دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

۱۰ محصول نانویی با حضور معاون رئیس‌جمهور رونمایی شد

۱۰ محصول نانویی با حضور معاون رئیس‌جمهور رونمایی شد
۱۰ محصول نانویی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در چهاردهمین نمایشگاه فناوری نانو رونمایی شد.
کد خبر : 877227

به گزارش خبرنگار علم و فناوری آنا، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور صبح امروز از 10 محصول جدید نانویی منتخب صنعتی سال 1402 در چهاردهمین نمایشگاه فناوری نانو رونمایی کرد.

مشخصات و ویژگی‌های ۱۰ محصول نانویی به شرح زیر است؛

آنزیم بروملین نانو انکپسوله

بروملین مخلوطی از آنزیمهای موجود در آناناس (Ananas comosus) است که پروتئین (پروتئولیتیک) را هضم میکنند آناناس قرنهاست که در آمریکای مرکزی و جنوبی برای درمان سوء هاضمه و کاهش التهاب استفاده می شود.

این آنزیم از ساقه و آب آناناس به دست می آید و برای اولین بار اواخر دهه 1800 میلادی از گیاه آناناس جدا شد. بروملین ترکیبی از چندین تیول اندوپپتید از و انواع مهارکننده های مختلف پروتئاز گلوکوزیداز، سلولاز، فسفاتازپ راکسیداز و اسکار از است.

Commission E، آلمان بروملین را برای درمان تورم و التهاب پس از جراحی به ویژه جراحی سینوس، تأیید کرده است.

رویال ژلی نانو انکپسوله 

رویال ژلی حاوی ماده ژلاتینی سفید که از غدد سفالیک زنبورهای زنبورهای کارگر (Apis mellifera) ترشح می شود، ظاهراً تنها هدف از تولید آن رشد و نمو و طول عمر ملکه زنبور عسل است. بدون رویال ژلی ، عمر ملکه زنبور عسل تفاوتی با زنبورهای کارگر ندارد و تقریباً هفت تا هشت هفته عمر می‌کند.

با این ماده ، ملکه زنبور عسل می‌تواند پنج تا هفت سال زندگی کند این واقعیت باور عمومی را تائید می کند که رویال ژلی خاصیت افزایش طول عمر (Longevity) دارد.

این ماده امولسیونی است از پروتئین‌ها، قندها، لیپیدها و برخی ترکیبات دیگر بر پایه آب حدود 13 درصد از ژل رویال را پروتئین ها تشکیل می دهند.

یکی از پروتئین‌های موجود در ژل رویال به نام رویالسین دارای خواص آنتی بیوتیک میباشد که باکتری‌های گرم مثبت را مهار می کند حدود 11 درصد ژل رویال از قندها تشکیل شده است مانند فروکتوز و گلوکز مشابه آنچه در عسل یافت می شود.

حدود 5 درصد از رویال ژلی را لیپیدها تشکیل می دهند که عمدتا از اسیدهای چرب هیدروکسی با زنجیره متوسط 10- هیدروکسی - - دستوئیک اسید ( HD (10) تشکیل یافته است. رویال ژلی همچنین حاوی ویتامین اسید پانتوتنیک Vitamin B6)، مواد معدنی و فیتواسترول ها است.

دپوستیوا

دپوستیوا فرم تزریقی طولانی اثر تریامسینولون برای کاهش درد در استئوآرتریت زانو است. استئوآرتریت زانو یک بیماری مزمن و پیش رونده است که علایم آن معمولا بعد از 50 سالگی و بیشتر در بانوان بروز میکند. این دارو حاوی میکروسفرهای پلیمری لود شده با 32 میلی گرم تریامسینولون استوناید است که 3 تا 5 ماه اثر بی دردی را برای بیمار به ارمغان می آورد. شکل میکروسفری فرآورده باعث بقای دارو در مفصل زانو می شود.

علاوه بر طول اثر بالا، دیگر ویژگی مهم این دارو systemic exposure کم بیمار است که بویژه در بیماران دیابتی باعث می شود بر خلاف سوسپانسیون های معمولی کورتیکواستروییدها، غلظت دارو در خون و در معرض قرار گرفتن سایر ارگان ها بسیار کم باشد. محدوده سنی بیماران مبتلا استئوآرتریت زانو، شانس وجود همزمان دیابت را در این گروه سنی زیاد می کند و حضور عمده دارو به شکل میکروسفر در ناحیه مفصل زانو، شانس اختلال قند خون بسیار کمتری در مقایسه با داروهایی با آزادسازی سریع را داراست.

کمپرسور فرایند گازی

یکی از نیازهای اساسی در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش کمپرسورهای فرآیندی جهت تولید محصولات با ارزش افزوده بسیار بالاتر از گاز طبیعی می باشد. لکن طراحی و ساخت این نوع از کمپرسورها بعلت فشار بالا، سرعت دورانی بالا، قابلیت انفجار بسیار بالای گاز طبیعی، فرسایش بالا و خوردگی بالا در کمپرسور و ... دارای تکنولوژی بسیار بالا و در لبه دانش جهانی می باشد که برای اولین بار با همت و پشتیبانی شرکت پژوهش و فن آوری پتروشیمی و شرکت ملی پتروشیمی ایران در گروه ایرسا تولید گردیده است.

از تکنولوژی های تحصیل شده در این پروژه میتوان به تکنولوژی طراحی کمپرسورهای فرآیندی از نوع Integrally Geared اشاره نمود که کمپرسورها در فرآیند ازدیاد بر داشت از میدان پارس جنوبی نیز کاربرد دارند، تکنولوژی طراحی و تولید گیربکس با سرعت بالا، طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ و کنترل، پوشش های ویژه ضد خوردگی و ضد سایش نانو و ... اشاره کرد

پوشش غلتک‌های نورد گرم صنایع فولاد، کاتالیست، سامانه تصفیه، شربت هموزوم حاوي سوكروليپوزوم هاي آهن و شربت ويتامين ب١٢ و فوليك اسید سایر محصولات رونمایی شده هستند.

انتهای پیام/

ارسال نظر