دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

بومی‌سازی فناوری ساخت «نانوذرات لیپوزومال» برای تولید مکمل‌های دارویی

بومی‌سازی فناوری ساخت «نانوذرات لیپوزومال» برای تولید مکمل‌های دارویی
محققان موفق به بومی‌سازی فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال شدند؛ این فناوری در تولید فراورده‌های دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای کاربرد دارد.
کد خبر : 874575

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا، فناوری ساخت نانوذرات لیپوزومال یکی از فناوری‌های جدید در کشور است که توسط یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در کارخانه نوآوری آزادی بومی‌سازی شده است.

فرنازسادات میرزازاده مدیرعامل این شرکت با اشاره به نقش نانودارو‌ها در پیشگیری و درمان بیماری‌ها گفت: این شرکت دانش بنیان تولیدکننده فرآورده‌های دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای نانو از نوع نانولیپوزومال است که اثربخشی بالاتر و عوارض بسیار کمتری نسبت به دیگر انواع مکمل‌ها دارند.

وی افزود: از فناوری نانوذرات لیپوزومال در تولید مکمل‌های دارویی مانند قطره آهن استفاده شده است. این نوع قطره آهن برخلاف دیگر مکمل‌های آهن که در سنین کودکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، باعث سیاه شدن و تغییر رنگ دندان‌ها نمی‌شود. در واقع فرمولی که در تهیه این قطره آهن استفاده‌شده، لیپوزومی است که در ماتریسی قرار گرفته که عملکرد آن را نسبت به فرآورده‌های لیپوزوم‌های موجود در بازار بهبود می‌بخشد.

میرزازاده ادامه داد: جذب بالای هموزوم، عدم تداخل دارویی و جانبی با غذا و دیگر املاح، اثربخشی معادل فرم‌های تزریقی آهن، جلوگیری از ریسک و خطرات تزریق از دیگر مزیت‌های این قطره آهن نانویی است.

وی از تولید مکمل‌های دیگری از جمله در تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از این فناوری خبر داد و افزود: در کشور ما کمبود ویتامین دی و روی نیز شایع است و مکمل‌های لیپوزومال روی و ویتامین‌های تولیدی این شرکت با جذب ۴ برابری نسبت به نمونه‌های رایج، خطرات و مخاطرات مکمل‌های فعلی را کاهش می‌دهد.

میرزازاده ادامه داد: در بازار دارویی کشور تنها قطره آهن وارداتی بر اساس فناوری لیپوزومال وجود دارد که محصول این شرکت علاوه بر اینکه از لحاظ فنی از این نمونه بالاتر است، بلکه با فرم ترکیبی خاص خود عوارض کمتری نسبت به نمونه خارجی دارد. از طرفی چندین جزء محصولات این شرکت لیپوزمال است که از لحاظ ترکیبی کامل‌تر است.

مدیرعامل شرکت از تولید سه محصول مکمل قطره آهن، شربت ویتامین دی و شربت زینک و ویتامین سی بر مبنای فناوری لیپوزومال در این شرکت خبر داد و افزود: طی سال جاری محصولات متنوع دیگری با این فناوری به بازار عرضه خواهد شد. همچنین فرآورده تزریقی این شرکت نیز سال آینده به بازار عرضه می‌شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر