دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

«انقلاب اسلامی» مدلی نوین از تمدن توحیدی را ارائه داد

«انقلاب اسلامی» مدلی نوین از تمدن توحیدی را ارائه داد
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: تمام آسیب‌ها و مشکلاتی که بشر در زندگی خود دارد، ناشی از عدم‌تفکر در آیات الهی و فقدان اعتقاد و باور به پیام انبیای الهی است. اگر امروز جهان در برابر فجیع‌ترین جنایت‌ها و ظلم‌ها در حق مردم غزه سکوت می‌کند نیز به دلیل عدم‌باور به پیام انبیای الهی است.
کد خبر : 917424

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، سید سلمان سید افقهی؛ قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در آستانه عید سعید قربان ضمن بیان ضرورت توجه ویژه به رشد ابعاد معنوی و تربیتی نخبگان و مستعدان برتر، به اعزام ۱۷۰ دانشجو به عمره مفرده به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان اشاره کرد و گفت: اسلام به عنوان یک دین آسمانی هر آنچه برای صلح بشریت و رسیدن به سعادت فردی و اجتماعی نیاز باشد، در خود دارد.

وی با بیان اینکه در تمام ادیان الهی بر عبور از ظاهر برای نیل به باطن تاکید شده است، افزود: بسیاری از آیات قرآن انسان را به تفکر و تدبر دعوت می‌کند. بر اساس شاخص این آیات، بندگان خوب خداوند همان افرادی هستند که در آیات الهی تفکر و تدبر می‌کنند و با نگاه توحیدی، بر ایمان خود می‌افزایند و مراتب رشد را طی می‌کنند تا به مقام عبودیت برسند؛ همان مقامی که هدف اصلی نزول کتب آسمانی و بعثت پیامبران است.

سید افقهی ادامه داد: سید بحرالعلوم رحمت‌الله‌علیه از علمای بزرگ شیعه که بار‌ها به محضر حضرت ولیعصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف مشرف شده بود، در یکی از رساله‌های خود که در حوزه سیر و سلوک الی الله است، ۱۲ منزل را برمی‌شمارد و در آنجا مقامات اصلی چهارگانه در سیر الی الله را اسلام، ایمان، هجرت و جهاد می‌داند که هر کدام از آنها مراحل سه‌گانه‌ای ذیل خود دارند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: قرائت شهادتین و پذیرش اسلام به عنوان شریعت حقّه، یک مرتبه از منازل ۱۲گانه است که البته انسان نباید به آن اکتفا کند؛ چراکه قرآن کریم همواره بر رشد تاکید دارد و می‌فرماید «قلْ لمْ تؤْمنوا و لکنْ قولوا أسْلمْنا و لمّا یدْخل الْإیمان فی قلوبکمْ» یعنی «بگو: شما ایمان نیاورده‌اید، ولى بگویید اسلام آورده‌ایم، هنوز ایمان وارد قلوب شما نشده است».

وی اظهار کرد: ایمان مرتبه بالاتر از اسلام است که به معنای عهد و عقد قلبی است. این عهد قلبی حاصل معرفت و شناخت است.

سید افقهی بیان داشت: در مسئله حج، معرفت امری بسیار مهم است چراکه انسان باید نسبت به جایی که می‌رود، شناخت کافی پیدا کند و بداند حج نماد چیست. رسیدن به این مقام نیازمند تفکر و ایمان است، اگرچه عمل صالح آن را بارور می‌کند؛ بنابراین علم و شناخت اگر با عمل توأم شوند راهگشا خواهند بود و مسیر ورود ایمان به قلب انسان را باز می‌کنند و باعث می‌شوند دریچه‌های جدیدی از معرفت و حقیقت بر فرد گشوده شود. این مهم در کلام آیت‌الله‌العظمی بهجت رضوان‌الله‌علیه نیز هست که فرمود اگر انسان به آنچه می‌داند عمل کند، به جایی که باید می‌رسد. در واقع در کلام ایشان مشکل انسان عمل نکردن به دانسته‌های خویش است.

تدبر و بهره از زیبایی‌های باطنی

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: حج یک سفر معنوی است و در این سفر هرچه انسان بتواند بیشتر تدبر کند، بیشتر می‌تواند از زیبایی‌های باطنی بهره ببرد. در واقع، کعبه خود سنگ نشانیست که ره گم نشود حاجی احرام دگر بند ببین یار کجاست این یعنی حج باید به معرفت و عزم برای سلوک الی الله ختم شود.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ برخی از علمای شیعه هرگز به خانه خدا مشرف نشدند، اما به مقامات بسیار بالایی رسیدند، یادآور شد: این نشان می‌دهد گرچه حج یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به سیر الی الله است، اما تنها راه نیست و اگر فرد توفیق داشته باشد، می‌تواند به مقامات بالا برسد؛ البته که حج نور علی نور است و در این سفر معنوی ابوابی از معرفت می‌تواند به روی زائران گشوده شود.

سید افقهی اضافه کرد: تمام آسیب‌ها و مشکلاتی که بشر در زندگی خود دارد، ناشی از عدم‌تفکر در آیات الهی و فقدان اعتقاد و باور به پیام انبیای الهی است. اگر امروز جهان در برابر فجیع‌ترین جنایت‌ها و ظلم‌ها در حق مردم غزه سکوت می‌کند نیز به دلیل عدم‌باور به پیام انبیای الهی است.

فرصت مغتنم مستعدان برتر و نخبگان جوان در سفر معنوی

وی افزود: امید است مستعدان برتر و نخبگان جوان در سفر معنوی، از فرصت مغتنم پیش‌آمده نهایت بهره را ببرند و با فراتر رفتن از ظاهر در این سفر توحیدی، در ساده‌ترین لباس که نشان‌دهنده انقطاع انسان از دنیاست و خود درسی بزرگ برای انسان است، به معرفت برسند. این انقطاع کامل همان نکته‌ای است که حضرت امیرالمومنین علیه‌السلام در مناجات شعبانیه به آن اشاره می‌کنند و از درگاه خداوند متعال انقطاع کامل و تام را مسئلت می‌کنند، زیرا مادامی که انقطاع کامل صورت نگیرد، نفسانیات و منیت‌ها و خودخواهی از بین نخواهد رفت و انسان نمی‌تواند از ظاهر فراتر رود. با پیروی از این آموزه‌ها انسان می‌تواند ضمن انقطاع از ظواهر دنیا، حرکت صعودی خود به سمت قرب الهی را محقق کند.

مکاتب فکری مادی‌گرایی و ناتوانی در درک ماورای ماده و روح

سید افقهی با اشاره به اینکه ریشه تمام رنج‌ها و عذاب‌های انسان امروزی در نگاه مادی‌گرایانه به زندگیست، خاطرنشان کرد: تمام این رنج‌ها و عذاب‌ها حاصل مکاتب فکری مادی‌گرایی هستند که مفاهیم خود را در سطوح مختلف گسترش می‌دهند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان تأکید کرد: بشریت به اشتباه تصور می‌کرد با اکتفا به همین مکاتب مادی‌گرایانه می‌تواند به سعادت و خوشبختی برسد، اما امروز نتیجه تاثیر این مکاتب چیزی جز درد و رنج و ناتوانی در درک ماورای ماده و روح نبوده و نیست.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه گفت: انقلاب اسلامی ایران امروز به نقطه‌ای رسیده است که می‌تواند مدل جدید و الگوی نوینی را از تمدن توحیدی و خداپرستی ارائه دهد و امروز بعد از بیش از ۴۰ سال، به پشتوانه نگاه توحیدی، به سطحی از اقتدار رسیده است که هیچ کشوری و هیچ نظامی نمی‌تواند کشور را تهدید کند و کوچک‌ترین تعرضی را محکم پاسخ می‌دهد.

سید افقهی تصریح کرد: این جایگاه نتیجه اعتقاد به توحید و رسیدن به مقام ایمان و هجرت یک ملت به سوی خداست که جهادی بزرگ را انجام دادند.

وی در پایان با بیان اینکه قرآن تاکید دارد که خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد، مگر آن قوم دست به تغییر زده و خود را تغییر دهند، یادآور شد: ملت ایران ۴۵ سال پیش، این اراده را ایجاد کرد و عزم خود را برای حرکت به سمت خداوند متعال آغاز کرد. حرکتی که امروز کشور از نتایج آن بهره‌های بسیار می‌برد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته