بازمی‌گردد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با قدردانی از زحمات و تلاش‌های کادر درمانی، فرمودند: «کارتان بسیار باارزش است؛ هم ارزش جامعه‌ی پزشکی و پرستاری را در جامعه بالا میبرد-که برده- هم مهم‌تر از این، ثواب الهی است که خدای متعال قطعاً به شما اجر خواهد داد و ثواب خواهد داد. و امیدواریم که ان‌شاءالله این کار برجسته و سنگین خیلی هم طولانی نشود و ان‌شاءالله زودتر کلک این ویروس منحوس گرفته بشود».

3- 13 اسفند سال 98:

در روز درختکاری هم رهبر انقلاب از توصیه درباره ویروس کرونا دریغ نکردند. ایشان که در روز درختکاری با رعایت مسائل بهداشتی درخت غرس کردند، دوباره از کادر درمانی و پزشکی کشور قدردانی کردند و کارهای کادر درمانی و پزشکی را جهاد فی سبیل‌الله معرفی کردند. همچنین ایشان از مردم خواستند که مسائل بهداشتی و درمانی را رعایت کنند. رهبر انقلاب به موضوع دعا و توسل اشاره کردند و مردم را به خواندن دعای هفتم صحیفه‌ سجّادیّه توصیه کردند. ایشان گفتند: «در واقع یک رزمایش عمومی در این زمینه انجام میگیرد، این میتواند یک دستاورد باشد. اگر این دستاوردها را داشته باشیم، بلا برای ما تبدیل میشود به نعمت، تهدید تبدیل میشود به فرصت».

4- 22 اسفند سال 98

رهبر معظم انقلاب در دستوری به رئیس ستادکل نیروهای مسلح قرارگاه بهداشتی و درمانی برای مقابله با کرونا را صادر کردند. رهبر انقلاب در قسمتی از این حکم به موضوع مهمی اشاره کردند و گفتند: «این اقدام(شیوع کرونا) با توجه به قرائنی که احتمال «حمله‌ بیولوژیکی» بودن این رویداد را مطرح کرده می‌تواند جنبه‌ی رزمایش دفاع بیولوژیک نیز داشته و بر اقتدار و توان ملّی بیفزاید.

5- 3 فروردین سال 99

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای امسال به رسم هر سال سفر به مشهد مقدس و سخنرانی در بین مردم را انجام ندادند و برای عمل به توصیه‌های پزشکی سفری در عید نداشتند. ایشان در سخنرانی زنده با مردم نکات مهمی درباره کرونا اشاره کردند که به شرح ذیل است.

*آمریکایی‌های که درباره کمک به ایران حرف می‌زنند، خودشان دچار کمبودهای وحشت‌آوری هستند؛ هم از لحاظ وسایل پیشگیری در بُروز بیماری، از ابتلای به بیماری، هم در دارو و مانند اینها.

*آمریکا هیچ اعتباری ندارد؛ به شما اعتمادی نیست. ممکن است یک دارویی را شماها تجویز کنید، یا وارد کشور بکنید که این ویروس را ماندگار کند و مانع تمام شدنش بشود.

* من توصیه می‌کنم مجدّداً که این دستوراتی را که مسئولین ستاد ملّی مبارزه‌ی با کرونا پخش کرده‌اند و گفته‌اند و اعلام کرده‌اند، ان‌شاء‌الله همه عمل بکنند. حتّی اجتماعات دینی را تعطیل کرده‌اند که خب این در طول تاریخ ما به این شکل بی‌سابقه است.

6- 21 فروردین سال 99

رهبر انقلاب در سخنرانی زنده با مردم درباره ویروس کرونا مطالبی را فرمودند که به شرح ذیل است.

*حادثه‌ی [ویروس] کرونا است؛ خب این یک ابتلای عمومی است، یک آزمون است؛ آزمون برای دنیا است؛ هم برای دولتها.

*ملّت ایران در این آزمون درخشید.

* اوج این افتخار ملّی متعلّق است به مجموعه‌ درمانی کشور است. رنج دوری از خانواده را تحمّل کردن؛ حتّی در نوروز و تعطیلات نوروزی هم خیلی از اینها به خانواده‌هایشان سر نزدند.

* طلاب  دانشجویان جهادی و هزاران بسیجی کارهای کردند که دنیا را در مقابله با کرونا به تعجب واداشت.

* نیروهای مسلح از تمام توان خود استفاده کردند و در زمینه علمی و کشفیات و ساخت و ساز و همچنین تولید امکانات بهداشتی و درمانی خدمات ارزشمندی داشتند.

*در غرب برای چند دستمال توالت  به جان هم بیافتند و یا برای خرید اسلحه صف بکشند چون احساس خطر می‌کنند. یا اینکه بیمار پیر را معالجه نکنند.

*یکی از سناتورهای غربی همین چند روز پیش گفته بود که غرب وحشی زنده شد. وقتی می گوییم غرب روحی وحشی دارد که با ظاهرش منافاتی ندارد، برخی انکار می کنند.

* این نظم عمومی باید ادامه داشته باشد و توصیه های ستاد ملی مقابله باید جدی گرفته شود.

*مسئله کرونا ما را نباید از توطئه دشمنان و استکبار غافل کند.

* برای برخی از اقشار ضعیف مسئولان فکرهایی جدی شود.

انتهای پیام/4082/

http://ana.ir/i/482025
روایتی از امام سجاد؛ جایگاه بهشت متعلق به چه کسانی است؟

روایتی از امام سجاد؛ جایگاه بهشت متعلق به چه کسانی است؟

3 اقدامی که رهبر انقلاب هنگام خستگی و ملالت انجام می‌دهند

3 اقدامی که رهبر انقلاب هنگام خستگی و ملالت انجام می‌دهند

رهبر انقلاب در سخنرانی امروز به کدام سناتورهای غربی اشاره کردند؟

رهبر انقلاب در سخنرانی امروز به کدام سناتورهای غربی اشاره کردند؟

ملت ایران در آزمون کرونا خوش درخشید، اما اوج این افتخار متعلق به نیروهای درمانی است/ نیاز امروز بشر به منجی در تاریخ بی‌سابقه است

ملت ایران در آزمون کرونا خوش درخشید، اما اوج این افتخار متعلق به نیروهای درمانی است/ نیاز امروز بشر به منجی در تاریخ بی‌سابقه است

پخش زنده سخنرانی رهبر معظم انقلاب تا دقایقی دیگر

پخش زنده سخنرانی رهبر معظم انقلاب تا دقایقی دیگر

فیلم/ پخش مستقیم سخنان رهبر انقلاب از شبکه خبر سیما

فیلم/ پخش مستقیم سخنان رهبر انقلاب از شبکه خبر سیما

نماز جمعه در تهران و مراکز استان‌‌ها  اقامه نمی‌شود

نماز جمعه در تهران و مراکز استان‌‌ها اقامه نمی‌شود