دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

چاپ سه‌بعدی فولیکول مو در پوست انسان 

چاپ سه‌بعدی فولیکول مو در پوست انسان 
محققان در یک پیشرفت پیشگامانه و نوآورانه موفق شدند در آزمایشگاه فولیکول‌های مو را در بافت پوست انسان به طور سه‌بعدی چاپ کنند.
کد خبر : 879839

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری علم و فناوری آنا، محققان در یک پیشرفت پیشگامانه و نوآورانه موفق شدند در آزمایشگاه فولیکول‌های مو را در بافت پوست انسان به طور سه‌بعدی چاپ کنند. این دستاورد پژوهشگران موسسه پلی تکنیک رنسلیر در آمریکا نشان دهنده یک گام مهم رو به جلو در مهندسی پوست است و راه‌های جدیدی را در پزشکی احیا می‌کند.

این دانشمندان به رهبری «پانجاک کاراند» «Pankaj Karande» دانشیار مهندسی شیمی و زیست شناسی این دانشگاه، به حل چالش تاریخی بازسازی فولیکول‌های مو با استفاده از سلول‌های مشتق شده از انسان پرداختند.         

کاراند در بیانیه‌ای گفت: کار ما اثبات مفهومی است که ساختار فولیکول‌های مو را می‌توان به روشی بسیار دقیق و قابل تکرار با استفاده از چاپ زیستی سه بعدی ایجاد کرد. این نوع فرآیند خودکار برایتولید پوست زیست ساختار در آینده مورد نیاز است.

این مطالعه مبتنی بر تحقیقات قبلی است که نشان دادند محیط‌های سه‌بعدی می‌توانند تولید فولیکول‌هایا ساقه‌های موی جدید را تحریک کنند.

اگرچه فولیکول‌های مو در ظاهر نقش زیبایی و آرایشی دارند، اما عملکرد‌های حیاتی را انجام می‌دهند. این ساختار‌های میکروسکوپی با تولید عرق نقش کلیدی در تنظیم دمای بدن دارند. علاوه بر این، فولیکول‌های مو سلول‌های بنیادی ضروری برای بهبود پوست را در خود جای می‌دهند.

«کارولینا کاتارینو» «Carolina Catarina» یکی از مجریان این پژوهش گفت:مدل‌های فعلی برای مهندسی پوست فاقد پیچیدگی فولیکول‌های مو هستند. ترکیب فولیکول‌ها در این مدل‌ها می‌تواند درک عمیق تری از نحوه تعامل پوست با محصولات موضعی ارائه دهد.

محققان از روش‌های چاپ سه بعدی استفاده کردند که برای عملکرد در سطح سلولی سازگار است. این فرآیند شامل کشت سلول‌های پوست و فولیکول در آزمایشگاه است تا زمانی که سلول‌های قابل چاپ کافی به دست آید.

سپس این سلول‌ها با پروتئین‌ها ترکیب می‌شوند تا «جوهر زیستی» مورد استفاده چاپگر ایجاد شود. چاپگر با استفاده از یک سوزن بسیار نازک، جوهر زیستی را لایه به لایه رسوب می‌دهد و کانال‌هایی برای رسوب سلول‌های مو ایجاد می‌کند. سلول‌های پوست به این کانال‌ها مهاجرت می‌کنند و ساختار‌های فولیکولی موجود در پوست طبیعی را تکرار می‌کنند.

بافت‌های مهندسی شده در حال حاضر دو تا سه هفته طول عمر دارند که رشد ساقه‌های مو را محدود می‌کند. گروه دکتر کاراند قصد دارد این دوره را افزایش دهد و به فولیکول‌های مو اجازه دهد بالغ شوند. چنین پیشرفتی می‌تواند دستاورد قابل توجهی برای کاربرد‌های آزمایش دارو و پیوند پوست باشد و پتانسیلچاپ سه بعدی و پوست کاملاً کاربردی با مو را به نمایش بگذارد.

این گروه از دانشمندان قبلاً با موفقیت پوست با رگ‌های خونی در حال کار را چاپ کرده‌اند، و این تحقیق جدید گام بعدی هیجان‌انگیز در توسعه و آزمایش درمان‌های بهتر برای سوختگی و سایر بیماری‌های پوستیاست.

این مطالعه جدید نه تنها قابلیت رشد مو را در پوست مهندسی شده باز می‌کند، بلکه زمینه را برای پیشرفت هایانقلابی در پزشکی احیا کننده و آزمایشات پوستی فراهم می‌آورد. دانشمندان همچنین در حال تحقیق روی سلول‌های بنیادی برای رشد مجدد مو‌های پیر هستند. آنچه زمانی به قلمرو علمی تخیلی تنزل داده شده بود، اکنون به واقعیت تبدیل شده است.

نتایج این تحقیق در نشریه Science Advances منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر