دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تولید مشترک واکسن‌های حیوانی و داروی دیابت ایران و کوبا توسط معاونت علمی ریاست جمهوری

تولید مشترک واکسن‌های حیوانی و داروی دیابت ایران و کوبا توسط معاونت علمی ریاست جمهوری
معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری گفت‌وگویی با مشاور رئیس گروه بیوکوبافارما و از رؤسای سابق CTGB منتشر کرد که در آن زمینه همکاری فناورانه ایران و کوبا اعلام شد.
کد خبر : 874456

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری آنا، هفته گذشته جلسه B۲B هلدینگ دولتی بیوکوبافارما با شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی فعال در حوزه بیوتکنولوژی توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری برگزار شد و طی آن شرکت‌های دانش بنیان هر یک کوشیدند تا توانمندی خود را در حوزه بیوتکنولوژی به طرف کوبایی ارائه‌کنند.

در حاشیه این نشست دکتر لوئیس هررا، مشاور رئیس گروه بیوکوبافارما و از روسای سابق CTGB به سوالات خبرنگار پاسخ داد.

*کوبا همکاری‌هایی با انستیتو پاستور در زمان کرونا برای ساخت واکسن داشته است، شما تجربه این همکاری را چطور دیدید؟

همکاری بین کوبا و ایران به ویژه در حوزه بیوتکنولوژی مربوط به این بازه زمانی (همه گیری پاندمی کرونا) نیست و تعامل و همکاری‌های علمی و فناورانه بین ما عقبه طولانی تری دارد، اما همکاری‌ای که در بخش کووید ۱۹ اتفاق افتاد، نشان داد که همکاری‌ای که قبلا وجود داشت را می‌توان از نو شروع کرد، در سال‌های ۱۹۹۰ علاوه بر همکاری‌هایی که شکل گرفت، خیلی از جوان‌های ایرانی به کوبا آمدند و در کارخانه‌های ما مشغول به کار شدند، آموزش دیدند و ما سعی کردیم، مهندسی و اطلاعات لازم را برای ایجاد ساختمان انستیتو پاستور واحد کرج به کشور ایران را منتقل کنیم. وقتی این افراد تحصیلکرده شدند، ریاست نهاد‌های مهم ایران را در حوزه ساخت واکسن عهده دار شدند و این نشان دهنده این است که این تعامل، نتایج مثبتی به همراه داشته است.

با این حال، اکنون در تاریخ دیگری نسبت به آن زمان هستیم و باید دنبال مقاصد دیگری بگردیم و آن همکاری‌ها را احیاء و اطلاعات را با هم تبادل کنیم.

*سطح بیوتکنولوژی در ایران را چطور ارزیابی می‌کنید؟

مراکزی که بازدید کردیم از سطح علمی بالایی برخوردار بودند. سیاستی که دولت ایران مبنی بر استفاده از شرکت‌های دانش بنیان برای رفع نیاز‌های داخلی در دستور کار دارد، سیاست مثبتی بوده است. ایران کشوری است که بالای ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد، آنقدربزرگ است که بتواند خودش اسباب توسعه اش را دست بگیرد، ما هم سعی کردیم این توسعه را داشته باشیم تا بتوانیم به بازار‌های دیگر دست پیدا کنیم.

از این رو، معتقدم می‌توانیم همکاری‌های بین ایران و کوبا را در حوزه بیوتکنولوژی ادامه دهیم، مثل پروژه واکسیناسیون برای حیوانات و همچنین، ساخت دارو برای بیماران دیابتی که می‌تواند از قطع عضو آن‌ها جلوگیری کند. این دارو‌ها کامل کننده بوده و بی تردید، نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت. ماحصل این تعاملات، علاوه بر حل مشکلات در ایران و کوبا در حوزه‌های بیوتکنولوژی، می‌تواند به عنوان محصول مشترک به دیگر کشور‌ها هم صادر شود.

این ایده از طریق معاون علمی رئیس جمهور ایران به ما رسید و به نظر من ایده عالی‌ای بود و ما هم سریع جواب دادیم و بلافاصله به ایران آمدیم تا این همکاری را شروع کنیم.

*بیشتر بر دانش و اطلاعاتی که از کوبا به ایران منتقل شده، متمرکز شدید، از طرف شرکت‌های دانش بنیان ایرانی و اساسا مجموعه بیوتکنولوژی ایران چه دانش‌هایی به محققان کوبایی منتقل شد؟

من در مورد دهه ۹۰ صحبت کردم، اما ایران الان پیشرفت‌هایی داشته که برای کوبا جالب است، برای همین اگر تاکنون اتفاقی نیافتاده از این به بعد خواهد افتاد و مهم شکل گیری این همکاری است که بتواند باعث توسعه هر دو کشور در بخش‌های مختلف شود.

*غیر از زمینه‌های دارویی و بیوتکنولوژی چه عرصه‌های دیگری به اعتقاد شما می‌تواند موضوعی برای همکاری علمی بین ایران و کوبا باشد؟

در زمینه کشاورزی ۱۰۰ درصد این همکاری می‌تواند شکل بگیرد.

*در سفری که به ایران داشتید، از کجا‌ها بازدید کردند و آیا برنامه‌ای برای انعقاد توافق نامه و ... دارید؟

بله از چند مرکز دانش بنیان بازدید کرده ایم و با محصولات و زیر ساخت‌های این مراکز آشنا شدیم و به زودی تفاهم نامه‌ای هم برای همکاری با این شرکت‌ها منعقد خواهیم کرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته