دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

معضل زباله‌های فضایی با پرتوهای نامرئی حل می‌شود

معضل زباله‌های فضایی با پرتوهای نامرئی حل می‌شود
پرتوهای نمایش داده شده در فیلم‌های علمی تخیلی واقعی هستند و می‌توانند مشکل عمده زباله‌های فضایی را حل کنند.
کد خبر : 877388

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از اسپیس، محققان در حال توسعه یک پرتو واقعی با هدف بیرون کشیدن ماهواره‌های از بین رفته از مدار ثابت زمین هستند تا مشکل زباله‌های فضایی را کاهش دهند. 

در فیلم‌های علمی تخیلی، هیچ چیز مانند سفینه فضایی که فرماندهان آن در یک پرتو نامرئی گرفتار شده‌اند منجر به ایجاد تنش نمی‌شود به همین منظور، دانشمندان در حال توسعه یک پرتو واقعی هستند که «ترکر الکترواستاتیک» نامیده می‌شود. 

این پرتو به خلبانان سفینه فضایی آسیب نمی‌زند؛ در عوض، از جاذبه الکترواستاتیکی استفاده می‌کند تا زباله‌های فضایی خطرناک را با خیال راحت از مدار زمین خارج کند. 

خطرات زباله‌های فضایی زیاد است؛ با رونق صنعت فضایی تجاری، پیش بینی می‌شود که تعداد ماهواره‌ها در مدار زمین به شدت افزایش یابد. ماهواره‌های جدید در نهایت فرسوده می‌شوند و فضای اطراف زمین را به زباله‌دانی عظیمی از زباله‌ها تبدیل می‌کنند و ممکن است به فضاپیماهای در حال کار برخورد کنند، به سوی زمین سقوط کنند، جو را با فلزات آلوده کنند و دید ما از کیهان را مبهم کنند. کارشناسان هشدار می‌دهند که اگر میزان تولید زباله فضایی کنترل نشود، مشکل فزاینده زباله فضایی می‌تواند صنعت پررونق اکتشاف فضایی را دچار مشکل کند.

تحقیقات اخیرا نشان داده که این تکنولوژی که بر پایه الهام گیری از یک فیلم علمی-تخیلی است، امکان ساخت و توسعه دارد و حل مسأله جدی زباله فضایی را ممکن می‌سازد.

زباله فضایی به اجساد در مدار زمین و جو فضا اشاره دارد که به خاطر فعالیت‌های ما در فضا ایجاد می‌شود. این زباله‌ها ممکن است ناشی از کارکرد ماهواره‌ها، سامانه‌های فضایی، سفینه‌ها و حتی فضانوردانی که در فضا به فعالیت می‌پردازند ایجاد شوند. از طرف دیگر، زباله‌های فضایی می‌توانند یک تهدید بزرگ برای دستگاه‌ها و سازه‌های فضایی از جمله ماهواره‌ها باشند.

تکنولوژی در حال توسعه می‌تواند رویکرد جدیدی برای حل مشکل زباله فضایی ارائه دهد. در این روش، این فناوری برای ایجاد نیروی محرک به وسیله تکنولوژی پیشرفته از واقعیت آموزش می‌‌بینند.

این تکنولوژی به کمک نور و لیزر قدرت اجرایی پیدا می‌کند و با استفاده از نور و لیزر، توانایی ایجاد فشار فیزیکی بر روی اجسامی که در مسیر نور هستند را دارد. این فشار به اجسام تابیده می‌شود و باعث ایجاد نیرویی می‌شود که حرکت اجسام در جهت نور را سوق می‌دهد.

در نهایت، با استفاده از این تکنولوژی جدید فضامی‌توان زباله‌های فضایی را به صورت کنترل شده و هدفمند جمع آوری کرد. باتوجه به سرعت نور در این روش، توانایی جذب و جمع آوری زباله فضایی به طور مؤثر افزایش می‌یابد. در نتیجه، تکنولوژی یاد شده می‌تواند به طور چشمگیری به حل مشکل زباله فضایی کمک کند. با اجرای موفقیت‌آمیز این تکنولوژی، می‌توان همه‌ مشکلات مربوط به زباله فضایی را از جمله تهدیدات امنیت فضایی و اجسام فضایی را به طور موثری کنترل کرد و دسترسی به فضا برای آینده را تضمین کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر