دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

ابداع دستگاه تصفیه هوای شخصی برای مسافران مترو

ابداع دستگاه تصفیه هوای شخصی برای مسافران مترو
پژوهشگری در انگلیس نوعی دستگاه تصفیه هوا برای مسافران مترو طراحی کرده است که می‌تواند هوای پاکیزه‌ای را برای تنفس در فضای بسته سیستم حمل ونقل زیرزمینی فراهم کند.
کد خبر : 920717

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ ، «میا پترسون کاکس» «Mia Patterson Cox» دانش آموخته دانشگاه لافبورو، دستگاهی شبیه هدفون طراحی کرده است که می‌تواند کیفیت هوای نامطبوع در قطار‌های زیرزمینی را برای تنفس سالم‌تر بهبود بخشد.

این دستگاه پوشیدنی که «Aerate» (هوا دِه) نام دارد ذرات مضر موجود در محیط را تصفیه و حباب تمیزی از هوای قابل تنفس در اطراف صورت کاربر ایجاد می‌کند.

کیفیت هوا در قطار‌های زیرزمینی می‌تواند یک خطر پنهان برای سلامتی باشد. ذرات ریز موسوم به «PM۲.۵»، ذرات بسیار کوچک با اندازه کمتر از ۲.۵ میکرومتر (حدود ۳۰ برابر کوچکتر از قطر موی انسان) می‌توانند به اعماق ریه‌ها نفوذ کرده، حتی وارد جریان خون شوند و به طور بالقوه منجر به مشکلات تنفسی و قلبی عروقی شوند. منبع اصلی این آلودگی در محیط‌های زیرزمینی سایش ناشی از چرخ ها، ریل‌ها و ترمز‌ها است که گرد و غبار مملو از آهن، تولید و وارد هوا می‌کند.

تهویه ضعیف بیشتر مشکل را تشدید می‌کند و مسافران را در معرض سطوح ناسالم PM۲.۵ در طول سفر قرار می‌دهد.

میا که خود از مسافران همیشگی قطار‌های زیر زمینی است، قصد داشت محصولی تولید کند که با حذف ذرات مملو از آهن از هوا هنگام سفر‌های مترویی، هوای پاکیزه تری را در اختیار مسافران قرار دهد.

دستگاه Aerate یک تصفیه کننده پوشیدنی هواست که برای ایجاد حبابی از هوای تمیز و قابل تنفس در اطراف صورت کاربر طراحی شده است. این دستگاه مجهز به دو فن و فیلتر‌های پلی پروپیلن اسپونبوند (SBPP) است که هوا را جذب کرده و ذرات کوچکی به اندازه ۲.۵ میکرومتر را به دام می‌اندازد. 

سرعت این فن‌ها پنج هزار و ۵۰۰ چرخش در دقیقه است و یک سپر دائمی در برابر ذرات مضر تشکیل می‌دهند. اما Aerate فراتر از محافظت از کاربر عمل کند.

میا می‌گوید: عمدا نمی‌خواستم محصولی بسازم که فقط برای کاربر آن مفید باشد. این دستگاه با تصفیه مداوم ذرات آهن و سایر آلاینده‌ها به محیطی سالم‌تر برای همه مسافرانی که در قطار‌های زیرزمینی سفر می‌کنند کمک می‌کند.

Aerate همچنین دارای یک برنامه اختصاصی است که به حسگر ذرات داخل دستگاه متصل می‌شود و در مورد قرار گرفتن کاربر در معرض این الاینده ها، به کاربر داده‌های بلادرنگ ارائه می‌کند. این برنامه حتی به کاربران یادآوری می‌کند که چه زمانی فیلتر‌های خود را تغییر دهند، فیلتر‌هایی که تا ۴۰ ساعت استفاده، دوام می‌آورند.

دید میا فراتر از دستگاه‌های فردی است. او امیدوار است که داده‌های ناشناس برنامه Aerate به کاربران کمک کند با شناسایی نقاط آلوده، مسیر‌هایی را انتخاب کنند که کمتر در معرض آلاینده‌ها هستند، سرعت و راحتی بهتر و قیمت مناسب تری دارند.

دستگاه Aerate به تازگی در نمایشگاه دانشجویی دانشکده طراحی و هنر‌های خلاقانه ۲۰۲۴ به نمایش گذاشته شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته