دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تولید ۶ داروی جدید تا پایان سال توسط یک شرکت داروسازی

تولید ۶ داروی جدید تا پایان سال توسط یک شرکت داروسازی
مدیر یک شرکت دانش‌بنیان تولیدکننده دارو از تولید ۶ داروی جدید تا پایان سال خبر داد.
کد خبر : 879696

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران (ASICO) یکی از شرکت‌های پیشرو در ارتقای صنایع داروسازی پایه در زمینه ماده مؤثره دارویی فعالیت می‌کند و به صورت تخصصی به تولید «آنتی‌بیوتیک‌های» خوراکی «بتالاکتام» مانند «پنی‌سیلین‌ها» و «سفالوسپورین»‌ها، مواد حدواسط و «ماکرولید‌»ها با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن شیمیایی، آنزیماتیک یا بیوتکنولوژی می‌پردازد.

در راستای آشنایی با این شرکت، شرایط بازدید اصحاب رسانه از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری فراهم شد.

شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران شرکتی است که از سال ۱۳۸۰ در استان مازندران شروع به فرایند تولید کرد. این شرکت زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین اجتماعی، شستا و درنهایت سازمان تامین اجتماعی است.

شستا دارای هلدینگ‌های مختلفی است که یکی از آنها، هلدینگ‌های دارویی تامین اجتماعی است. در حال حاضر بیش از ۳۰ درصد توزیع دارو و ۵۰ درصد تولید مواد موثره دارویی کشور در هلدینگ دارویی تامین اجتماعی انجام می‌شود.

سیداحمد موسوی مدیرعامل شرکت آنتی بیوتیک سازی ایران در این بازدید با بیان اینکه عمده فعالیت شرکت، تولید مواد اولیه آنتی بیوتیک مورد نیاز کشور است، گفت: مواد موثره دارویی چهار ماده اصلی کوآموکسیسیلین، سفالکسین، سفکسیم و  آزیترومایسین، همچنین مواد موثره آمپی سیلین در این شرکت تولید می‌شود.

وی با بیان اینکه محصولاتی که در این شرکت تولید می‌شود در بسته‌های ۲۰-۲۵ کیلویی برای شرکت‌های محصول ساز در سطح کشور ارسال می‌شود، عنوان کرد: ظرفیت‌های تولیدی در سال‌های گذشته تغییر کرده  به طوریکه اکنون به تولید ۹۰۰ تن «آموکسیسیلین» در سال، ۲۵۰ تن «سفکسیم» و «سفالکسین»، ۱۰۰ تن «آزیترومایسین» می‌پردازیم.

مسلمی با بیان اینکه می‌توانیم در کنار دیگر شرکت‌های تولیدکننده مواد موثره آنتی بیوتیک‌ها، نیاز کشور را تامین کنیم، گفت: البته این به شرط برطرف شدن مشکلات ارزی و ریالی است.

مدیرعامل شرکت با تاکید بر اینکه ظرفیت تولید مواد اولیه دارویی برای آنتی بیوتیک‌ها در کشور مشخص است و ما از سال ۱۳۹۶ به عنوان شرکت دانش بنیان صنعتی شناخته شدیم، گفت: در این شرکت محصولات آنتی بیوتیک به روش آنزیماتیک وروش بایوکاتالیستیست تولید می‌شود.

به گفته مسلمی، قیمت تمام شده محصولات این شرکت ۱۵ درصد کاهش پیدا کرده تا ۹۰ درصد هم باعث کاهش بار زیست محیطی شده است، زیرا بر اساس برآورد‌هایی که داشته ایم حجم پساب‌های صنعتی از صددرصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. این فرآیند آنزیماتیک را برای محصول «سفالکسین» و «آمپی سیلین» هم پیاده سازی کردیم؛ چراکه هم به لحاظ پایداری و کیفیت در رده محصولات اروپایی ارتقا پیدا کرده است.

وی افزود: در حال حاضر تولید ۵ محصول صنعتی در ۷ گرید تحقیقاتی جزء محصولات دانش بنیان ما در این شرکت به شمار می‌رود.  

تولید ۶ داروی جدید تا پایان سال

وی بیان کرد: از سال ۹۷ به محصولات غیرآنتی بیوتیکی مانند ماده اولیه والزارتان، «سیتوگیلیپتین» (آنتی دیابتیک)، «آسیکلوویر» (آنتی ویروس)، «کوتیاپین» (از دارو‌های اعصاب و روان) ورود پیدا کردیم و تا پایان سال جاری تولید ۶ داروی جدید را در دستور کار داریم که حداقل ۴ مورد آن در مقیاس نیمه صنعتی خواهد بود.

تولید دوبرابری طی ۴ سال

مدیرعامل شرکت با بیان اینکه طی ۳-۴ سال اخیر ظرفیت‌های تولیدی دو برابر شده است، گفت: عمدتا در سال گذشته با تغییراتی که در فرآیند‌های تولیدی انجام دادیم، ممکن شده است. سرمایه گذاری بالایی در افزایش ظرفیت انجام ندادیم و عمدتا بحث‌های تکنولوژی بوده که منجر به افزایش سرمایه شده است. همچنین در سه سال گذشته سه خط تولیدی شرکت را بر اساس آخرین استاندارد‌های دارویی دنیا بازسازی و تاییدیه GMP دو ساله را از سازمان غذا و دارو اخذ کردیم.

وی ادامه داد: پیش بینی شده پروژه یکی از واحد‌ها تا دهه فجر به اتمام برسد و کلیه خطوط مان آخرین تاییدیه  GMP غذا و دارو را کسب می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر