دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
بر پایه فناوری نانو با خاصیت ضد میکروبی محقق شد؛

تدوین استاندارد ملی تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون کاشی‌های سرامیکی

تدوین استاندارد ملی تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون کاشی‌های سرامیکی
استاندارد ملی ۲-۱۴۴۹۹ با عنوان فناوری نانو – کاشی‌های سرامیکی باخاصیت ضد میکروبی در اجلاسیه کمیته ملی فناوری نانو سازمان استاندارد مطرح و تصویب شد.
کد خبر : 920409

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، امروزه در بسیاری از صنایع شاهد ورود محصولات با خاصیت ضد میکروبی به بازار هستیم. استفاده از فناوری نانو در صنعت کاشی‌های سرامیکی نیز عملکرد‌های جدیدی مانند فعالیت ضدمیکروبی، آب‌گریز بودن و خودتمیزشوندگی را ارائه کرده است. 

کاشی‌های سرامیکی ضدمیکروبی به‌ویژه برای بیمارستان‌ها، مدارس، رستوران‌ها، تاسیسات صنعتی، اماکن عمومی و اتاق‌های بازی ضروری هستند.

توسعه سریع و پیوسته کاشی‌های سرامیکی ضد‌میکروبی بر پایه فناوری نانو، نیاز به تدوین استاندارد‌ها و دستورالعمل ها‌ی لازم برای بررسی عملکرد و روش‌های آزمون این محصولات را ایجاد می‌کند تا همزمان نیاز تولید‌کننده و مصرف‌کننده محصولات کاشی سرامیکی ضد میکروبی را نیز برطرف کند.

هـدف از تـدوین ایـن استاندارد محصول محور تعیین ویژگی‌ها و روش‌های آزمون برای ارزیابی عملکرد ضد میکروبی انواع کاشی‌های سرامیکی بر پایه فناوری نانو است که یکی از ویژگی‌های ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی یا دو یا هر سه ویژگی را به طور هم زمان داشته باشند.

این استاندارد برای انواع کاشی‌های سرامیکی، کاشی‌های سرامیکی مقاوم در برابر اسید، کاشی‌های موزائیکی گروهی، کاشی‌های تزیینی و موارد مشابه که لعاب دار یا بدون لعاب بوده و در آنها از فناوری نانو برای ایجاد خاصیت ضد میکروبی استفاده می‌شود، کاربرد دارد. همچنین برای انواع کاشی‌های سرامیکی با خاصیت فتوکاتالیستی یا بدون خاصیت فتوکاتالیستی نیز کاربرد دارد.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته