دیده بان پیشرفت علم، فناوری و نوآوری

تشخیص زودهنگام سکته مغزی با کلاه امواج مغزی/ آغاز درمان از داخل آمبولانس

تشخیص زودهنگام سکته مغزی با کلاه امواج مغزی  آغاز درمان از داخل آمبولانس
دانشمندان هلندی یک کلاه مخصوص امواج مغزی شبیه کلاه شنا ساخته اند که می تواند سکته مغزی را در آمبولانس و در حین انتقال بیمار به بیمارستان تشخیص دهد. این پیشرفت می تواند به تشخیص زودهنگام سکته کمک کرده و به بیمار امکان می دهد درمان مناسب را سریعتر دریافت کند.
کد خبر : 873915

به گزارش خبرنگار فناوری خبرگزاری علم و فناوری انا، دانشمندان دانشگاه آمستردام UMC می گویند این کلاه که « StrokePointer» (نشانگر سکته مغزی) نام دارد، امکان انجام EEG (الکتروانسفالوگرام) را فراهم می کند که مانند آزمایش امواج مغزی است.

این آزمایش نشان می‌دهد که آیا سکته مغزی ایسکمیک وجود دارد یا خیر. سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می‌دهد که بافت‌های مغز به دلیل انسداد خونرسانی به آن قسمت از مغز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند.

این اتفاق ترسناکی است زیرا سلول های مغز در عرض چند دقیقه شروع به مردن می کنند بنابراین، درمان سریع برای نجات جان بیمار بسیار مهم است.

این کلاه چطور کار می کند؟

این کلاه همچنین تشخیص می دهد که رگ خونی مسدود شده مغز بزرگ است یا کوچک؛ موضوع مهمی که اقدام فوری پزشک در آمبولانس را تعیین می کند. بیانیه مطبوعاتی توضیح می دهد که اگر سکته مغزی ایسکمیک کوچک باشد، به بیمار رقیق کننده خون داده می شود.

اما در صورت بزرگ بودن سکته، مداخله جراحی برای برداشتن لخته خون مورد نیاز است. این باعث صرفه جویی در وقت گرانبها می شود زیرا می توان آمبولانس را به بیمارستان صحیح هدایت کرد.

محققان برای آزمایش کلاه امواج مغزی هوشمند خود، مطالعه ای را بین سال های 2018 تا 2022 انجام دادند که در آن دستگاه جدیدشان را در 12 آمبولانس هلندی به کار گرفتند.

با داده‌های جمع‌آوری‌شده از تقریباً ۴۰۰ بیمار، محققان به این نتیجه‌گیری مطمئن هستند که کلاهک می‌تواند «بیماران مبتلا به سکته مغزی ایسکمیک بزرگ را با دقت زیادی تشخیص دهد».

وقتی که از سکته مغزی صحبت می کنیم، زمان به معنای واقعی کلمه به حیات مغز مرتبط است. هر چه زودتر درمان مناسب را شروع کنیم، نتیجه بهتری خواهد داشت. اگر تشخیص از قبل در آمبولانس مشخص باشد، می‌توان بیمار را مستقیماً به بیمارستان مناسب هدایت کرد که باعث صرفه‌جویی در وقت ارزشمند می‌شود.

سالانه بیش از 7.6 میلیون سکته مغزی ایسکمیک جدید در جهان گزارش می شود. بر اساس برگه اطلاعات جهانی سکته مغزی در سال 2022، بیش از 62 درصد از سکته های مغزی اتفاق افتاده، سکته های مغزی ایسکمیک هستند.

در حال حاضر، بیش از 50 درصد از بیماران سکته مغزی که از ایسکمیک بزرگ رنج می برند، بدون درمان اندوواسکولار به بیمارستان منتقل می شوند و باعث انتقال مجدد آنها به یک بیمارستان دیگر می شود. این امر درمان اندوواسکولار(روش جراحی کم تهاجمی خارج کردن لخته) سکته های بزرگ را 60 دقیقه به تاخیر می اندازد.

ادغام کلاه با هوش مصنوعی

شرکت «TrainecT» یکی از شرکت های دانشگاه آمستردام، در حال تجاری سازی StrokePointer است.

این شرکت همچنین در حال ساخت یک سیستم هوش مصنوعی است که در آن اندازه‌گیری‌های بیشتری جمع‌آوری می‌شود تا الگوریتمی برای بهبود تشخیص سکته مغزی ایسکمیک بزرگ در آمبولانس ایجاد کند.

بر روی وب سایت TrainecT آمده است. الگوریتم ما با استفاده از بزرگترین پایگاه داده EEG پیش بیمارستانی جهان برای تشخیص سکته مغزی LVO در بیماران مشکوک به سکته حاد به دقت آموزش داده شده است.

تحقیقات پیشگامانه ما میزان دقت تشخیصی عالی بیش از 80 درصد را در شناسایی «سکته های انسداد عروق بزرگ »(LVO) در میان بیماران مشکوک به سکته مغزی حاد نشان می دهد.

در بیانیه مطبوعاتی ذکر شده است که این تحقیقات توسط بنیاد قلب هلند با 4 میلیون یورو برای درمان سریعتر سکته مغزی ایسکمیک تامین شده است.

مطالعه هوش مصنوعی هنوز منتشر نشده است. نتایج این تحقیقات درنشریه Neurology منتشر شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر
هلدینگ شایسته