دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
توسط دانشمند ایرانی؛

دستگاه بلعیدنی رصد علائم حیاتی بدن ساخته شد

دستگاه بلعیدنی رصد علائم حیاتی بدن ساخته شد
دانشمندان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی، دستگاه بلعیدنی جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب را از داخل بدن ردیابی کند.
کد خبر : 879596

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا، دانشمندان با همکاری یک پژوهشگر ایرانی، دستگاه بلعیدنی جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌تواند علائم حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب را از داخل بدن ردیابی کند. دستاورد «علی رضایی» و همکارانش می‌تواند راهی ساده و راحت برای مراقبت از افراد مستعد مصرف بیش از حد مواد مخدر، ارائه دهد.

نتایج این تحقیقات دیروز جمعه ۱۷ نوامبر در نشریه Device منتشر شد.

«جیووانی تراورسو» «Giovanni Traverso» نویسنده این مطالعه و دانشیار مهندسی مکانیک در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) و متخصص گوارش بیمارستان بریگام و زنان می‌گوید: از آنجایی که این دستگاه می‌تواند به تشخیص و نظارت بر بسیاری از وضعیت‌های سلامتی بدون نیاز به مراجعه به بیمارستان کمک کند، مراقبت‌های بهداشتی را در دسترس‌تر و حمایت‌کننده‌تر برای بیماران فراهم می‌آورد.

این دستگاه بخشی از تلاش‌های فزاینده برای ساخت دستگاه‌های بلعیدنی است که می‌تواند عملکرد‌های مختلفی را در داخل بدن انجام دهد. برخلاف دستگاه‌هایی که برای کاشت به جراحی نیاز دارند مانند ضربان‌سازها، دستگاه‌های بلعیدنی، استفاده آسانی داشته و تهاجمی نیستند. به عنوان مثال، پزشکان از دوربین‌های کوچک قابل بلع برای انجام کولونوسکوپی استفاده می‌کنند که معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد.

«بنجامین پلس» «Benjamin Pless»، یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه و بنیانگذارشرکت دانش بنیان تجهیزات پزشکی «سلرو سیستم» «Celero Systems» در ماساچوست، می‌گوید: ایده این است: پزشک می‌تواند این کپسول‌ها را تجویز کند و بیمار فقط باید آن‌ها را ببلعد. مردم به مصرف قرص عادت کرده اند و هزینه استفاده از دستگاه‌های بلعیدنی بسیار کمتر از انجام آزمایش‌های پزشکی رایج و سنتی است.

این دستگاه که «VM Pill» نام دارد با حس کردن ارتعاشات کوچک بدن مربوط به تنفس و فعالیت قلب کار می‌کند. این دستگاه می‌تواند تشخیص دهد که آیا تنفس فرد از داخل روده متوقف شده است یا خیر.

 دانشمندان برای آزمایش «VM Pill» آن را در معده خوک‌هایی که بیهوش شده بودند، قرار دادند. سپس به خوک‌ها، «فنتانیل» (یک ماده افیونی قوی که می‌تواند باعث نارسایی تنفسی در انسان شود) دادند. این دستگاه میزان تنفس خوک‌ها را به صورت واقعی اندازه گیری کرد و به محققان که می‌توانستند اثرات مصرف بیش از اندازه مواد را معکوس کنند، هشدار داد.

محققان برای نخستین بار این دستگاه را روی انسان نیز آزمایش کرده اند. آن‌ها این قرص را به افراد مبتلا به آپنه خواب (اختلالی که باعث قطع تنفس در هنگام خواب می‌شود) دادند. بسیاری از افراد مبتلا به آپنه خواب از وضعیت خود بی اطلاع هستند، تا حدی به این دلیل که تشخیص آن مستلزم گذراندن یک شب در آزمایشگاه خواب متصل به دستگاه‌های خارجی است که علائم حیاتی آن‌ها را کنترل می‌کند.

پلس می‌گوید: از آنجایی که ما به ایمنی در برابر مواد افیونی علاقه‌مندیم، متوجه شدیم که آپنه خواب علائم مشابه مشکلات تنفسی ناشی از مواد مخدر دارد.

پژوهشگران «VM Pill» را به ۱۰ بیمار مبتلا به آپنه خواب در دانشگاه ویرجینیای غربی دادند. این دستگاه تشخیص می‌دهد چه وقت تنفس بیمار متوقف می‌شود و میزان تنفس او را با دقت ۹۲.۷ درصد کنترل می‌کند. در مقایسه با دستگاه‌های خارجی، این قرص می‌تواند ضربان قلب را با دقت حداقل ۹۶ درصد کنترل کند. این آزمایش همچنین نشان داد که دستگاه بی خطر است و همه بیماران در چند روز بعد از آزمایش، دستگاه را از بدن دفع می‌کنند.

«علی رضایی» یکی از نویسندگان این مطالعه و متخصص اعصاب در موسسه علوم اعصاب راکفلر در دانشگاه ویرجینیای غربی، گفت: کیفیت و ثبات این ضبط‌ها در مقایسه با مطالعات بالینی استانداردی که ما در آزمایشگاه‌های خواب خود انجام دادیم، عالی بود. 

وی افزود: این دستگاه ما را قادر می‌سازد تا علائم حیاتی بیماران را بدون سیم و کادر پزشکی از راه دور کنترل کنیم، که امکان نظارت بر بیماران را در محیط طبیعی آن‌ها به جای درمانگاه یا بیمارستان فراهم می‌کند.

تراورسو می‌گوید نسخه فعل VM Pill فقط برای یک روز در بدن باقی می‌ماند، اما آن‌ها در حال کار بر روی بهبود دستگاه هستند تا بتواند آن را برای نظارت بیشتر، مدت طولانی تری در بدن نگه دارند. آن‌ها همچنین امیدوارند که دستگاه را به شکلی ارتقا دهند تا بتواند در صورت تشخیص علائم مصرف بیش از حد مواد مخدر، به طور خودکار دارو‌هایی را برای معکوس کردن اور دوز تحویل دهد.

به گفته تراورسو، این وسیله بلعیدنی می‌تواند در شرایط مختلف در آینده مانند مصرف بیش از حد مواد افیونی، مشکلات تنفسی و مشکلات قلبی مفید باشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر