دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

بهره‌برداری از ۸۰ دستگاه کوانتومتر «ایران‌ساخت» در کارخانه‌ها و صنایع متالورژی

بهره‌برداری از ۸۰ دستگاه کوانتومتر «ایران‌ساخت» در کارخانه‌ها و صنایع متالورژی
محققان یک شرکت دانش‌بنیان، دستگاهی را با نام "کوانتومتر" ساخته‌اند که می‌تواند میزان عناصر تشکیل‌دهنده هر قطعه فلزی (فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم و...) را تشخیص دهد. توانایی این دستگاه در تجزیه و تحلیل سریع فلزات، آن را به یک محصول مناسب در صنعت متالورژی مبدل خواهد کرد.
کد خبر : 880152

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، شرکت دانش بنیان آرا کاوش پژوه با اتکا به دانش فنی متخصصان داخلی در حوزه‌های فوتونیک، الکترونیک، پلاسما، شیمی تجزیه، فیزیک و متالورژی در سال ۹۶ موفق به ساخت نخستین دستگاه آنالیز عنصری فلزات (کوانتومتر) با قابلیت ارائه به صنعت در ایران شده است.

این دستگاه بر اساس تکنولوژی اسپارک (Spark OES)، ایجاد محیط پلاسما در حضور گاز آرگون و آشکارسازی طیف تحریک شده عناصر عمل می‌کند و قابلیت انجام آنالیز عناصر مختلف، موجود در پایه‌های فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم را دارد.

از مهمترین مزایای دستگاه کوانتومتر، قابلیت سفارشی سازی و انعطاف آن برای آنالیز آلیاژ‌های غیرمتداول فلزی مختلف با توجه به گرید‌های کاری مشتری است. برای مثال افزایش محدوده اندازه گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر، افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژ‌های پایه مدنظر از مهمترین مزایای دستگاه‌های کوانتومتر ساخت شرکت می‌باشد.  "کوانتومتر" می‌تواند میزان عناصر تشکیل‌دهنده هر قطعه فلزی (فولاد، آلومینیوم، مس، روی و منیزیم و...) را تشخیص دهد. توانایی این دستگاه در تجزیه و تحلیل سریع فلزات، آن را به یک محصول مناسب در صنعت متالورژی مبدل خواهد کرد.

محمد بیاتی، مدیر عامل این شرکت با تاکید بر اینکه تعیین میزان عناصر تشکیل دهنده یک قطعه فلزی یکی از فاکتورهاى مهم در انتخاب نوع و کیفیت قطعه براى کاربردهاى متفاوت در صنعت متالورژی است، گفت: مجموعه ما تاکنون موفق به فروش بیش از ۸۰ دستگاه کوانتومتر به کارخانه‌ها و مراکز معتبر صنایع وابسته متالورژی از قبیل ریخته گری، آلیاژسازی و قطعه‌سازی و… در داخل کشور شده است.

وی ادامه داد: محصولات کوانتومتر در حالت کلی به دو مدل پایه فلزات رنگی (شامل پایه‌های مس، آلومینیوم، روی، زاماک و منیزیم) و پایه فلزات آهنی (شامل پایه‌های فولاد، چدن و استیل) تقسیم می‌شود. همچنین امکان تولید یک دستگاه کوانتومتر با قابلیت آنالیز عناصر در چندین پایه مختلف و نیز امکان سفارشی کردن خرید (افزایش بازه اندازه‌گیری عناصر، افزایش عنصر) و آنالیز نمونه‌ها در بازه مد نظر در پایه‌های مختلف فلزات رنگی و آهنی وجود دارد.

بیاتی با بیان اینکه این دستگاه برای نخستین بار توسط شرکت آراکاوش پژوه در کشور ساخته و به بازار عرضه شده است؛ عنوان کرد: با توجه به نیاز صنایع مختلف به استفاده از دستگاه کوانتومتر پرتابل در سایت‌های کارگاهی و صنعتی به منظـور کنترل سریع آنالیـز مـواد ورودی و خروجی و محصولات حین تولید بدون نیاز به تخریب و یا نمونه گیری، دستگاه کوانتومتر پرتابل Scan Port -Ara تولید شد.

وی، توانایی جداسازی گرید‌های مختلف از یکدیگر را از دیگر مزیت‌های دستگاه کوانتومتر برشمرد و خاطر نشان کرد: آنالیز دقیق و تعیین غلظت وزنی عناصر در نمونه‌های مختلف آهنی و غیرآهنی، شناسایی و جداسازی سریع نمونه‌ها بدون نیاز به تهیه نمونه و یا برش قطعه، قابلیت حمل و نقل بر روی ارابه به همراه کپسول آرگون و تمام متعلقات، توانایی اندازه گیری هم زمان عناصر UV مانند کربن، گوگرد، فسفر در اپتیک، قابلیت تعریف یک نمونه خاص جهت مقایسه سریع آنالیز با امکان نمایش درصد تطبیق، تعبیه کابل جهت سهولت در جابه جایی و کنترل پروب و قابلیت سفارشی سازی برنامه‌های آنالیز از مشخصات منحصر به فرد این دستگاه است.

بیاتی با اشاره به خواص و کاربرد‌های متفاوت در فلزات مختلف، مطرح کرد: برخی دستگاه‌های کوانتومتری صرفا قابلیت آنالیز نمونه‌های یک پایه را دارند. در کوانتومتر‌های ساخت شرکت آراکاوش پژوه، به درخواست مشتری، امکان قرار دادن چند پایه فلزات رنگی به طور همزمان و آنالیز آلیاژ‌های غیرمتداول فلزی مختلف با توجه به گرید‌های کاری مشتری وجود دارد. برای مثال افزایش محدوده اندازه گیری (حدود بالا و پایین) یک عنصر یا افزایش یک عنصر نامتعارف به رنج کاری یک پایه یا یک گروه از آلیاژ‌های پایه مدنظر از مهمترین مزایای دستگاه‌های کوانتومتر ایران ساخت است.

انتهای پیام/

ارسال نظر