دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

توافق ۳ کشور برای پرتاب موشک آریان ۶

توافق ۳ کشور برای پرتاب موشک آریان ۶
ایتالیا، فرانسه و آلمان به توافق رسیده‌اند تا پروژه‌های فضایی آریان ۶ و موشک سبک وگا-سی را شروع کنند.
کد خبر : 877526

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از رویترز، ایتالیا، فرانسه و آلمان به توافق رسیده‌اند تا پروژه‌های فضایی آریان ۶ و موشک سبک وگا-سی را شروع کنند. 

آریان ۶ یک موشک حامل بارگیری بسیار پیشرفته است که به وسیله اتحادیه اروپا توسعه یافته و قرار است بار‌های سنگین و بزرگ را به فضا ببرد. وگا-سی نیز موشک حامل بارگیری دیگری است که برای پروژه‌های کوچکتر طراحی شده است.

استفان ایسرائل مدیر عامل شرکت «آریان اسپیس» گفته است، در حال حاضر ۲۸ سفارش برای پرتاب آریان ۶ دارد که ۱۸ مورد آن از شرکت آمریکایی آمازون است. این اپراتور پرتاب همچنین ۱۳ سفارش برای پرتاب وگا-سی دارد.

این توافق نشان دهنده همکاری بین این سه کشور در حوزه تحقیقات فضایی و توسعه فناوری ارتباطات فضایی است. با همکاری در این پروژه‌ها، این کشور‌ها قادر خواهند بود تا بهترین تکنولوژی‌ها و تجهیزات فضایی را توسعه دهند و توانایی‌های خود در حوزه‌هایی مانند موشک حامل بارگیری و ارتباطات فضایی را تقویت کند.

همچنین، این توافق می‌تواند امکان ایجاد شراکت‌های صنعتی بین شرکت‌های فضایی این کشور‌ها را نیز فراهم کند که به معنی افزایش شانس‌های کسب و کار و توسعه اقتصادی برای این کشور‌ها است.

توافق بین ایتالیا، فرانسه و آلمان برای شروع پروژه‌های موشک حامل بارگیری آریان ۶ و وگا-سی نشانگر همکاری تسهیل شده در حوزه فضا و تمرکز بر توسعه تکنولوژی‌های فضایی است. این توافق به ارتقای توانمندی‌های فضایی این کشور‌ها و در نهایت به توسعه و شکوفایی اقتصادی منطقه کمک خواهد کرد.

وزیر صنعت ایتالیا نیز در این راستا گفته است: ایتالیا، فرانسه و آلمان روز دوشنبه به توافقی دست یافتند که بر اساس آن موشک‌های کوچکتر آریان ۶ و وگا-سی پرتاب خواهد شد.

پرتابگر سنگین وزن جدید اروپا که توسط شرکت آریا ساخته شده است به دلیل نقص فنی به تعویق افتاده است و قرار است اولین پرتاب آزمایشی خود را در سال ۲۰۲۴ انجام دهد که درواقع چهار سال پس از پرتاب نمونه اولیه است.

نسل قبلی موشک‌های محموله‌های سنگین، آریان ۵ در مرداد ماه بازنشسته شد. فراتر از حل مشکلات فنی فوری، کشور‌های اروپایی بر سر بودجه‌های میان‌مدت و برنامه‌ریزی‌هایی که فراتر از ۱۵ پرواز اول آریان ۶ است، دچار اختلاف شده‌اند. یک سری نکات اساسی برای راه اندازی مجدد بخش فضایی، حل و فصل اختلافات طولانی مدت در مورد در دسترس بودن پرتاب‌ها و سایت‌های آن‌ها و در نهایت پی ریزی پایه‌های یک مرحله جدید جدید در اروپا و در محیط رقابتی جهانی تعیین شده است. 

موشک وگا-سی کوچک از ۲۲ دسامبر (آذر سال ۱۴۰۱) پس از پرتاب ناموفق زمین‌گیر شده است. ایتالیا کمپین‌هایی را برای عرضه این موشک به طور جداگانه از شرکت تابعه آریان اسپیس که در حال حاضر تمام پرتاب‌های اصلی اروپا را اجرا می‌کند، به بازار عرضه کرده است.

در این بیانیه آمده است که توافق روز دوشنبه در‌ها را به روی وگا-سی باز می‌کند که به طور مستقل توسط آویو، سازنده ایتالیایی این موشک توسعه یافته است و درحال حاضر توسط شرکت آریان‌اسپیس اداره می‌شود. در همین بین در میلان، سهام آویو ۲.۹ درصد افزایش یافت.

این توافقنامه سه جانبه در جریان نشست وزیران آژانس فضایی اروپا در سویل، اسپانیا امضا شد.

با توجه به اینکه اروپا با شکاف دسترسی به فضا به دنبال تاخیر‌های موشک‌های آریان و وگا-سی همراه با از دست دادن دسترسی کشور‌های اروپای غربی به برنامه سایوز روسیه به دلیل جنگ در اوکراین، مواجه است پرتاب ماهواره‌ها و فعال کردن موشک‌های حامل یک مسئله مبرم هستند.

جوزف اشباخر، مدیر کل آژانس فضایی اروپا، هفته گذشته گفت، در تلاش برای رساندن آریان ۶ به سکوی پرتاب و بازگرداندن دسترسی مستقل اروپا به فضا، امید‌های زیادی وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته