دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری
آینده جهان با هوش مصنوعی (۶۴)؛

آموزش انجام وظایف مختلف به ربات‌ها با هوش مصنوعی

آموزش انجام وظایف مختلف به ربات‌ها با هوش مصنوعی
انویدیا از ایجاد اورکا یک عامل هوش مصنوعی مجهز به جی‌پی‌تی_۴ خبر داده است که ربات‌ها را برای انجام وظایف مختلف آموزش می‌دهد.
کد خبر : 874231

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آنا به نقل از انگجت، استفاده انسان از دنیای رباتیک، حتی به عنوان معلم، به لطف هوش مصنوعی در حال کاهش است. 

شرکت تحقیقات انویدیا از ایجاد اورکا (Eureka)، یک عامل هوش مصنوعی مجهز به جی‌پی‌تی_۴ (GPT - ۴) خبر داده است که ربات‌ها را برای انجام وظایف با استفاده از الگوریتم‌های پاداش آموزش می‌دهد. اورکا به یک دست رباتیک آموزش داد تا همانند یک انسان، ترفندهای چرخش قلم را انجام دهد 

همچنین اورکا ربات‌های چهارپا، دست‌های ماهر، بازوهای کوبیت و ربات‌های دیگر را برای باز کردن کشوها، استفاده از قیچی، گرفتن توپ و انجام ۳۰ کار مختلف آموزش داده است. 

براساس تحقیقات انویدیا، برنامه‌های پاداش مبتنی بر آزمون و خطا عامل هوش مصنوعی ۸۰ درصد موثرتر از برنامه‌های نوشته شده توسط متخصصان انسانی هستند. 

این تغییر به این معنی است که عملکرد ربات‌ها نیز بیش از ۵۰ درصد بهبود یافته است. اورکا همچنین خود را براساس نتایج آموزش ارزیابی می‌کند و تغییرات توابع پاداش را آن طور که مناسب می‌بیند، آموزش می دهد.

مرکز تحقیقات انویدیا کتابخانه‌ای از الگوریتم‌های اورکا را منتشر کرده است و دیگران را تشویق می‌کند تا آن‌ها را در برنامه مرجع شبیه‌سازی فیزیک این سازمان برای تحقیقات یادگیری تقویتی امتحان کنند.

ایده آموزش ربات‌ها به ربات‌ها باعث افزایش علاقه و موفقیت می‌شود. مقاله‌ای که در ماه مه سال ۲۰۲۳ در مجله تحقیقات یادگیری ماشینی منتشر شد، سیستم جدیدی به نام «اسکیل» (یادگیری مادام العمر دانش مشترک) را ارائه کرد که به سیستم های هوش مصنوعی اجازه می داد ۱۰۲ مهارت مختلف از جمله تشخیص بیماری‌ها از طزیق تصویر اشعه ایکس قفسه سینه و شناسایی گونه های گل ها را یاد بگیرند. 

هوش مصنوعی دانش خود را که به عنوان معلم عمل می کرد از طریق یک شبکه ارتباطی با یکدیگر به اشتراک گذاشت و توانست بر هر یک از ۱۰۲ مهارت مسلط شود. محققان در مراکزی مانند ام‌ای‌تی و دانشگاه بریستول نیز در استفاده از هوش مصنوعی برای آموزش نحوه دستکاری اشیا به ربات‌ها موفق بوده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظر